VDU Garbės daktaro regalijos įteiktos britų istorikui, profesoriui Timothy Gartonui Ash'ui

Gegužės 20 d. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) surengtas iškilmingas VDU Senato posėdis, kurio metu Garbės daktaro regalijos įteiktos britų istorikui, profesoriui Timothy Gartonui Ash'ui. 

Timothy Gartonas Ash'as.<br>J.Petronio nuotr.
Timothy Gartonas Ash'as.<br>J.Petronio nuotr.
Timothy Gartonas Ash'as.<br>J.Petronio nuotr.
Timothy Gartonas Ash'as.<br>J.Petronio nuotr.
J.Augutis, Timothy Gartonas Ash'as, R.Krikštolaitis, V.Bijeikienė.<br>J.Petronio nuotr.
J.Augutis, Timothy Gartonas Ash'as, R.Krikštolaitis, V.Bijeikienė.<br>J.Petronio nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

VDU

2024-05-21 13:58

VDU Garbės daktaro vardas prof. T. G. Ash'ui skirtas už  nuopelnus tarptautinio bendradarbiavimo ir demokratijos stiprinimo srityse bei reikšmingą indėlį puoselėjant laisvės, teisingumo, solidarumo vertybes.

Savo sveikinimo kalboje VDU Senato pirmininkas prof. Ričardas Krikštolaitis pabrėžė, jog šiemet minime dvi sukaktis – VDU Atkūrimo 35-metį ir Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20 metų jubiliejų – kurios šiandieniniame pasaulio kontekste priverčia susimąstyti apie universitetą ir valstybę lydinčias pamatines vertybes: asmenybės ir akademinę laisvę, demokratiją, atvirumą ir atsakomybę. 

„VDU buvo atkurtas Artes Liberales koncepcijos pagrindu – vedamas tuo metu Lietuvoje dar nematytos akademinės laisvės, kūrybos, tarptautiškumo ir humanizmo. Tad esame be galo laimingi, kad mūsų universiteto garbės daktarų sąrašą papildys dar vienas žmogus,  kuriam rūpi ir kuris kovoja už šias europietiškas vertybes”, – kalbėjo R. Krikštolaitis. 

Iškilmingo VDU Senato posėdžio svečiams pristatydama profesorių Timothy Gartoną Ash'ą, universiteto komunikacijos prorektorė doc. dr. Vilma Bijeikienė atkreipė dėmesį, jog didžioji dalis jo darbų skirta šiuolaikinei Europos istorijai, ypač – Vidurio ir Rytų Europos šalims, buvusiems komunistiniams regiono režimams, slaptosios policijos archyvų analizei bei Rytų bloko valstybių tapimui Europos Sąjungos narėmis. Prof. T. G. Ash'as yra tyrinėjęs Europos vaidmenį pasaulyje ir politinės laisvės, įvairovės bei žodžio laisvės iššūkius.

„Savo mokslinės veiklos įtaka Timothy Gartonas Ash'as gali būti gretinamas su tokiais  valstybių lyderiais kaip Vaclavas Havelas ar Joachimas Gauckas. Šaltojo karo metais T. G. Ash'as išgarsėjo kaip žodžio laisvės ir žmogaus teisių puoselėtojas tuometinėse Sovietų Sąjungos ir Rytų bloko šalyse, skyręs ypatingą dėmesį Vokietijai ir Lenkijai bei jas aprašęs savo knygose. Istorikas pasisako prieš konservatyvius ir populistinius ES šalių lyderius, tokius kaip Viktoras Orbanas Vengrijoje bei Jarosławas Kaczyńskis Lenkijoje. Jis yra išsakęs nerimą dėl Vladimiro Putino, Donaldo Trumpo bei „Brexit“, išreiškęs liberalų, Didžiosios Britanijos narystę ES palaikantį požiūrį”, – profesorių apibūdino V. Bijeikienė.

Prof. T. G. Ash'o ryšys su VDU daugiausia driekiasi per Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro veiklas. T. G. Ash'as prisideda prie A. Sacharovo konferencijų turinio formavimo, 2021 m. vykusioje konferencijoje skaitė pranešimą. Dar iki centro įkūrimo, istorikas puoselėjo bendrystę su profesoriumi Leonidu Donskiu.

