Vilniuje startavo tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’22“

Menas ir ekologija, instaliacija ir skulptūra – tai svarbiausi šiandien Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, prasidėjusios 13-osios tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’22“ akcentai. Nuo penktadienio iki sekmadienio vykstantis renginys lankytojams pristatys 70 meno galerijų ir institucijų, 320 menininkų iš 18 pasaulio šalių. Šių metų mugės viešnia – Ukraina ir jos menininkai.

Mugė „ArtVilnius’22“  jau laukia lankytojų.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugė „ArtVilnius’22“  jau laukia lankytojų.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr,
Daugiau nuotraukų (8)

„ArtVilnius’22“ inf.

Oct 7, 2022, 1:39 PM, atnaujinta Oct 26, 2022, 2:09 PM

„ArtVilnius’22“ pristatoma plati galerijų programa, privačios tarptautinės meno kolekcijos, instaliacijų, skulptūrų ir performansų paroda „Takas“, vyks susitikimai su kūrėjais, diskusijos, ekskursijos, kuriose lydės menotyrininkai ir architektai. „Mūsų meno mugė yra gyvas organizmas, programa nuolat kinta, – penktadienio rytą vykusioje spaudos konferencijoje sakė mugės vadovė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė Diana Stomienė. – Šie metai yra pažymėti karu, taigi mes pakvietėme Ukrainą tapti ypatingąja mugės viešnia. Svarbiausia, kad viskas pavyko, ukrainiečių menininkai ir jų kūriniai yra Vilniuje ir jų programą galima pamatyti ne tik galerijų, bet ir projektų zonoje bei parodos „Takas“ programoje“.

D. Stomienė pažymėjo, kad šiemet „ArtVilnius’22“ kaip niekada daug galerijų iš regionų. „Manome, kad mūsų galerijoms svarbu augti ir tobulėti šalia tarptautinių galerijų“, – kalbėjo mugės meno vadovė, priminusi apie ne mažiau svarbias mugės funkcijas aktyvinant meno rinką, edukuojant lankytojus, rengiant kultūrinius mainus, kuriant tinklaveiką ir pritraukiant meno kolekcionierius.

Galerijų programa

Pagrindinė „ArtVilnius’22“ galerijų programa ir stendai mugėje įsikūrę 5 ir 3 salėse. Jose lankytojai, meno kolekcionieriai ir pirkėjai ras mugės senbuves, galerijas „Okapi“ (Estija), „Māksla XO“ (Latvija), „Galerie Nivet-Carzon“ (Prancūzija), Lietuvos dailininkų sąjungos galeriją „Meno parkas“, „Baroti“ (KADS), „Meno niša“, „The Rooster gallery“, „Galerija Kristina Norvilaitė“, „Terra Recognita“. Pirmą kartą mugėje dalyvauja „Galerie Intershop“ (Vokietija), Latvijos galerija „Look!“, Meno ministerija iš Kauno ir Tumo galerija iš Vilniaus.

Mugėje dalyvaus Panevėžio miesto dailės galerija ir LDS galerija „Galerija XX“, Dusetų dailės galerija, Molėtų dailės galerija, Palangos „Ramybės Galerija“, Šiaulių LDS galerija „S_in.“, VDA Telšių dailės galerija, „Vilkamirgės“ galerija iš Ukmergės.

Projektų zona

„ArtVilnius’22“ Projektų zoną rengęs šiuolaikinio meno kuratorius ir rašytojas Valentinas Klimašauskas dėmesį sutelkė į ekologijos temą. „Projektų zonos idėja – sukurti renginį, erdvę, kuri į vieną ekosistemą sujungtų menininkus, institucijas, mugės svečius, būtų atvira lankytojams ir viena kitai. Ekologija šių metų parodoje atspindi dabartinį karščiuojančio pasaulio kontekstą. Atviros informacinės sistemos, nuolatinė informacijos cirkuliacija, pandemija, karas keičia mūsų ekologijos supratimą“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Projektų zonos kuratorius.

Projektų zona, šiais metais pavadinta „Karščiuojantys kūnai“, pasakos apie žmogiškuosius, gyvūnų, planetinius, performatyvius, informacinių sistemų ir kitokius kūnus. „Tai – svarbios, viena su kita persipynusios ir kartais netgi labai keblios temos“, – teigė kuratorius.

