Seime – Ukrainos karo fotografų poros LIBKOS parodos atidarymas

Rytoj, gegužės 9 d., 13 val. Vitražo galerijoje (Seimo I r.) bus atverta Ukrainos karo fotografų Konstantino ir Vlados Liberovų (LIBKOS) paroda „Jie gina mus“, skirta Europos dienai. Seimo rūmuose pristatoma paroda pabrėžiama, kad Ukraina, kovodama už savo valstybės laisvę ir nepriklausomybę, kartu kovoja už Europos laisvę.

Daugiau nuotraukų (1)

Nerijus Vėta, LRS

May 8, 2023, 2:59 PM

Ekspoziciją, kurią sudaro 39 K. ir V. Liberovų nuotraukos, papildo 2014 m. Seimui dovanota vėliava „Ukraina yra Europa“ iš Maidano aikštės. Ją perdavė buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje, Nepriklausomybės Akto signataras Petras Vaitiekūnas.

Parodą organizuoja Seimo kanceliarija ir Europos reikalų komiteto pirmininkė, Seimo Pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

K. ir V. Liberovai – žinoma Ukrainos karo fotografų pora, nuo pirmųjų Rusijos plataus masto invazijos dienų dirbanti karštuosiuose karo veiksmų taškuose. Visuomenei jie geriau žinomi LIBKOS slapyvardžiu.

Fotografai karo įvykius fiksavo Irpinėje, Bučoje, Severodonecke, Lysičanske, Mykolajive, Charkive, taip pat dirbo fronto linijoje Donecko srityje: Bachmute, Avdijivkoje, Soledare, Vuhledare ir kituose miestuose bei kaimuose.

Prieš prasidedant karui LIBKOS specializavosi vestuvių ir portretinės fotografijos srityse, rengė fotografijos meno mokymus. Tačiau prasidėjęs karas K. ir V. Liberovams, kaip ir daugeliui Ukrainos žmonėms, lėmė naują veiklos pobūdį.

Karo fotografijos K. ir V. Liberovai nusprendė imtis siekdami savo nuotraukomis pasauliui parodyti Ukrainoje vykstančius žiaurumus. Pasak jų, būtina neleisti pamiršti, kad parama Ukrainai yra labai svarbi ir turi lemiamą reikšmę viso pasaulio ateičiai. Fotografai pabrėžia, kad pagrindinis jų tikslas – teisingai ir meniškai perteikti paprasto žmogaus, kurį palietė karas, skausmą ir viltį.

LIBKOS teigimu, „tai, kas prasidėjo kaip sielos pašaukimas ir moralinė pareiga, virto dideliu projektu, kuris dabar užima visą mūsų gyvenimą ir yra svarbus daugeliui žmonių. Tam tikra prasme mūsų fotografija tapo populiari. Mūsų nuotraukomis dalijasi paprasti žmonės, didelę auditoriją turintys žiniasklaidos atstovai ir oficialūs asmenys – nuo vietos pareigūnų iki Ukrainos prezidento ir pirmosios ponios.“

K. ir V. Liberovai pasakoja, kad karo metu jie įgijo daug ryšių tarp karių, esančių fronto linijose, valstybinės gelbėjimo tarnybos ir savanorių, todėl turi nemažai galimybių patekti ten, kur dauguma žurnalistų neįleidžiami.

Fotografai beveik visada dirba nekomerciniais pagrindais. Jų reportažus skelbia daugelis Ukrainos ir tarptautinės žiniasklaidos priemonių, o nuotraukas naudoja beveik visos Ukrainos spaudos tarnybos. Kartu K. ir V. Liberovai aktyviai eksponuoja savo darbus užsienio parodose, siekdami į Ukrainą pritraukti rėmėjų paramą, kuri leidžia jiems keliauti su humanitarinėmis misijomis ir remti kariuomenę karštuosiuose taškuose.

2022 m. LIBKOS nuotraukos buvo įtrauktos į TOP 100 tokių įtakingų leidinių kaip „Time“, CNN, „Associated Press“, jas publikavo beveik visos didžiosios pasaulio žiniasklaidos priemonės. 2022 m. rugsėjo mėn. K. Liberovas buvo apdovanotas Ukrainos valstybinės tarnybos ir Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos garbės ženklais. 2023 m. kovo mėn. K. ir V. Liberovai įvertinti 53-iosios Volodymyro Monomacho atskirosios mechanizuotosios brigados garbės ženklu.

Paroda Seimo Vitražo ir Laisvės gynėjų galerijose bus eksponuojama gegužės 5–15 dienomis. Lankytojai apžiūrėti ekspoziciją galės atvirų durų valandomis gegužės 12 d., penktadienį, 11–15 val. Atvirų durų valandomis lankytojai įleidžiami per Seimo I rūmus be išankstinės registracijos su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu.

Su LIBKOS darbais galima susipažinti interneto svetainėje https://libkos.com/ ir socialiniame tinkle https://www.instagram.com/libkos/.

Virtuali paroda.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.