Sveikinimo žodį taip pat tarė ir VDU rektorius prof. Juozas Augutis. „Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad šiandien Vytauto Didžiojo universiteto Garbės daktarų gretose galime pasveikinti iškilią asmenybę, istoriką, žurnalistą, profesorių T. G. Ash'ą. Nepaprastai smagu, jog universiteto bendruomenę praturtina asmenybė, kuri pasižymi plačia moksline ir praktine veikla, išskirtine erudicija bei neblėstančiu nusiteikimu kovoje už žmogaus teises”, – kalbėjo rektorius.

A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro vadovas prof. Robertas van Vorenas savo kalboje susirinkusiesiems priminė ne tik Lietuvos kelią į nepriklausomybę, bet ir pabrėžė šiuo metu tebesitęsiančią Ukrainos ir Sakartvelo kovą už laisvę.

„Laisvę sunku įgyti, bet lengva prarasti. Lietuvoje jau užaugo karta, nepaliesta sovietinio režimo įskiepytos baimės, tačiau prisimenanti, už ką kovojo jų tėvai ir seneliai. Vos tik Rusija įsiveržė į Ukrainą, Vilniuje iškart įsteigėme VDU Ukrainos centrą, skirtą šiuo sunkiu laikotarpiu suteikti visą būtiniausią pagalbą nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Šiandien Lietuvos gatvėse galime pamatyti plevėsuojant daugiau Ukrainos vėliavų nei bet kurioje kitoje Vakarų Europos valstybėje”, – Lietuvos paramą Ukrainai akcentavo VDU profesorius, primindamas, jog 2013 m. gruodžio 11 d. Kijeve skambėję varpai, kvietę ukrainiečius rinktis Maidano aikštėje susitelkti kovai už demokratiją, tebeskamba iki šiol.

Atsiimdamas jam įteiktas VDU Garbės daktaro regalijas, prof. T. G. Ash'as pabrėžė, jog jam yra didelė garbė ir privilegija sulaukti tokio įvertinimo. „Visų pirma, noriu pasveikinti visus VDU bendruomenės narius su universiteto Atkūrimo 35-mečiu. VDU atkurtas 1989m. – drįsčiau teigti, jog tai patys įdomiausi, Europos istorinių lūžių metai. Metai, kai griuvo Berlyno siena ir laikas, kai prasidėjo naujas Europos istorinis etapas“, – savo kalboje minėjo profesorius, taip pat akcentavęs Rytų Europos šalių kelią į nepriklausomybę ir sugrįžimą į Europos šeimą griuvus sovietinei imperijai, tačiau dalį tautų tebekovojančias dėl išlikimo.

„Šiandien matome drąsius Sakartvelo gyventojus, po Europos vėliava kovojančius už savo šalies demokratinę ateitį. Tuo metu Ukrainoje Charkivas yra arčiau rusų fronto nei Londonas nuo Oksfordo. Vos prieš kelias dienas sakiau kalbą Lvivo universitete, kur daugumos susirinkusiųjų artimieji – sutuoktiniai, sūnūs, rizikuoja savo gyvybėmis fronto linijose. Ir manau, jog svarbiausiu šio pastarojo Europos istorijos dešimtmečio žodžiu turėtume laikyti ukrainietišką žodį „volnia“ , reiškiantį laisvę ir pasiryžimą dėl jos kovoti. Tą tikrai esame labai primiršę mes, gyvenantys vakaruose”, – teigė T. G. Ash'as.

Savo kalbą profesorius baigė pabrėždamas, jog pagrindinė universitetų uždutotis – nuolat siekti tiesos ir ją kuo plačiau ir ryškiau skleisti. „Lietuvos himne yra eilutė „Ir šviesa, ir tiesa mūs žingsnius telydi”. Savo darbais, nesvarbu, esame akademikas ar studentas, privalome siekti, kad šviesa ir tiesa nugalėtų, nes melas yra didžiausias laisvės priešininkas”, – kalbėjo istorikas, profesorius T. G. Ash'as.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.