Jungtiniame projekte „Karščiuojantys kūnai“ dalyvauja Krokuvos šiuolaikinio meno muziejus MOCAK, „Lewben Art Foundation“, Šiuolaikinio meno centras, Jono Meko vizualiųjų menų centras bei Vilniaus dailės akademijos meno doktorantūros studentai, menininkai Danas Aleksa (Lietuva), Madeleine Andersson (Švedija), Anna K.E. (Sakartvelas) ir Florian’as Meisenberg’as (Vokietija), Oleksiy Radinski (Ukraina), Marija Žiemytė (Lietuva), 4-osios salės erdvę pavertė viena ekosistema. Projektų zonoje bus pristatyta ir menininkų Andro Eradze (Sakartvelas), Danos Kavelinos (Ukraina), Godos Palekaitės (Lietuva) ir Adrijanos Gvozdenović (Juodkalnija), Sashko Protyah (Ukraina), Anastasios Sosunovos (Lietuva), Miglės Vyčinaitės (Lietuva) videofilmų programa.

Paroda „Takas“

Tarptautinės skulptūrų, instaliacijų ir performansų parodos „Takas“ kuratorius, menininkas, VDA Skulptūros katedros vedėjas doc. Vytenis Burokas šiais metais „Take“ pristato 29 menininkų projektus. Spaudos konferencijoje jis teigė, kad parodos rengėjai gavo apie 100 paraiškų. „Malonu stebėti, kaip plečiasi žanro ribos ir skulptūra bei instaliacija nebepriklauso vienos raiškos šakai, mugėje kūrinių įvairovė – didžiulė.

Bus galima pamatyti ir surūdijusio metalo paviršių, ir tirpstantį kūrinį, kuriame atsiveria žmogaus veiklos pėdsakai“, – sakė parodos kuratorius, pridurdamas, kad Projektų erdvės tema „Karščiuojantys kūnai“ peržengia savo erdvę ir paplinta po visą mugę, komentuodama šių dienų būvį. „Kūryba yra pasipriešinimo destrukcijai forma, mėgaudamiesi kūryba galime kurti ryšius tarp žmonių ir taip prisidėti prie pokyčių“, – teigė menininkas.

Lauke prie „Litexpo“ centro bus įkurdintos Jono Aničo, Tauro Kensmino, Mato Janušonio, Nerijaus Ermino, Ryčio Urbansko, Rafalo Piesliako skulptūros. Tekstilininkė Monika Grašienė-Žaltė mugės lankytojus šiemet sugrąžina į parodų centro balkoną, kuriame jos įspūdingos apimties kūrinys kalba apie šių dienų aktualijas. Į pasaulio įvykius reaguos ir daugiau menininkų – Žygimantas Augustinas, Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, Sergei Beloaki ir kiti.

Mugės lankytojų numylėtinė Monika Dirsytė parodys naują savo kūrinį „Ašies kodas“, kurį atliks kartu su operos soliste Agne Sabulyte. „Litexpo“ centre, prie įėjimų į sales, penktadienį ir šeštadienį po aštuonias valandas vyks menininkų dialogas žmogaus ašies tema.

Mugės viešnia – Ukraina

„Šlovė Ukrainai ir kariams, kurių dėka galime būti čia, kurie kovoja ne dėl to, kad reikia, o dėl to, kad jaučia reikalą kovoti dėl Tėvynės“, – spaudos konferencijoje kalbėjo jau ketvirtą kartą „ArtVilnius“ mugėje dalyvaujančios Ukrainos „Ya Gallery“ įkūrėjas, kolekcininkas, parodų kuratorius Pavlo Gudimovas.

Jis teigė, kad pasaulis tik visai neseniai suprato, jog Ukrainoje vykstantis karas iš tiesų vyksta šimtmečius, tik priešas dar niekada nebuvo parodęs savo tikrojo veido. „Šiandien mes matome tai, ko niekas nesitikėjo pamatyti XX amžiuje, – kai viduryje Europos esanti laisva valstybė gali būti atakuota, kai kažkam trukdo, kad šalyje vystoma demokratija ir laisvė. Mes norime klausti, kaip gyvena šiuolaikinis menas, kai vyksta karas?“ – kalbėjo P. Gudimovas.

Galerininkas pasakojo, kad meno galerijos ir institucijos iš pavojingiausių šalies regionų persikraustė į šalies Vakarus arba į užsienį. „Nemažai galerijų įsikūrė Lvive, su kultūros bendruomene parengėme „Kultūros sankcijų“ projektą, kurį pasirašė daugybė meno ir kultūros žmonių.

Mūsų pozicija aiški: kol Rusija – priešas, kol ji bando kultūra dengti savo agresiją, šios šalies kūrėjams ne vieta mūsų kultūros platformoje. Su Lvivo kultūros bendruomene sukūrėme programą, kurioje atvykę menininkai pasitinkami sveikinimais ir pasivaikščiojimais. Praėjus keturiems mėnesiams po to, kai buvo apšaudytas Kyjivas, surengėme parodą „Mūzos netyli“, kurioje parodėme karo metais sukurtą meną.

