Emilio Vėlyvio „Zero III“ recenzija. Už visų b**t ir k***a slepiasi stipri žinutė

„Mes valdžia!“ – tokiu šūkiu padabinti plakatai kviečia jau į trečiąją Emilio Vėlyvio komedijos „Zero“ dalį. Nesvarbu, kad be režisieriaus kūrybinės stilistikos ir kiekviename filme mirštančio Vovkos, „Zero III“ nėra susijusi su kitomis dalimis. Bet tai yra filmas, kuris buvo būtinas Lietuvai. Kai mūsų šalyje vyrauja nepotizmo, „zadanijų“ ir „vsio zakonno“ politika, o skaidresnės ateities viltį užtemdo 106 tūkst. eurų degtinės dežutėje ar mezgėja prabangiame visureigyje, visuomenei reikia pasišaipymo ir šių realijų interpretacijos. O kai visa tai padaroma labai kokybiškai, širdis negali nedainuoti!

„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
„Zero III“ – gera pramoga.<br>Platintojų nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Vilmantas Venckūnas (buvaukine.lt)

Feb 3, 2017, 3:38 PM, atnaujinta Apr 10, 2017, 9:42 PM

Opozicinės partijos vadovai Gintas (akt. Ramūnas Rudokas) ir Eimantas (akt. Andrius Bialobžeskis) likus keturioms dienoms iki rinkimų sužino, kad jų reitingai smunka milžinišku greičiu, tačiau politikams pasitaiko puiki galimybė sukompromituoti dabartinę valdžią, kuria jie tiesiog negali nepasinaudoti.

Iš prezidentės garbingą apdovanojimą gavusi prokurorė (akt. Inga Jankauskaitė) neilgai džiaugiasi šlovės akimirkomis, nes jos reputaciją tuoj gali sugriauti intriguojanti medžiaga iš pašėlusio vakarėlio. Redaktorei (akt. Rimantė Valiukaitė) svarbiausi yra reitingai, nesvarbu, ar teks „pakišti“ svarbiausius valstybės pareigūnus, ar reikės paminti veganiškus principus ir paimti mėsos į burną. O kur dar, atrodytų, niekada nesibaigiančios „Eurovizijos“ aistros su tikrų tikriausia lietuviška „drag queen“ Lolita Zero (akt. Gytis Ivanauskas)…

Režisierius Emilis Vėlyvis mums pristatė brandžiausią ir, nepabijosiu pasakyt, originaliausią savo darbą. Aštrus, drąsus, provokuojantis ir kartais šokiruojantis režisieriaus stilius lydi visus jo Lietuvoje kurtus filmus, tačiau jie nėra visi vienodi.

Pirmoji „Zero“ dalis nors ir yra originali, tačiau ši juosta labai kenčia dėl prastos techninės pusės ir nekokios aktorių vaidybos. Su antrąja „Zero“ dalimi E.Vėlyvis jau plaukė į platesnius vandenis ir bandė sužavėti didesnę auditoriją. „Zero II“ buvo tikrai gero pramoginio kino pavyzdys, ypač Lietuvos kontekste, tačiau juosta per daug priminė ankstyvąją kultinio amerikiečių režisieriaus Quentino Tarantino kūrybą.

Nuo to paties kentėjo ir „Redirected/Už Lietuvą“, kuri alsavo Guy‘aus Ritchie stiliumi, o pabaigoje priminė Emiro Kusturicos mėgstamą balaganą, kuriam trūko tik iš niekur nieko pasirodančio tanko ir balkanų čigoniškų melodijų.

Taigi visame E.Vėlyvio kūrybos kontekste „Zero III“ atrodo geriausiai, nes sujungia gerą scenarijų, kokybišką režisūrą ir techninę pusę bei neteatrališką lietuvių aktorių vaidybą. Tik pradžios titrai primena Q.Tarantino filmų intro. Bet tik tiek. O tai rodo, kad E.Vėlyvis tapo brandžiu kino kūrėju, kuris eina savo keliu.

Filme susipina kelios skirtingos istorijos, tačiau visos jos gauna pakankamai laiko išsivystyti, mes spėjame susipažinti ir įsigilinti į veikėjus. Praėjusių metų pabaigoje man teko aprašyti rusų komediją „Eglutės 5“, kurioje taip pat buvo pasakojamos keletas siužetinių linijų, tačiau, kaip ir rašiau toje recenzijoje, tų istorijų buvo per daug, jos buvo prastai vystomos.

Emilis Vėlyvis galės pamokyti kolegas Rusijoje, kurioje jau kūrė filmą, kaip reikia kurti juostą su keletu istorijų. Filme yra primėtyta įvairių „kabliukų“, siužetinių mįslių, kurios veja viena kitą, tačiau viskas galiausiai išnarpliojama ir paaiškinama.

