Marinos Abramović memuaruose – neįprasta menininkės karjeros istorija

Lietuvių kalba pasirodo ilgai laukti žymiausios iki šiol kuriančios  performanso meno atstovės Marinos Abramović (gim. 1946)  memuarai „Eiti  kiaurai sienas“ (Walk Through Walls). Leidykla „Kitos knygos“  pasirūpino, kad pirmieji skaitytojai knygą galėtų laikyti rankose per  menininkės 72-ąjį gimtadienį, 2018 m. lapkričio 30 d.

Pasirodė M.Abramovič memuarai.
Pasirodė M.Abramovič memuarai.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 28, 2018, 10:40 AM, atnaujinta Nov 28, 2018, 11:50 AM

M. Abramović vertinama prieštaringai: vieniems ji kūrybinio įkvėpimo ir  drąsos šaltinis, kitiems – šiuolaikinės meno industrijos simbolis. Treti  žiūri į ją kaip į mokytoją ir naudojasi jos atrastu Abramović metodu –  susikoncentruoti ir maksimaliai išgyventi dabarties momentą. 

Ketvirtiems  menininkė – sėkminga žvaigždė, galinti sau leisti asistentus ir  plastines operacijas. M. Abramović bendrauja ir su šamanais bei  vienuoliais, ir su Lady Gaga... Ji yra moteris, kuri daro tai, ką nori,  ir kai kam galbūt yra beribės vidinės laisvės ikona. Šiuose memuaruose  ji atsiskleidžia daugybe briaunų ir apie savo gyvenimą – meiles,  santykius su griežta motina, sėkmės ir nesėkmes – rašo labai atvirai.

Svarbi pasakojimo linija – M. Abramović ir kito menininko Ulajaus  meilės istorija. Tai dvylika kūrybos ir audringų santykių metų, iš kurių  penkeri praleisti furgonu bastantis po Europą beveik be pinigų. Meilė  baigėsi dramatišku simbolišku apsikabinimu Didžiosios kinų sienos  fone...

Knygoje apžvelgiama beveik penkis dešimtmečius trunkanti M. Abramović  karjera bei išskirtinė gyvenimo istorija, padariusi didžiulę įtaką jos  kūrybai. Jos gyvenimas nuo jo neatsiejami kūriniai – tai nuolatinis  balansavimas ties baimės, skausmo, nuovargio ir pavojaus riba,  kompromisų nepripažįstanti emocinės ir dvasinės transformacijos paieška.

Partizanų duktė M. Abramović augo Tito laikų Jugoslavijoje, auklėjama  nenuilstamo darbo dvasia. Net prasidėjus tarptautinei menininkės  karjerai jos gyvenimą vis dar kontroliavo motina –  kasdien dukra namo  privalėjo grįžti iki dešimtos vakaro. Tačiau M. Abramović smalsumas,  bendravimo troškulys ir balkaniškas humoro jausmas buvo nenumaldomi –  jie įsikūnijo menininkės kūryboje ir gyvenime.

Pirmasis M. Abramović solo performansas „Rhythm 10“ buvo įkvėptas seno  rusiško išgertuvių žaidimo. 1973-aisiais Edinburgo festivalyje tarp  išskėstų savo rankos pirštų kartais susižalodama ji smaigstė peilius ir  įrašinėjo garsus. Įsidūrusi į pirštą, ji pakeisdavo peilį. Galiausiai,  kai peilių nebeliko, atsuko juostą ir klausydama įrašo vėl pradėjo  badyti peiliais. Kai įraše pasigirsdavo, kad peilis pataikė į pirštą, ji  sąmoningai vėl besdavo sau peiliu.

Publika buvo sužavėta šio performanso, o M. Abramović suprato, kad  atrado tinkamiausią raiškos būdą: „Kai pirmą kartą atsidūriau priešais  žiūrovus ir savo idėjas išreiškiau savo kūnu, iškart supratau, kad  performansas man yra pati tinkamiausia priemonė. Nei tapyba, nei meno  objektų kūrimas niekada nesuteiktų tokių emocijų. Tiesiog žinojau, kad  turiu tai patirti vėl ir vėl.“

Vėliau buvo performansai, kuriuos menininkė atlikdavo nuoga. Buvo ir  kitokių peržengtų ribų: viename kūrinių ji leido gyvatėms raitytis sau  ant galvos ir kaklo, o jos veidas išliko visai bejausmis... Jos kūryboje  polinkis į viešumą, mazochizmas persipina su stipriais tiek menininkės,  tiek publikos patiriamais dvasiniais išgyvenimais. Abipusio patyrimo  intensyvumas tampa maksimalus.

M. Abramović karjera piką pasiekė 2010-aisiais, kai į Niujorko „MoMa“  muziejų pamatyti menininkės ir sudalyvauti jos neįtikėtiname 700 valandų  trukmės performanse atvyko 750 tūkst. žmonių. Žmonės laukė didžiulėse  eilėse, kad turėtų galimybę vieną minutę pasėdėti priešais menininkę,  susitikus su ja žvilgsniu.

Marina Abramović. Eiti kiaurai sienas. Iš anglų k. vertė Emilija  Ferdmanaitė. K.: Kitos knygos, 2018.  

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.