Didžioji Pogulianka Vilniuje – įvykiai, pastatai, garsūs vardai

Lietuvos centrinis valstybės archyvas pristato parodą „Wielka Pohulanka: įvykiai, pastatai, garsūs vardai“.

 Įvažiavimas į Vilnių.Wielka Pohuliankagatvė ir Baltieji Vilniaus stulpai, žymėję miesto ribą. (XIX–1917 m.).<br> LCVA nuotr.
 Įvažiavimas į Vilnių.Wielka Pohuliankagatvė ir Baltieji Vilniaus stulpai, žymėję miesto ribą. (XIX–1917 m.).<br> LCVA nuotr.
  Didžiojo (Pohuliankos) teatro Wielka Pohulanka 11 (dabar – Lietuvos rusų dramos teatras, J. Basanavičiaus g. 13) šoninio fasado projektas, (1919–1939 m.).<br> LCVA nuotr.
  Didžiojo (Pohuliankos) teatro Wielka Pohulanka 11 (dabar – Lietuvos rusų dramos teatras, J. Basanavičiaus g. 13) šoninio fasado projektas, (1919–1939 m.).<br> LCVA nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jun 6, 2018, 6:56 PM

J. Basanavičiaus gatvės Vilniuje istorija siekia 1440 m. Tais metais Kazimieras Jogailaitis Vilniaus miestui padovanojo didelį žemės sklypą, kuris iš Tauro kalno pusės jungėsi su Lukiškių priemiesčiu.

Iki XIX a. šioje vietoje klestėjo daržai ir sodai, o jau XX a. pradžioje buvo gausiai reprezentaciniais namais užstatyta Vilniaus miesto teritorija. Tuo metu dabartinė J. Basanavičiaus gatvė buvo žinoma kaip Wielka Pohulanka (Didžioji Pogulianka).

Ši gatvė jungė senamiestį su traktu į Kauną ir Trakus. Wielka Pohulanka gatvės pavadinimo kilmė dvejopa. Viena iš versijų, kad gatvę taip praminė miestiečiai, mėgdavę šioje vaizdingoje vietoje leisti laisvalaikį. Pagal kitą versiją pavadinimas gatvei buvo suteiktas dėl čia veikusios garsios, miestiečių ir miesto svečių pamėgtos užmiesčio smuklės.

XX a. pirmoje pusėje šioje gatvėje gyveno ar butus nuomojosi nemaža dalis visuomenės veikėjų, verslininkų: „Viktorijos“ saldainių fabriko savininkas Izraelis Bunimovičius, jo sūnus Tobijus Bunimovičius, gydytojas Cemachas Šabadas, JIVO (žydų mokslo centro) įkūrėjas Maksas Vainraichas, advokatas Motiejus Jamontas. Čia savo vaikystę praleido žymus prancūzų rašytojas, diplomatas Romenas Gari.

1913 m. pagal architektų Vaclovo Michnevičiaus ir Aleksandro Parčevskio projektą buvo pastatytas Pohuliankos teatras (dabartinis Rusų dramos teatras). Tais pačiais metais baigta statyti Vilniaus Šv. Konstantino ir Mykolo cerkvė. Pohuliankos (Miesto) teatre 1917 m. posėdžiavusi Lietuvių konferencija išrinko Lietuvos Tarybą.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo parodoje eksponuojami Wielka Pohulanka gatvės įdomių, su žymiais veikėjais susijusių pastatų, planai ir kiti dokumentai. Vilniaus miesto seniūnijai skirti prašymai liudija gatvės konfesinę, tautinę, profesinę gyventojų įvairovę.

Paroda „Didžioji Pogulianka (Wielka Pohulanka) Vilniuje – įvykiai, pastatai, garsūs vardai“ per vienos gatvės istoriją atskleidžia daugiakultūrį Vilnius miesto vaizdą.

Lietuvos centrinio valstybinio archyvo parodos „Wielka Pohulanka: įvykiai, pastatai, garsūs vardai“ iš ciklo „Pasakojimai“ atidarymas vyks birželio 15 d., 13 val.  Savicko paveikslų galerijoje (J. Basanavičiaus g. 11/ Teatro g. 1).

Parodų ciklas „Pasakojimai“ – tai naujasis Savicko paveikslų galerijos kūrybinės veiklos etapas.  „Pasakojimų“ globėjas – europarlamentaras  Petras Auštrevičius.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.