Kadangi filmas buvo kuriamas kaip politikos, verslo ir žiniasklaidos atspindys, „Zero III“ pilnas įvairių užuominų: nuo koldūnų skandalo iki jau senokai įvykusio visuomeninio transliuotojo generalinio direktoriaus pabuvojimo elektros skydinėje. Kai kurie jų vaidina svarbų vaidmenį filmo siužete, kai kurie tik trumpai šmėkšteli.

Žinoma, jeigu niekada nesidomėjote, kas vyksta Lietuvoje, tačiau mėgstate E.Vėlyvio filmus, „Zero III“ jums patiks. Bet tikrai smagu rasti ir suprasti daugybę kūrinyje paslėptų užuominų. Žiūrint juostą, matyti, kad ir kūrėjams buvo vienas malonumas jas mėtyti ir slapstyti istorijoje.

Filme gerai atrodo ir aktorių kolektyvas, o tokius žodžius sakyti apie lietuvišką kino vaidybą yra retenybė. Žinoma, aš pabūsiu kiek priekabus ir pasakysiu, kad Ramūnas Rudokas vis dažniau imasi vaidinti „Ramūną Rudoką“, o tai jaučiasi ir šiame filme, Gyčiui Ivanauskui geriau sekasi šokti ir staipytis su raudonais ragais.

Ir čia vienintelės mano priekabės! Visa kita buvo puiku, ir man buvo malonu bei smagu žiūrėti ir į kiek mano sukritikuotus aktorius. Gyčio Ivanausko scena, kurioje jis naktiniame Vilniuje su blizgančia auksine palaidinuke vejasi pabėgėlį, išvis yra viena juokingiausių filme. Bet cit! Daugiau nesakysiu nieko, nes filme yra daugybė nuostabių ir visiškai „nurautų“ scenų, kuriose aktoriai puikiai atlieka savo darbą. Tik paminėsiu Remigijaus Sabulio pasirodymą. Jis ekrane pasirodė labai trumpam, tačiau man įsirėš į atmintį labai ilgam, nes R.Sabulis buvo tiesiog puikus! Šiek tiek kraupokas, gąsdinantis, tačiau puikus.

Jei pirmosios „Zero“ dalies potencialui atsiskleisti sutrukdė techninė juostos pusė, tai „Zero III“ šis filmo elementas nusipelno tik pagyrų. Geras kameros darbas, nuoseklus pasakojimas montažu, įtikinantis kaskadininkų darbas – visais šiais ingredientais pasižymi „Zero III“.

Muzika visuose E.Vėlyvio filmuose buvo stiprusis arkliukas. Nors pirmojoje „Zero“ dalyje ir nebuvo originalių ir specialiai filmui kurtų muzikinių viražų, tačiau parinktos dainos, tarp kurių man labiausiai atmintyje įsirėžė jau išsiskirsčiusios grupės „Gravel“ kūriniai, puikiai tiko filmo atmosferai.

Trečioji „Zero“ dalis tęsia antrojoje užsimezgusį bendradarbiavimą su „Happyendless“. Ir nors grupėje nebeliko Sauliaus Prūsaičio, sakyčiau, kad sukurtos muzikinės variacijos yra geresnės nei skambėjusios „Zero II“. Ir galit man kuolą ant galvos tašyt, bet Lolitos Zero naujasis hitas „Get Frighten“ yra, nors kiek ir monotoniška, bet kabinanti daina.

O pabaigai – kreipimasis į visus keiksmažodžių mylėtojus ir nemylėtojus... Mielieji žmonės, kurie teigiate, kad visi „Zero“ yra mėšlas ir tas Vėlyvis nenormalus, nes jo filmuose visi vieni kitus pjudo, šaudo ir dar labai negražiai kalba.

Taip, visa, ką sakote, yra grynų gryniausia teisybė. Tačiau išlipkite iš savo komforto zonos ir supraskite, kad tai tik forma. Už visų b**t, n****i, k***a slepiasi stipri žinutė. Ir čia galime kalbėti ne tik apie „Zero III“, kuriame žiūrovams pateikiamas pranešimas yra ganėtinai akivaizdus, bet ir apie kitus E.Vėlyvio filmus.

Taip pat kreipiuosi ir į tuos, kuriems šis filmas bus juokingas tik dėl keiksmų ir nuogų krūtų. Paskaitykit kokią knygą, gal suprasite kiek daugiau nei tik necenzūrinis leksikonas. Nors... Jei jums tik tiek tereikia ir vis tiek nešite pelną tokiems kūrėjams, kaip E.Vėlyvis, tebūnie... Dėl to džiaugsis visa lietuvių kino bendruomenė, nes E.Vėlyvis kūrė, kuria ir, manau, toliau kurs velniškai gerą pramoginį kiną!

buvaukine.lt/"="">buvaukine.lt/"" target="_blank">Buvaukine.lt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.