Kaip vilniečiai ir miesto svečiai „pūtė į uodegą“

Posakis „papūsk man į uodega“ viešosios įstaigos Amatų gildijos dirbtuvėse, esančiose Skapo g. 3–34 Vilniuje, gruodžio mėnesį skambėjo dažnai. Amatų gildija dalyvauja Vilniaus miesto savivaldybės Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programoje vykdydama projektą „Tradicinės keramikos sklaida“. Projekto metu buvo surengtos 5 nemokamos keramikos pratybos, į kurias galėjo patekti visi norintieji. 

Amatų gildijos dirbtuvėse surengtos 5 nemokamos keramikos pratybos, į kurias galėjo patekti visi norintieji.
Amatų gildijos dirbtuvėse surengtos 5 nemokamos keramikos pratybos, į kurias galėjo patekti visi norintieji.
Daugiau nuotraukų (1)

Ramunė Butrimaitė, VšĮ „Amatų gildija“

Jan 8, 2023, 2:02 PM

Per pratybas ne tik mokėsi lipdyti puodus, bet ir švilpukus. Lietuvos etnografinėje medžiagoje žinoma, kad beveik visos švilpynės buvo daromos gyvūnų formos, dažniausiai tų, kurie buvo kasdienio ūkio gyvenimo dalis ir turėjo savo vietą lietuvių tautosakoje.

Į pirmąją grupę įėjo tokie gyvūnai kaip kiaulė, triušis ir šuo. Į antrąją grupę, apimančią pirmąją, įėjo gyvūnai, dažnai minimi lietuvių liaudies dainose, pasakose ir mitologijoje, – gaidys, antis, ožka, avinas ir arklys. Šie gyvūnai atitiko pagal lytis suskirstytą lietuvių simboliką, o švilpynės pagal jų formą buvo dovanojamos berniukams arba mergaitėms, nelygu lytis.

Pratybų dalyviai vienareikšmiškai patvirtino, kad sunkiausia buvo ne nulipdyti atitinkamos formos švilpynę, bet ją prašvilpinti. Kadangi švilpinimo anga buvo daroma užpakalinėje dirbinio pusėje, vis išeidavo taip, kad tekdavo švilpti kam nors į uodegą.

Projekto „Tradicinės keramikos sklaida“ metu parengtas ir metodinis elektroninis leidinys „Lietuvos tradicinė keramika. Formos, dekoras, gamyba ir išdegimas“, supažindinantis su XIX–XX a. gyvavusia Lietuvos keramika, jos formomis, paskirtimi, gamybos technologija ir t.t. Elektroninis leidinio variantas nemokamai prieinamas plačiajai visuomenei Amatų gildijos internetiniame puslapyje.

Amatų gildija įkurta 2001 metais. Tai atvira dirbtuvė-galerija, siekianti atgaivinti ir išsaugoti senųjų amatų tradicijas, dalyvaujanti parodose, vykdanti švietėjišką, socialiną ir kultūrinę veiklą Lietuvos ir tarptautiniuose renginiuose bei   projektuose.

Svarbiausią vietą keramikos amato-meno populiarinimas, ryšių tarp Lietuvos meistrų palaikymas. Nuo 2006  m.  įstaiga dalyvauja Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programoje, remiamoje Vilniaus miesto savivaldybės.

Amatų gildijos meistrai yra eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“, Tautodailininkų sąjungos, Lietuvos dailininkų sąjungai nariai. Kai kurie iš jų yra Lietuvos tautinio paveldo produktų gamintojai.

Atviroje Amatų gildijos dirbtuvėje-galerijoje rengiame įvairias amatų edukacines pratybas ir demonstracijas. Tai keramikos, vilnos vėlimo, audimo, sodų rišimo, odininkystės ir kiti amatai. Rengiamos pažintinės amatų pamokėlės vaikų darželiams ir mokykloms. Čia taip pat galima švęsti asmenines šventes – gimtadienius, mergvakarius ir bernvakarius, darbo vakarėlius.         

Atviroje dirbtuvėje-galerijoje veikia  nuolatinė rekonstrukcinės keramikos ekspozicija. Kiekvieną dieną atviros Amatų gildijos dirbtuvės darbo metu, lankytojams suteikiama galimybė stebėti ir dalyvauti amatininkų darbo procese.

 

Norėdami komentuoti turite prisijungti.
Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.