Parodoje – pirmąkart lietuviškai užrašytas Vilniaus vardas

Penktadienį Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma paroda „Pirmą kartą lietuviškai: Vilniaus vardas Mikalojaus Daukšos Katekizme“ pristato pirmąkart lietuviškai užrašytą Vilniaus vardą.

M.Daukšos „Katekizmas“ Vilniuje išleistas 1595 m.
M.Daukšos „Katekizmas“ Vilniuje išleistas 1595 m.
Vilniaus vardas pirmą kartą užrašytas lietuviškai M.Daukšos „Katekizmo“ viršelyje.
Vilniaus vardas pirmą kartą užrašytas lietuviškai M.Daukšos „Katekizmo“ viršelyje.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jan 24, 2020, 9:20 AM

Ankstyviausias iki šiol žinomas šaltinis, kuriame sostinės vardas užrašytas lietuviškai, yra 1595 m. Vilniuje išleistas Mikalojaus Daukšos „Katekizmas“. Šios knygos viršelyje Lietuvos sostinės vardas lietuviškai užrašytas vietininko linksniu – „Wilniuie“ (visas įrašas knygoje: Katekizmas. Ižspaustas Wilniuie Metusę vžgimimo Wieszpaties 1595).

M.Daukšos „Katekizmas“ – tai pirmoji Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje išleista knyga lietuvių kalba, o pasaulyje veikiausiai išlikęs tik vienas jos egzempliorius, saugomas Vilniaus universiteto bibliotekoje. Ši knyga įtraukta į UNESCO Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“.

Trečioji paroda iš parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“ aktuali keliais aspektais, sakoma Lietuvos dailės muziejaus pranešime.

2020 m. skelbiami UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje metais, taip pat kitąmet sukanka 425 metai, kai buvo išleistas M.Daukšos „Katekizmas“, todėl tai ir proga paminėti knygos jubiliejų, o Vilniaus ir Lietuvos visuomenei parodyti unikalų leidinį, įtrauktą į UNESCO Lietuvos nacionalinį registrą, ir taip aktualinti UNESCO pasaulio paveldą Lietuvoje.

Be to, šiais metais Vilniaus universiteto biblioteka minės 450 metų jubiliejų. Kadangi vienintelis knygos egzempliorius, kuris saugomas Vilniaus universiteto bibliotekoje, paroda aktualina Vilnių kaip universitetinį miestą, skatina domėtis universiteto ir jo bibliotekos istorija.

2020 m. Lietuva švęs 30 metų nepriklausomybės atkūrimo jubiliejų. Lietuvių kalbos išsaugojimas ir puoselėjimas buvo vienas pagrindinių Sąjūdžio programos tikslų, o lietuvių kalba yra vienas iš kertinių lingvistiniu pagrindu susikūrusios tautos savimonės pamatų, todėl parodoje akcentuojama kalbos kaip tapatybės dalies svarba.

Šiuo požiūriu lietuvių kalba tampa bendru vektoriumi, jungiančiu lietuvių kalbos puoselėtojo M.Daukšos veiklą ir valstybės nepriklausomybės atkūrimo jubiliejų.

Rengiamoje parodoje pabrėžiama kalbos svarba formuojant tautinį identitetą ir jos vaidmuo istorijoje. Paroda, skirta reikšmingai Vilniaus dienai įprasminti, atskleidžia daugiasluoksnius Vilniaus, Lietuvos istorijos ir jos kultūros paveldo klodus.

Parodą, kaip teigiama Lietuvos dailės muziejaus pranešime, lydi kultūros renginių ciklas: diskusija, koncertas, paskaita.

Parodos rengėjai tikisi, kad istorinių atodangų ciklas „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“ atskleis Vilnių kaip unikalų Europos lotyniškosios civilizacijos miestą, o parodose pristatomi ženklai-simboliai padės praplėsti sostinės istorijos pažinimą.

Parodą penktadienį atidarys kultūrologų pokalbis, kuriame dalyvaus prof. Viktorija Daujotytė, habil. dr. Ingė Lukšaitė, prof. Eugenija Ulčinaitė, dr. Darius Kuolys. Pokalbį ves dr. Aurimas Švedas.
Renginyje dalyvaus ir pianistė Aleksandra Žvirblytė, aktorė Jūratė Vilūnaitė.

Paroda veiks tik savaitę – iki sausio 31 dienos.

 

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.