Keturių prestižinio prizo laureatų kūrybos paroda – ne tik apie tapybą

Lapkričio 8 d., trečiadienį, 18 val., Vilniaus miesto galerija „Meno niša“ visus kviečia į grupinės menininkų Jolantos Kyzikaitės, Monikos Plentauskaitės, Jurgio Tarabildos ir Jono Jurciko (1986–2020) parodos „Ne tik (apie) tapybą“ atidarymą. Ši paroda yra projekto „Jaunojo tapytojo prizas“ programos dalis ir galerijos sveikinimas 15-ą kartą vyksiančiam ir Baltijos šalis vienijančiam konkursui.

Jonas Jurcikas. Jaunojo tapytojo prizas.<br>YPP archyvo nuotr.
Jonas Jurcikas. Jaunojo tapytojo prizas.<br>YPP archyvo nuotr.
Jurgis Tarabilda. Jaunojo tapytojo prizas.<br>YPP archyvo nuotr.
Jurgis Tarabilda. Jaunojo tapytojo prizas.<br>YPP archyvo nuotr.
Jolanta Kyzikaitė. Jaunojo tapytojo prizas.<br>YPP archyvo nuotr.
Jolanta Kyzikaitė. Jaunojo tapytojo prizas.<br>YPP archyvo nuotr.
Monika Plentauskaitė. Jaunojo tapytojo prizas.<br>YPP archyvo nuotr.
Monika Plentauskaitė. Jaunojo tapytojo prizas.<br>YPP archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Rasa Barčaitė, Meno niša

2023-11-06 14:14, atnaujinta 2023-11-06 14:39

Mintis suorganizuoti šią grupinę „Jaunojo tapytojo prizo“ įvairių apdovanojimų laimėjusių galerijos menininkų parodą galerijoje kilo jau seniai. „Šie apdovanojimai – labai svarbus laimėjimas kiekvieno menininko karjeroje bei didelis žingsnis į tarptautinę meno sceną. Džiaugiamės, kad šį prizą yra laimėjęs ne vienas galerijos „Meno niša“ menininkas, todėl norėjosi juos suvesti į vieną parodą ir pamatyti, kaip jie visi dera bendrame kontekste“, – teigė Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“ vadovė Diana Stomienė.

Parodoje „Ne tik (apie) tapybą“ bus pristatyti galerijos „Meno niša“ atstovaujamų menininkų Jolantos Kyzikaitės, Monikos Plentauskaitės ir Jurgio Tarabildos kūriniai, taip pat mus jau palikusio talentingo menininko Jono Jurciko kūrinys iš MO muziejaus kolekcijos. Visi šie menininkai buvo konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ nominacijų laimėtojai.

Visi parodoje pristatomi kūrėjai yra labai skirtingi, analizuojantys skirtingas temas, dirbantys skirtingomis tapybos išraiškos priemonėmis. „Ne tik (apie) tapybą“ bus apie įvairias tapybos formas ir apie formas, kurios gimsta iš tapybos. Kaip J. Tarabildos kūrinyje „Objektas nr. 3“ – 2017 metais „Jaunojo tapytojo prizo“ publikos simpatijų prizą už tapybą laimėjęs menininkas vėliau pristatė parodas, kuriose rodė ir videoįrašus, fotografiją, instaliacijas ir pan.

„O meno daktarė, 2010 metais pagrindinį „Jaunojo tapytojo prizą“ pelniusi Jolanta Kyzikaitė, ruošdamasi šiai parodai, mintimis akivaizdu grįžo į praeitį, į apdovanojimą jai pelniusį darbą, ir naujausiame kūrinyje patenkame tarsi į tą patį mišką, tik su kitais herojais. M. Plentauskaitė, 2018 metų konkursą laimėjusi su autoportretu, būsimoje parodoje tarsi nusiasmenina, rodydama moterų plaukus, šukuosenas, bet slėpdama veidą. Jos kūriniuose daug naratyvo“, – teigia parodos kuratorė S. Baliuckaitė, pabrėždama, kad Monika tapo aliejine technika, kiti pristatomi menininkai – akrilo.

