Filme „Kompromatas“ – sukrečianti susidorojimo su prancūzų diplomatu istorija

Spalio 28 dieną kino teatruose pasirodys didžiulės įtampos trileris „Kompromatas“. Tikrais įvykiais paremtame filme pasakojama neteisingai apkaltinto Prancūzijos diplomato istorija – siekdamas išvengti ilgų metų kalėjimo Sibire, jis ryžosi bėgti į Prancūziją, slapta kirsdamas Baltijos šalių sienas pėsčiomis.

 „Kompromato“ scenos buvo filmuojamos Lukiškių kalėjime Vilniuje.
 „Kompromato“ scenos buvo filmuojamos Lukiškių kalėjime Vilniuje.
 „Kompromato“ scenos buvo filmuojamos Lukiškių kalėjime Vilniuje.
 „Kompromato“ scenos buvo filmuojamos Lukiškių kalėjime Vilniuje.
Vieną vaidmenų filme „Kompromatas“ sukūrė aktorė J.Kulig.
Vieną vaidmenų filme „Kompromatas“ sukūrė aktorė J.Kulig.
Scena iš filmo „Kompromatas“.
Scena iš filmo „Kompromatas“.
Scena iš filmo „Kompromatas“.
Scena iš filmo „Kompromatas“.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Oct 28, 2022, 7:35 PM

Šalia pagrindinius vaidmenis atliekančių „Šaltojo karo“ žvaigždės Joanos Kulig ir prancūzų aktoriaus Gilles'io Lellouche'o išvysime gausybę lietuvių aktorių, tarp kurių Marius Repšys, Vaidotas Martinaitis, Algirdas Latėnas ir daugelis kitų.

Tikra istorija, įkvėpusi kurti filmą

Tikros istorijos įkvėptas prancūzų režisieriaus Jérome'o Salle filmas „Kompromatas“ nukelia į Sibiro gilumą, kur žmogaus likimu galinti manipuliuoti federalinė saugos tarnyba (FSB) parodo absoliutų žiaurumą. Itin įtaigi filmo režisūra priverčia įsigilinti į šios tarnybos „valstybės priešų naikinimo“ machinacijas, kurių auka tampa prancūzų diplomatas Metju (akt. G.Lellouche'as).

„Ruošdamasis filmuoti šį filmą supratau viena: „kompromatas“ – klasikinis būdas atsikratyti nepageidaujamų asmenų, taip šioje šalyje sprendžiama daugybė problemų ir nukenčia daugybė nekaltų žmonių. Šiandien vykstant karui Ukrainoje šis filmas parodys, koks negailestingas karą sukėlusios šalies agresorės veidas“, – mintimis dalijosi režisierius J.Salle.

Prancūzų kino žvaigždės G.Lellouche'o kuriamas Metju personažo prototipas – Joanas Barbereau, kurio neįtikėtina istorija įkvėpė filmo režisierių. Šis Prancūzijos valstybės pareigūnas 2015 m. Sibiro gilumoje Irkutske penkiametės dukters akivaizdoje suimamas FSB agentų. Neteisėtai apkaltintas vaikų pornografija ir seksualiniu išnaudojimu, supranta, kad prieš jį panaudotas „kompromatas“, tačiau vilties visa tai sutvarkyti diplomatinėmis priemonėmis nėra.

71 dieną jis kenčia nežemiškas kančias tardymo izoliatoriuje, vėliau paguldomas į psichiatrijos ligoninę, dar vėliau jam paskiriamas namų areštas, kol bus priimtas galutinis teismo sprendimas – 15 metų kalėti griežtojo režimo izoliatoriuje. Pasinaudojus proga J.Barbereau pavyksta pabėgti. Prasideda žmogaus kova, siekianti įrodyti savo nekaltumą ir atgauti laisvę.

„Mano kelionė į Prancūziją užtruko 14 mėnesių. Tuo metu gyvenau visai kitame pasaulyje, kitoje tikrovėje. Kelionėje nuolat grėsė pavojus gyvybei. Kartais pamesdavau laiko nuovoką, išsekimas ir nuovargis imdavo viršų. Kad neišduočiau man padėjusių žmonių, negaliu sakyti, kur buvau tiksliai, bet teko pabuvoti tokiose vietose, kuriose kertant sieną šaudo ir paleidžiami šunys, kad nutrauktų tau ranką“, – pasakojo J.Barbereau.

Nuo Sibiro iki Baltijos šalių – pėsčiomis

Diplomato teigimu, pasiryžimas bėgti sužinojus, kad gresia 15 metų įkalinimo bausmė, buvo nelengvas, reikalaujantis itin kruopštaus darbo.

„Ilgai ruošiausi pabėgimui, valandų valandas studijuodavau palydovinius žemėlapius, pasirūpinau maisto atsargomis, turėjau bendrininkų, bet kokia mano klaida galėjo baigtis mirtimi. Man padėjusiems žmonėms dar ir šiandien tebegresia pavojus, todėl negaliu atskleisti jų tapatybės", – teigė J.Barbereau.

Bėglio pasakojimu, pirmasis pabėgimas buvo daugiau kaip 5000 kilometrų kelionė iš Irkutsko į Maskvą, o antrasis šiek tiek vėliau, kai J.Barbereau slėpėsi Prancūzijos ambasadoje Maskvoje.

„Diplomatija mano atveju buvo bejėgė, tada ryžausi bėgti dar kartą – perėjau miškus, perbridau pelkes, susidūriau su laukiniais žvėrimis, kirtau Estijos, Latvijos, Lietuvos sienas, o per ten nusigavau iki Prancūzijos. Kai jau maniau, kad mirsiu, mintyse deklamavau mėgstamo poeto eiles, kurio žodžiai suteikė man jėgų“, – išgyvenimais dalijosi J.Barbereau, kuriam bėgant teko pakeisti savo tapatybę ir išvaizdą.

Diplomatinės spragos

Visa ši istorija, nutikusi J.Barbereau, rodo, kad įtakingose valdžios institucijose pasitaiko spragų, kurios gali stipriai pakenkti žmonių likimui.

„Šioje byloje į paviršių iškilo Prancūzijos valdžios spragos ir didžiulė nekompetencija. Mūsų valdžios institucijos neturi jokio supratimo, kaip kalbėti su rusais, kartais atrodo, kad susikalbėti neįmanoma“, – pabrėžė J.Barbereau.

2020 metais J.Barbereau kreipėsi į teismą. Teismo sprendimu Prancūzijos valstybei buvo nurodyta sumokėti daugiau nei 300 tūkst. eurų baudą už tai, kad nebuvo sugebėta apsaugoti vieno savo pareigūnų. 2021 m. liepą Europos Žmogaus Teisių Teismas pasmerkė Rusiją už tai, kad ji neleido J.Barbereau apskųsti teismo sprendimo.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.