Įspūdinga sniego skulptūra – galinga žmogbeždžionė įkūnijo gamtos trapumą

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode „apsigyveno“ beveik dviejų metrų aukščio orangutanė Eglė, švelniai glaudžianti prie savęs mažylį Ąžuolą: tokią sniego skulptūrą sukūrė Lietuvoje gyvenantis belgų skulptorius Rene Maria N.Maesas.

Orangutanės su mažyliu skulptūrai Botanikos sode sukurti kūrėjui prireikė maždaug 4 tonų sniego masyvo.<br>Botanikos sodo nuotr.
Orangutanės su mažyliu skulptūrai Botanikos sode sukurti kūrėjui prireikė maždaug 4 tonų sniego masyvo.<br>Botanikos sodo nuotr.
 Skulptorius Rene Maria N.Maesas su Birutės Galdikas knyga.<br>Botanikos sodo nuotr.
 Skulptorius Rene Maria N.Maesas su Birutės Galdikas knyga.<br>Botanikos sodo nuotr.
 Skulptūros fragmentas.<br>Botanikos sodo nuotr.
 Skulptūros fragmentas.<br>Botanikos sodo nuotr.
 Darbo akimirka.<br>Botanikos sodo nuotr.
 Darbo akimirka.<br>Botanikos sodo nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Feb 21, 2021, 11:21 AM

Idėjos iniciatoriai – profesorės Birutės Galdikas fondo savanoriai, šia menine akcija ne tik siunčiantys aplinkosauginę žinutę, bet ir paminintys šios garsios lietuvių kilmės mokslininkės 50 metų veiklos sukaktį.

Savaitę – tiek užtruko savanoriai, pasikeisdami ruošę skulptūrai reikalingą sniego masę ir prisidėję prie sniego orangutanų gimimo. Iš maždaug 4 tonų sniego masyvo buvo sukurta apie 1,9 m aukščio ir apie 1,2 t svorio didžiulė sniego skulptūra, kuri, pagal meninę iniciatorių koncepciją, šylant orui pamažu tirps – taip, kaip negailestingai pasaulyje tirpsta orangutanų ir kitų ant išnykimo slenksčio esančių gyvūnų populiacijos.

Dvi dienas skulptūrą formavęs autorius R.M.N.Maesas – didžiulės patirties menininkas, kuriam daugiau kaip per du kūrybinės karjeros dešimtmečius teko darbuotis su ledu ir sniegu garsiausiuose pasaulio festivaliuose.

Pats ekologišką sąmoningumą ir pagarbą gamtai kasdienėje veikloje puoselėjantis, Anykščių rajone gyvenantis menininkas sako, kad šio projekto aplinkosauginės idėjos jam itin artimos, o savo kuriama orangutanų skulptūra jis labiausiai norįs pagauti jausmą, kurio kupinas šis motiniškas apsikabinimas.

Sniego orangutanas, kaip laikinumo ir gamtos trapumo simbolis, pasirinktas neatsitiktinai.

„Orangutanai netrukus išnyks iš Žemės gyventojų sąrašo taip sparčiai, kaip pašvietus pavasario saulei ištirps ši balta orangutano skulptūra. Tai – klimato atšilimo, miškų kirtimo ir kitos besaikės žmogaus veiklos padarinys“, – teigė vienas iš meninės instaliacijos iniciatorių, prof. Birutės Galdikas fondo savanoris Žymantas Čekas.

Vytauto Didžiojo universiteto alumnis pats daug prisidėjo prie aplinkosauginių iniciatyvų ir su bendraminčiais veda nuotolines edukacijas apie orangutanus Lietuvos vaikams.

„Tai, kas prasidėjo kaip mūsų ir vaikų iniciatyva, netrukus išaugo į šį tą daugiau – o prie projekto prisijungus profesionaliam skulptoriui René, galime savo žinutei suteikti meninės jėgos – ir pasiekti dar daugiau neabejingų žmonių, skatindami sąmoningumą, atkreipdami dėmesį į kaip niekad sparčiai globaliu mastu nykstančius gyvūnus, klimato kaitą, sunkią ekosistemų būklę, nenutrūkstamai augantį vartojimą,“ – sako fondo atstovės Alvyda Andriekutė-Žarovienė ir Rasa Sloveckaitė.

Kaip pabrėžia VDU Komunikacijos prorektorė Vilma Bijeikienė, šia simboline menine iniciatyva pagerbiama garsios iš Lietuvos kilusios antropologės prof. Birutės Galdikas 50 metų veiklos sukaktis bei jos neįkainojamas pavyzdys žmonėms – gyvenimas, paskirtas gamtos labui ir konkrečiai – sparčiai nykstančių žmogbeždžionių, „miško žmonių“ – orangutanų apsaugai.

Dar 2010 m. profesorei Birutei Galdikas buvo įteiktos Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro regalijos už mokslinę veiklą ir moralines vertybes, įkvepiančias akademinę jaunuomenę siekti pažinimo ir kilnių tikslų.

„Žavi profesorės Birutės Galdikas platus humanistinis ir holistinis požiūris į gamtos išsaugojimą bei gebėjimas perteikti aplinkosauginę žinutę pasauliui. Manau, tai ypač svarbu jaunajai kartai, studentams, moksleiviams, vaikams ne tik renkantis savo gyvenimo kelią, studijas ar karjerą, bet ir statant savo asmeninį vertybinį pamatą,“ – pastebi prorektorė V. Bijeikienė.

Ypatingi ryšiai profesorę sieja ir su VDU Botanikos sodu: čia įkurta Birutės Galdikas vardu pavadinta ir jos globojama Ąžuolų giraitė – unikali dendrologinė kolekcija, kurioje auga Lietuvos gamtos paveldo sąraše esančių ąžuolų palikuonys.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.