Labai svarbią vietą parodoje „Ne tik (apie) tapybą“ užims ir anksti iš gyvenimo pasitraukusio, labai talentingo jaunosios kartos kūrėjo J. Jurciko kūriniai. Menininkas pagrindinį „Jaunojo tapytojo prizo“ apdovanojimą laimėjo 2011 metais. Šiam menininkui galerija taip pat atstovavo, 2016 metais jo kūrybą pristatė Londono meno mugėje, jo darbai yra muziejų kolekcijose, kurie yra išskirtiniai, aktualūs ir vertinami profesionalų. Parodoje norima prisiminti J. Jurciką ir parodyti, kokia aktuali jo kūryba net ir šiandien.

Plačiau apie menininkus

Jolanta Kyzikaitė yra tapytoja, apgynusi meno daktaro laipsnį. Kaip teigia menotyrininkė Deima Žuklytė-Gasperaitienė, menininkės tapybinė maniera – apibendrinanti ir plakatiška. Dekoratyvų efektą sukuria naudojama ryški kontūrinė linija, apibrėžianti objektus ir subjektus. Jolantos Kyzikaitės kūrinių yra įsigijęs Modernaus meno muziejus Lietuvoje, Walter Bischoff muziejus Vokietijoje ir privatūs kolekcionieriai.

Monika Plentauskaitė Vilniaus dailės akademijoje baigė tapybos studijas, jos kūrinių jau yra įsigiję Lietuvos ir užsienio kolekcionieriai bei MO muziejus. Jau keletą metų M. Plentauskaitė savo kūryboje plėtoja atminties, tapatybės reprezentacijos bei fotografijos ir tapybos vaizdų fiktyvumo temas, kelia identiteto klausimus, atsakymų ieško praeities fotografijose. Pastarųjų keleto metų tapybos darbuose didelė reikšmė suteikiama plaukų leitmotyvui.

Jurgis Tarabilda yra VDA Skulptūros katedros absolventas. Menininko kūryba nuolat kinta, joje naudojamos įvairios kūrybos technikos. Pastarosiose parodose daugiausia dėmesio skyręs tapybos darbams, menininkas taip pat pristatė šviesos ir videoinstaliacijas, objektus ir fotografiją. J. Tarabildos kūryboje naratyvai atsiranda intuityviai, jis provokuoja žiūrovus susikurti individualų pasakojimą, pasikliaujant kiekvieno asmenine patirtimi.

Menininkas Jonas Jurcikas (1986–2020) yra laikomas vienu talentingiausių jaunosios kartos tapytojų. Baigė tapybos magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje, buvo VDA dėstytojo Jono Gasiūno mokinys ir menininkų grupės Kuklus Klanas narys. J. Jurciko kūriniai išsiskiria įspūdingais formatais, neįprastomis sintetinėmis spalvomis ir pasakojamomis istorijomis. Įkvėpimo J. Jurcikas sėmėsi iš tapybos ir kino, reklamos ir komiksų. J. Jurciko kūrinių saugomi „MO muziejaus“, „Lewben Art Foundation“ ir kitose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.

„Didžiulės J.Jurciko drobės maitinasi nepasitikėjimu dabartimi, praeitimi ir ateitimi. Kasdienybė – kupina nesusipratimų, asmeninė ir kolektyvinė atmintis – apgaudinėja, rytdiena – baugina“, – apie menininko kūrybą rašė menotyrininkė prof. dr. Raminta Jurėnaitė.

Paroda „Ne tik (apie) tapybą“ galerijoje „Meno niša“ vyks iki gruodžio 29 d.

Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“ rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė, paroda yra „Vilnius 700“ programos dalis. Parodos partneriai – „Jaunojo tapytojo prizas“ ir MO muziejus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.