Šis reiškinys dar nėra išnagrinėtas, neištirta, kas vyksta menininko viduje, XXI amžiaus karai – naujas fenomenas, apie kurį dar neturime žinių“, – kalbėjo P. Gudimovas.

Šiemet į „ArtVilnius’22“ atvyksta šešios ukrainiečių galerijos: nuolatiniai mugės dalyviai „Tsekh“ (Kyjivas | Vilnius), mugėje jau matytos Lvivo „Ya Gallery“, Kyjivo „Art14“ ir „Ra Gallery“, nauji mugės vardai – Kyjivo „Shcherbenko Art Center“ ir Ukrainai šiemet 59-ojoje Venecijos bienalėje atstovaujanti „Naked Room Gallery“.

Projektų zonoje veiks speciali ekologijai ir Ukrainai skirta videofilmų programa, kurioje rodomi poetiški, kritiški, antikariniai ar kitokie Andro Eradze (Sakartvelas), Danos Kavelinos (Ukraina), Godos Palekaitės (Lietuva) ir Adrijanos Gvozdenović (Juodkalnija), Sashko Protyah (Ukraina), Anastasios Sosunovos (Lietuva), Miglės Vyčinaitės (Lietuva) videokūriniai.

Kyjive gyvenantis garsus filmų kūrėjas ir rašytojas Oleksijus Radynskis „ArtVilnius’22“ pristatys savo individualų projektą – vaizdo instaliaciją „Cirkuliacija“, kuriai sukurti trejus metus per traukinio langą filmavo nuolat kintantį Kyjivo peizažą. Geopolitinių procesų fone kintantys miesto vaizdai – užuominos apie šalyje vykstantį karą.

Geriausių mugės dalyvių rinkimas

Kaip ir kasmet, „ArtVilnius’22“ metu vyks geriausių mugės dalyvių rinkimas. Vertinimo komisija, kurioje dalyvauja menotyrininkas, fotografas, meninių projektų, parodų, akcijų rengėjas ir dalyvis Virginijus Kinčinaitis, MOCAK šiuolaikinio meno muziejaus Krokuvoje kuratorė Monika Kozioł, „ArtVilnius’22“ projektų zonos kuratorius, menotyrininkas ir rašytojas V. Klimašauskas, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos pirmininkė, kultūros komplekso SODAS 2123 vadovė Danutė Gambickaitė, meno kuratorė ir vizualinių studijų tyrėja Lesia Kulchynska išrinks 7 geriausias „ArtVilnius’22“ galerijas, Geriausią „ArtVilnius’22“ menininką, Geriausią „ArtVilnius’22“ skulptūrą / instaliaciją, Geriausią jaunąjį „ArtVilnius’22“ menininką, kuriam bus įteikta mugės mecenatės, advokatų kontoros „Cobalt“ premija. Mugės lankytojai rinks savo favoritus – „Rinktinę žiūrovų galeriją“ ir „Žiūrovų rinktinį Ukrainos menininką“. Jiems bus įteiktos „Volfas Engelman“ premijos.

Diskusijo, turai po mugę, virtuali erdvė

Interaktyvioje LRT studijoje vyks meno diskusijos, paskaitos ir pristatymai, kurie bus transliuojami per „ArtVilnius’22“ kanalą „Youtube“. „ArtVilnius’22“ tęsiamos didelio populiarumo sulaukiančios ekskursijos po mugę su menotyrininkais, kurie profesionaliai padės naviguoti po renginio sales, stendus ir supažindins lankytojus ir meno pirkėjus su svarbiausiais mugės akcentais. Daugiau informacijos apie mugę, jos programą ir dalyvius rasite renginio puslapyje www.artvilnius.com.

Virtuali mugės erdvė – tai elektroninis mugės dalyvių darbų katalogas https://artvilnius.com/lt/katalogas/kuriniai/. Mugės interneto puslapyje galite išsisaugoti patinkančius darbus ir atsisiųsti juos elektroniniu paštu. Negalėjusieji aplankyti mugės, jai pasibaigus, galės pasivaikščioti ir apžiūrėti darbus 3D ture.

Šiandien, penktadienio vakarą, kai užsivers „Litexpo“ durys, mugės lankytojai kviečiami į naktinį Vilnių, kuriame vyks meno festivalis naktinėtojams „Art After Hours“, kuriame dalyvaus 14 galerijų ir meno erdvių, 80 menininkų, vyks 9 renginiai. „Art After Hours“ renginys yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos „700vilnius.lt“ dalis.

„ArtVilnius’22“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, globoja Vilniaus miesto savivaldybė, ypatingasis partneris – „Lewben“, mecenatė – advokatų kontora „Cobalt“.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.