MO muziejus kvies Jono Meko žvilgsniu patirti 6-ojo dešimtmečio Niujorko atmosferą

MO muziejus atidaro naują mažąją parodą. Joje – legendinė avangardinio kino asmenybė – Jonas Mekas. Paroda „Mekas mirksi geriau“ bus pristatyta dar šį mėnesį – lapkričio 29 dieną.

MO muziejaus parodoje „Mekas mirksi geriau“ bus galima išvysti legendinę avangardinio kino asmenybę.<br>M.Patašiaus nuotr.
MO muziejaus parodoje „Mekas mirksi geriau“ bus galima išvysti legendinę avangardinio kino asmenybę.<br>M.Patašiaus nuotr.
Vienas parodos „Mekas mirksi geriau“ kadrų.
Vienas parodos „Mekas mirksi geriau“ kadrų.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 22, 2019, 12:53 PM

Parodoje – sustabdyti filmų kadrai

„Idėja sukurti J.Mekui skirtą parodą kilo dar 2018 m., kai beveik 100 sustabdytų J.Meko filmų kadrų tapo MO kolekcijos dalimi. Visų šių kadrų autorystę jis dar pats asmeniškai spėjo patvirtinti“, – teigė Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

„J.Mekas lyg užburtas nuolat tobulino iš rinktinių savo filmų kadrų padarytas filmogramas, įamžinusias Niujorko meno scenos aktyvistus ir tuometės tikrovės akimirksnius. Be J.Meko sustabdyti jo filmų kadrai jau pradeda kitą gyvenimą kaip meno kūriniai ir kultūrinės atminties liudijimai.

Parodoje sustabdytais kadrais kuriamas naujas vizualinis ritmas: apsnigtas Soho gatves primenantis gyvenimo įvykių tinklas plazdės kaip kalėdinis in memoriam J.Mekui ir jo draugams“, – pasakojo Edmondas Kelmickas, parodos kuratorius.

Iš filmų išskirti rinktinius kadrus ir juos eksponuoti kaip savarankiškus kūrinius pasirodė įdomu pačiam avangardinio kino kūrėjui. J.Mekas tokių sustabdytų filmų kadrų parodas pradėjo rengti nuo 1983 m. Šie kadrai yra tarpdisciplininiai kūriniai, vis dar priklausantys kino sričiai, tačiau priartėjantys prie fotografijos.

Andy Warholas, Johnas Lennonas, Elvis Presley ir kiti

„J.Meko filmų kadrai liudija, kaip susipynę 6-ojo, 7-ojo dešimtmečio avangardinio meno ir populiariosios kultūros kūrėjų ryšiai ir įtakos. J.Meką traukė įdomūs žmonės, o ir jis pats buvo patraukli asmenybė, prisidėjusi prie pasaulinių meno procesų ir įvykių“, – teigė Deima Žuklytė-Gasperaitienė, parodos kuratorė.

MO muziejuje eksponuojamose fotografijose parodos lankytojai turės galimybę pamatyti ne vieną žymų veikėją – Yoko Ono, Johną Lennoną, Andy Warholą, Nam June Paiką, Elvį Presleu ar Jurgį Mačiūną. J.Meko kadruose jie nėra tikslingai fiksuojami, o tampa bendro Niujorko kultūrinio konteksto dalimi.

Daliai šių menininkų J.Mekas padarė įtaką arba pats įvairiai prisidėjo prie jų darbų. Pavyzdžiui, A.Warholas keletą mėnesių vis užeidavo į J.Meko loftą ir stebėjo jo veiklą. Tik tada J.Mekas sužinojo, kad pas jį lankosi JAV poparto žvaigždė. Mekas paskatino A.Warholą imti kino kamerą į rankas ir padėjo nufilmuoti vieną pirmųjų jo filmų „Imperija“ (1964 m.).

Už ką ir kodėl J.Mekas mirksi geriau?

Paroda intriguojančiu pavadinimu gali kelti klausimą – už ką J.Mekas mirksi geriau?

„Mirksėjimą pats J.Mekas įvardija kaip komunikacijos būdą, kuris gali įgyti daugybę prasmių – išreikšti pritarimą ar pasipiktinimą, pasišlykštėjimą ar susižavėjimą“, – teigė parodos kuratorius E.Kelmickas.

MO muziejaus atstovai iš anksto pasidalija užuominomis – tai susiję su filmais ir hepeningais, kuriuose dalyvavo ne tik pats J.Mekas, bet ir Salvadoras Dali.

Parodos atidarymas kartu su Niujorko ritmais

Parodos atidarymas lapkričio 29 d. nuo 19 val. Tą vakarą parodą ir jos koncepciją pristatys parodos kuratoriai E.Kelmickas, D.Žuklytė-Gasperaitienė, parodos dizaineris Gytis Skudžinskas, fotomenininkas Arūnas Kulikauskas ir J.Meko archyve Niujorke dirbusi Eglė Lukšaitė.

Vakaro metu visus lankytojus į Niujorką savo muzikiniais ritmais nukels Dovydas Bluvšteinas, kuris specialiai šiai parodai ruošia Niujorko downtowno grojaraštį. Jame – legendinio Niujorko andergraundo muzikos klubo CBGB pankrokas, lengvesnis avangardas ir džiazas. Įėjimas – su muziejaus bilietu. 

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.