Andriaus Blaževičiaus filmas dalyvaus Varšuvos ir Busano kino festivaliuose

Jaunosios kartos režisieriaus Andriaus Blaževičiaus vardas kino pasaulyje įsitvirtino 2011 m. Tuomet jo debiutinis trumpametražis filmas „Dešimt priežasčių“ pelnė pagrindinį prizą festivalio „Scanorama“ konkursinėje programoje „Jauna Lietuva trumpai“, o kitąmet buvo apdovanotas „Sidabrine gerve“ kaip geriausias trumpametražis vaidybinis filmas.

Kadras iš filmo „Šventasis“.
Kadras iš filmo „Šventasis“.
Kadras iš filmo „Šventasis“.
Kadras iš filmo „Šventasis“.
Kadras iš filmo „Šventasis“.
Kadras iš filmo „Šventasis“.
Kadras iš filmo „Šventasis“.
Kadras iš filmo „Šventasis“.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Sep 14, 2016, 12:15 PM, atnaujinta May 13, 2017, 2:55 AM

Už pagrindinį vaidmenį šiame trumpuke „Sidabrine gerve“ įvertintas ir Marius Repšys. Vidutinio gyventojų sluoksnio problemas su šiuo aktoriumi priešakyje A.Blaževičius narplioja ir savo pirmajame pilnametražiame filme „Šventasis“ („The Saint“). Nors šios dramos premjera Lietuvoje įvyks tik 2017 m. rudenį, šiemet ją į savo konkursines programas suskubo įtraukti didieji Varšuvos ir Busano kino festivaliai.

Žmogus – ties vertybių krizės riba

„Tai pasakojimas apie krizę: ekonominę, finansinę, tikėjimo. Jauno žmogaus vertybių krizę, kurią išgyvena daugelis iš mūsų“, – „Šventąjį“ pristato režisierius A. Blaževičius. Filmo veiksmas vyksta 2008 m. kažkur Lietuvos provincijoje. Jaunas vyras netenka darbo, ima vis daugiau laiko leisti su darbo biržoje sutikta kirpėja, o ne su savo žmona ir dviem mažametėmis dukromis. Ilgas dienas jis stumia vaikščiodamas į darbo pokalbius ir su likimo draugais gerdamas alų daugiabučių kiemuose. Jų kasdienybę paįvairina „Youtube“ kanale išvystas vaizdo įrašas, kuriame kažkoks keistuolis prisiekinėja matęs Jėzų Kristų. Prasideda to vaikino paieškos.

Pagrindinį vaidmenį, kaip ir prieš tai sukurtuose A. Blaževičiaus trumpametražiuose filmuose „Dešimt priežasčių“ ir „Bergenas“, atlieka Marius Repšys. Pasak režisieriaus, šis aktorius buvo pasirinktas ir šį kartą, nes jis įtikinamiausiai gali suvaidinti vaikiną iš gatvės. „Šventojo“ scenarijų režisierius su Marija ir Tekle Kavtaradzėmis rašė jau žinodami, kad Vyto vaidmenį atliks M. Repšys, puikiai perteikęs ant vertybių krizės ribos balansuojantį žmogų.

Universalią krizinėje situacijoje atsidūrusio žmogaus temą režisierius vėlgi pasakoja nestokodamas pop muzikos ir humoro, kuris talentingų aktorių lūpose skamba itin natūraliai. Marius Repšys, Indrė Patkauskaitė, Gelminė Glemžaitė, Valentinas Krulikovskis, Lukas Malinauskas – jaunoji aktorių karta, su kuria darbą A. Blaževičius vadina vienu įsimintiniausių visame filmo kūrybiniame procese. „Tai išties labai talentingi aktoriai, su kuriais dirbti buvo tikras malonumas“, – sako jis. Vaidmenis „Šventajame“ sukūrė ir žymūs Lietuvių kino ir teatro aktoriai Darius Meškauska, Dovilė Šilkaitytė bei Vilija Grigaitytė.

Tarptautines duris atveriantis scenarijus

Filmo „Šventasis“ scenarijų A. Blaževičius rašė drauge su du „Sidabrinės gervės kiaušinius“ pelniusia kino režisiere Marija Kavtaradze („Pasakyk, kad neskaudės“, „Man dvim keli“) ir jos seserimi, puikiai vertinama jaunosios kartos dramaturge Tekle Kavtaradze.

Su filmo „Šventasis“ projektu jo kūrybinė grupė dalyvavo Andrzejaus Wajdos kino mokyklos tarptautiniame pilnametražių filmų projekte „Ekran“. Viena iš priežasčių, kodėl tarp dviejų dalyvių iš šešiasdešimt kandidatų pateko būtent lietuviai, buvo „Šventojo“ scenarijus. Atrankos komisija pirmąjį į „Ekran“ patekusį lietuvių filmą įvertino kaip labai drąsų, originalų ir aktualų.

„Šventojo“ scenarijus lėmė ir filmo koprodukciją su lenkų prodiuserine kompanija „No Sugar Films“, kuri labai smarkiai prisidėjo prie filmo atsiradimo.

A. Blaževičius, paklaustas, kodėl šį kartą scenarijų ryžosi rašyti pilnametražiam filmui, atsakė, kad taip išėjo natūraliai. „Norint perteikti idėją – kad ir kas benutiktų, viskas bus gerai – prireikė būtent 90 minučių“, – teigia režisierius.

Lietuvių pasirodymas A klasės festivaliuose

Filmo kūrybinei grupei didžiulis įvertinimas, kad filmo tarptautinės premjeros įvyks kino industrijai itin svarbiuose renginiuose – Varšuvos (Lenkija) ir Busano (Pietų Korėja) kino festivaliuose, jų debiutinių (pirmojo ir antrojo) filmų konkursinėse programose.

„Filmą kūrėme penkerius metus. Pilnametražiam kinui tai gana įprasta trukmė, tačiau kai su vienu filmu praleidi tiek laiko, pats didžiausias įvertinimas – didžiajame ekrane pamatyti jį tokį, kokį įsivaizdavai, be didelių kompromisų. Na, o kai tai vyksta didžiausiame Lenkijos ir netgi svarbiausiame visos Azijos tarptautiniame festivalyje, įrodo, jog visus tuos metus ėjai teisingu keliu, nors buvo ir krizių, ir abejonių. Lietuvoje turime be galo daug jaunų talentingų kino žmonių. Tereikia juos suburti tinkamam filmui, tinkamu metu ir tinkamoje vietoje“, – „Šventojo“ tarptautinę sėkmę komentuoja filmo prodiuserė Marija Razgutė.

Filmo „Šventasis“ premjera Lietuvoje numatoma 2017 m. rugsėjį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.