Muziejų naktį – unikalūs eksponatai: Štuthofo kalinės skarelė ir dar neeksponuotas Samuelio Bako paveikslas

Gegužės 14 d., Samuelio Bako muziejus ir Holokausto ekspozicija jungiasi prie tarptautinės muziejų akcijos – muziejų nakties.

Buvusios Kauno geto ir Štuthofo kalinės Ditos Šperlingienės Zupavičienės skarelė.<br>Muziejaus nuotr.
Buvusios Kauno geto ir Štuthofo kalinės Ditos Šperlingienės Zupavičienės skarelė.<br>Muziejaus nuotr.
Fonduose saugomas dailininko paveikslas „Požiūrio taškai“ (1998), padeda suprasti šachmatų figūros simbolio reikšmę.<br>Muziejaus nuotr.
Fonduose saugomas dailininko paveikslas „Požiūrio taškai“ (1998), padeda suprasti šachmatų figūros simbolio reikšmę.<br>Muziejaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 12, 2022, 11:56 AM

Tik muziejų nakties proga lankytojams bus pristatyti dar neeksponuoti išskirtiniai eksponatai. Holokausto ekspozicijoje bus suteikta galimybė pamatyti unikalią, viešumoje beveik niekada nerodytą, buvusios Kauno geto ir Štuthofo kalinės Ditos Šperlingienės Zupavičienės skarelę.

Samuelio Bako muziejuje lankytojams bus kviečiami pamatyti fonduose saugomą dailininko paveikslą „Požiūrio taškai“ (1998), padedantį suprasti šachmatų figūros simbolio reikšmę. Taip pat lankytojų lauks muziejininkų paruošta itin įvairi programa.

16 val. lankytojai kviečiami į Ukmergės kultūros centro mėgėjų teatro spektaklį pagal Daivos Čepauskaitės pjesę „Aš tave užmiršau“. Tai tarpukario Lietuvoje, Kaune, gyvenusių žydaitės ir lietuvio meilės istorija, skaudžiais prisiminimais atsivejanti iki šių dienų. Lietuvos mėgėjų teatrų respublikinėje apžiūroje „Atspindžiai 2020“ pastatymas buvo nominuotas geriausio debiuto nominacija.

18 val. kviesime griauti mitus apie ritualinę žmogžudystę su VU Istorijos fakulteto prof. dr. Jurgita Verbickiene paskaitoje – „Ritualinės žmogžudystės mitas: kuo tikėjo ir ką pasakojo apie žydus krikščionys“. Ritualinės krikščionio žmogžudystės mitas buvo plačiai pasklidęs, skirtingose savo siužeto raidos etapuose jis buvo kuriamas, perkuriamas, neteko kai kurių svarbių savo siužeto dalių, tačiau išliko gyvybingu itin ilgai. Šis mitas žinotas ir pasakotas bauginant skirtingų laikotarpių Lietuvos visuomenę.

Muziejų naktį fotografas ir parodos autorius Saulius Paukštys pristatys autorinę parodą „Vilniaus istorijos“. Spausdinant daugumą šios parodos fotografijų dar XIX a. atrasta technologija Van Dyke Brown. Šia technologija spaustos fotografijos vienetinės ir unikalios, o savo struktūra ir pustonių išraiškingumu artimos grafikos darbams. Savitas darbų archaiškumas priartina eksponuojamus atvaizdus prie jautrios išlikimo ir atminties idėjos.

O istorijos apie Vilniaus gyventojus žydus, jų kasdienybę, džiaugsmus ir dramas – visa tai, kas vyko šiose miesto gatvėse, kiemeliuose, aikštėse – visa tai galima atrasti šiuose parodos atvaizduose – tai Vilniaus istorijos – saugančios atsiminimus, fiksuojančios ir nuolat besikeičiančios. Susitikimas su parodos autoriumi Sauliumi Paukščiu vyks 19.30 val.

Lankytojai taip pat bus kviečiami į tematines ir apžvalgines ekskursijas. 18:30 val. Jurijus Greismanas Holokausto ekspozicijoje ves apžvalginę ekskursiją rusų kalba ekspozicijoje, kurios metu supažindins su pagrindiniais Lietuvoje vykdyto Holokausto aspektais. 20 val. Samuelio Bako muziejuje vyks tematinė ekskursija su muziejininke – edukatore Jurgita Jackevičiūte „Simboliai Samuelio Bako kūryboje“. 20.30 val. Apžvalginė ekskursija po S. Bako muziejų rusų/ukrainiečių k., kurioje itin laukiami Ukrainiečiai, apsistoję Lietuvoje, su ukrainiete muziejininke – edukatore Yelyzaveta Muchnik.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.