„Meno nišoje“ – vieno ryškiausių jaunosios kartos Latvijos tapytojų paroda

Balandžio 7 dieną, 18 val., sostinės galerijoje „Meno niša“ atidaroma vieno ryškiausių jaunosios kartos Latvijos tapytojų, ne vieną apdovanojimą pelniusio Janio Šneiderio paroda „Smėlio knyga“.

Jānis Šneiders ir jo darbas "Kremlin". 2022 m.<br>„Meno nišos“ archyvo nuotr.
Jānis Šneiders ir jo darbas "Kremlin". 2022 m.<br>„Meno nišos“ archyvo nuotr.
Jānis Šneiders. OK.  2022. <br>„Meno nišos“ archyvo nuotr.
Jānis Šneiders. OK.  2022. <br>„Meno nišos“ archyvo nuotr.
Menininkas Jānis Šneiders. <br>„Meno nišos“ archyvo nuotr.
Menininkas Jānis Šneiders. <br>„Meno nišos“ archyvo nuotr.
Jānis Šneiders. Plyšys. 2022. <br>„Meno nišos“ archyvo nuotr.
Jānis Šneiders. Plyšys. 2022. <br>„Meno nišos“ archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Meno nišos inf.

Apr 4, 2022, 1:04 PM

Menininko sukurta aplinka suteiks žiūrovui laiptus, kuriais galima lipti, koridorius, kuriais galima klaidžioti, ir duris, kurias galima atidaryti.

Knyga, kaip motyvas ir fizinė erdvė, tapo pagrindine naujausios Janio Šneiderio (Jānis Šneiders) kūrybos ir jo 9 asmeninės parodos tema, inspiracijos pasisemdama iš argentiniečio rašytojo Jorge’o Luiso Borgeso apsakymų rinkinio „El libro de arena“ (1975 m).

Parodos pavadinime, kaip ir J. L. Borgeso apsakyme, naudojama smėlio alegorija byloja apie būseną, kai nėra nei pradžios, nei pabaigos. „Atrodė, kad puslapiai dygtų iš knygos vidaus“, – rašo Borgesas, nesugebėdamas rasti nei pirmojo, nei paskutinio puslapio.

Paroda „Smėlio knyga“ toliau tęsia sėkmingą bendradarbiavimą su Rygos šiuolaikinio meno galerija „LOOK!“, kurioje praėjusiais metais atidaryta „Meno nišos“ pristatomo menininko Jurgio Tarabildos paroda.

„Vienas iš svarbių „Meno nišos“ tikslų – tarptautinis bendradarbiavimas, ypač tarp Baltijos šalių galerijų ir menininkų. Galerijoje esame surengę ne vieną kaimyninių šalių menininkų parodą, vasarį įvyko Andrio Vitolinio paroda, o dabar džiaugiamės jums pristatydami šio išskirtino braižo latvio J. Šneiderio kūrybą“, – teigė „Meno niša“ vadovė Diana Stomienė, pridurdama, kad ši paroda yra šiemet galerijos švenčiamo 20 metų gimtadienio parodų programos dalis.

Kaip J. Šneiderio parodos anotacijoje rašo žinoma latvių kuratorė ir rašytoja Elina Sproge, pereinant nuo vienmatės „linijos“ prie trimačio „tomo“ knyga gyvena tarytum tarp matmenų. Viskas prasideda nuo tuščio puslapio. Tada raidės ir žodžiai puslapius paverčia erdvėmis. Jie diktuoja kryptis ir pastraipas, atveria ir uždaro temas. J. Šneideris naudoja šią struktūrą, kad galėtų žaisti su daugybe būdų patirti fizinę erdvę.

„Kurdamas „fiktyvius“ „Smėlio knygos“ puslapius, menininkas tikisi, kad kūriniai taps įvairių begalybių artefaktais. Parodoje eksponuojamos skirtingos popieriaus lapo interpretacijos. Atskiros dalys atspindi viena kitą, įtrūksta ir komunikuoja per neigiamą erdvę tarp jų. „Meno nišos“ architektūrinė struktūra, regis, tęsiasi įsivaizduojamoje kūrinio erdvėje.

Pradeda atsirasti nežymių trikdžių, dubliavimų, pasikartojimų ir poslinkių, kurie nebuvo būdingi išskirtinai tiksliam J. Šneiderio tikrovės perteikimui. Tai nauji gestai, kuriais jis galbūt siekia priversti žiūrovą suklupti“, – teigia E. Sproge.

J. Šneideris (g. 1995) jau yra surengęs 8 asmenines ir daugiau nei 30 grupinių parodų Latvijoje ir užsienyje. Menininkas baigė Latvijos Dailės akademijos tapybos fakultetą, šiuo metu studijuoja audiovizualinio meno magistrantūroje. Už asmeninę parodą „Vieta“ (galerija „LOOK!“) nominuotas prestižiškiausiam Latvijos vaizduojamojo meno apdovanojimui – „Purvitis Prize 2021“.

J. Šneiderio darbų yra privačiose kolekcijose Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje, Belgijoje ir Liuksemburge. Taip pat kai kurių jo darbų yra įsigijusios Latvijos nacionalinis dailės muziejaus bei Secco Pontanovos fondo meno kolekcijos. 2019 metais jis gavo „Nordic & Baltic Young Artist Award“ prizą tapybos srityje, o 2020-aisiais Berlyne, meno mugėje „Positions“, jam įteiktas prestižinis Secco Pontanovos fondo „Claus Micheletz – Preis 2020“ apdovanojimas.

J. Šneiderio tapybos paroda „Smėlio knyga“ galerijoje „Meno niša“ veiks nuo balandžio 7 iki 29 dienos. Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė. Parodos organizatoriai – galerijos „Meno niša“ ir „LOOK!“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.