Knygą apie Lietuvos skautų istoriją rašo per 300 autorių!

Skautai pernai kartu su Lietuva šventė 100 metų jubiliejų, ta proga buvo pradėta rinkti skautų istorija nuo atgimimo iki šių dienų. Knygą rašo net 300 autorių ne tik iš Lietuvos, bet ir išeivijos – Australijos, Kanados, JAV, Pietų Amerikos ir Anglijos.

R.Baden-Povelis su A.Smetona ir žmonomis Palangoje, 1933 m. 
R.Baden-Povelis su A.Smetona ir žmonomis Palangoje, 1933 m. 
 Šimtmečio stovyklos uždarymas Rumšiškėse, 2018 m.
 Šimtmečio stovyklos uždarymas Rumšiškėse, 2018 m.
Lietuvos skautijos vadovų suvažiavimas, 2015 m. LR Seimas.
Lietuvos skautijos vadovų suvažiavimas, 2015 m. LR Seimas.
Skautų šimtmečio istorinės parodos atidarymas LR Seime, 2018 m. 
Skautų šimtmečio istorinės parodos atidarymas LR Seime, 2018 m. 
Sskautiškas atsisveikinimas ciku-caku.
Sskautiškas atsisveikinimas ciku-caku.
 Australijos lietuviai skautai Rumšiškėse,  2018 m.
 Australijos lietuviai skautai Rumšiškėse,  2018 m.
Skautų mokslinė konferencija M.Mažvydo bibliotekoje. Pranešimą skaito N.Bepirštytė.
Skautų mokslinė konferencija M.Mažvydo bibliotekoje. Pranešimą skaito N.Bepirštytė.
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

Oct 22, 2019, 1:19 PM, atnaujinta Oct 22, 2019, 3:34 PM

Įkūrėjas lankėsi Palangoje

Skautai įkurti Anglijoje 1907 m. lordo Roberto Baden – Povelio (Robert Baden – Powell). Lietuvoje skautybės istorija prasidėjo 1918 m. spalio 1 d., jos pradininku laikomas kapitonas Petras Jurgėla.

1933 m. skautų įkūrėjas kartu su žmona ir anglų skautais lankėsi Palangoje. Jį priėmė prezidentas Antanas Smetona ir burmistras Jonas Šliūpas. Roberto Baden – Povelio vardu buvo pavadinta dabartinė Pušų gatvė, o ant akmens (jį galite rasti ir šiandien), atgabento į Birutės kalno papėdę, iškalti A. Smetonos ir R. Baden – Povelio inicialai.

„Norint tapti skautu, reikia duoti priesaiką (tarnauti Dievui, Tėvynei ir artimui). Skautas privalo kiekvieną dieną neatlygintinai padaryti bent vieną gerąjį darbelį“, – pasakojo knygos sudarytoja skautė Nomeda Bepirštytė.

Kuo gyvena skautai?

Knygos tikslas ne tik surinkti skautų istoriją, bet ir parodyti, kaip praktiškai skautai tarnauja Dievui, Tėvynei ir artimui, kokius geruosius darbelius daro kasdien, kokias turi tradicijos, kuo gyvena, kaip auginamas Lietuvos pilietis, kaip išradingai savo dėmesį, laiką ir širdį dovanoja vadovai (savanoriai) vaikams.

„Knygoje bus galima pakeliauti po visą Lietuvą nuo Kybartų iki Zarasų, nuo Mažeikių iki Druskininkų, nes kiekvienas skautiškas vienetas, netgi jau nebeveikiantis, pristatys savo veiklą.

„Skautiška šeima“ be galo įvairi, kiekvienas gali rasti tai kas jam patinka: mėgstantis jūrą, plaukti – gali tapti jūrų skautu, mėgstantis žvelgti į dangų – oro, žemaičiai buriasi po žemaitiška vėliava, akademinį jaunimą buria studentiškos skautų korporacijos. Raitieji skautai buria vaikus, mylinčius žirgus, ir kartu prisideda prie lietuviškos žemaituko veislės žirgo išsaugojimo. Katalikai skautai yra tiesiogiai globojami popiežiaus, suaugusieji ir krikščionys skautai irgi turi savo vėliavas“, – aiškino Nomeda.

Skautai –  nuo prezidento iki aktoriaus

Tarpukario Lietuvos tradicijas tęsia seniausia skautų organizacija Lietuvos skautų sąjunga. Pati didžiausia, turinti narių beveik visose savivaldybėse, yra „Lietuvos skautija“. Išeivijoje skautaujama net kartomis, skautybė padeda puoselėti lietuvybę, išlaikyti tradicijas.

Knygoje savo veiklą pristatys ir Lietuvoje veikiantys Lietuvos lenkų, Visagino rusų skautai bei neseniai susikūrusi žydų skautų organizacija.

Šiuo metu pasaulyje yra apie 31 mln. skautų 216 pasaulio šalių. Garsūs Lietuvos skautai – Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus, generolas majoras Jonas Kronkaitis, prof. Algirdas Avižienis, kun. Antanas Saulaitis SJ, kardinolai Audrys Juozas Bačkis ir Sigitas Tamkevičius SJ, operos solistas Merūnas Vitulskis, žurnalistė Aistė Stonytė, prof. istorikas Valdas Rakutis, poetas Rimvydas Stankevičius, LR ambasadorius Graikijoje Rolandas Kačinskas, aktoriai Eimutis Kvoščiauskas ir Paulus Tamolė, dainų kūrėja ir atlikėja Eglė Sirvydytė, pianistė Eglė Andrėjavaitė, grupės „Ugniavijas“ narys Martynas Švedas, renginių organizatorius ir visuomenininkas Alkas Paltarokas, dėstytoja Eglė Verseckaitė – Grzeskowiak ir daugelis kitų žinomų, aktyvių visuomenės veikėjų.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.