Paaiškėjo populiariausiųjų bibliotekose dešimtukai: nuo V. Račicko iki Kakės Makės

Asociacija LATGA kaip ir kiekvieną vasarą Kultūros ministerijai pateikė kompensacinio atlyginimo paskirstymo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose ataskaitą. Remiantis jos duomenimis, tradiciškai buvo sudaryti populiariausių bibliotekose autorių ir knygų dešimtukai. 

Biblioteka.<br>M.Patašiaus nuotr.
Biblioteka.<br>M.Patašiaus nuotr.
Viešoji biblioteka.<br>D.Umbraso nuotr.
Viešoji biblioteka.<br>D.Umbraso nuotr.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Aug 23, 2018, 12:08 PM

Paaiškėjo, kad tarp Lietuvos grožinės literatūros autorių bibliotekose populiariausia Irena Buivydaitė-Kupčinskienė, vaikų ir jaunimo literatūros kategorijoje 2017 m. ir vėl nepralenkiamas buvo Vytautas Račickas, kurį pelnytai galima vadinti populiariausiu rašytoju bibliotekose.   

Nuo meilės romanų iki istorijos

„Penkioliktus metus iš eilės paskirstėme autoriams kompensacinį atlyginimą už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose pagal sutartį su LR Kultūros ministerija už praėjusius metus. Šiemet ši suma siekė beveik 240 tūkst. eurų. 

Jau tapo gražia tradicija skirstant atlyginimą sykiu parengti populiariausiųjų autorių ir jų kūrinių bibliotekose sąrašus, remiantis 65 bibliotekų, kuriose įdiegta Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema (LIBIS), pateiktais duomenimis. 

Beje, siekdami paskatinti autorius aktyviau kurti ir registruoti kūrinius pas mus, įdiegėme naujovę – lietuvių autorių grožinę literatūrą suskirstėme į dvi dalis, kad būtų aiškiau, kokius autorius ir knygas bibliotekose renkasi suaugusieji, o kokias – vaikai ir paaugliai. Dar norėtumėme pabrėžti, kad šie dešimtukai iki galo neatspindi skaitymo tendencijų, nes nemaža visuomenės dalis knygas įsigyja knygynuose“, – akcentus sudėlioja Asociacijos LATGA Kūrinių panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovė Jurga Bražiūnienė. 

2017 m. bibliotekose tarp grožinės literatūros autorių, rašančių suaugusiems, populiariausia buvo prozininkė ir vertėja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė, kurios knygos buvo paimtos per 16 tūkst. kartų. Antrąją vietą pasidalijo šviesaus atminimo lietuviškos literatūros klasikas Romualdas Granauskas ir moterims skirtų romanų autorė Jolita Herlyn, gyvenanti ir kurianti Vokietijoje. Jų abiejų knygos buvo paimtos lygiai tiek pat kartų – po 11 182. Trečiojoje vietoje – istorinių romanų autorė Gina Viliūnė, kurios knygos paimtos daugiau nei 10 tūkst. kartų. 

Populiariausiųjų lietuvių grožinės literatūros knygų sąrašo viršuje – Jurgio Kunčino „Tūla“, G.Viliūnės „Imperatoriaus meilužė“, I.Buivydaitės-Kupčinskienės „Kitapus veidrodžio“. Visos šios knygos perskaitytos po daugiau nei 3 tūkst. kartų. 

„Kakės Makės“ fenomenas

Vaikų ir jaunimo literatūros skaitomiausių autorių dešimtuko viršūnėje – V.Račickas, kurio knygos pernai buvo paimtos 24 936 kartus, todėl jį galima vadinti apskritai populiariausiu autoriumi šalies bibliotekose. Antrąją vietą užėmė „Kakės Makės“ istorijų autorė Lina Žutautė – jos knygos paimtos 16 924 kartus. Nuo jos nedaug atsiliko grafikas, iliustratorius ir rašytojas Kęstutis Kasparavičius, kurio knygos paimtos 16 586 kartus. 

Vaikams ir jaunimui skirtų knygų dešimtuke lyderiauja L.Žutautės „Kakė Makė ir svajonių gimtadienis“, antroje vietoje – V.Žilinskaitės „Kelionė į Tandadriką“, trečioje – L.Žutautės „Kakė Makė ir pavogtas laikas“. Beje, į dešimtuką papuolė net 5 L.Žutautės knygos apie Kakę Makę. 

Labiausiai skaitoma knyga užsienio grožinės literatūros kategorijoje – Rūtos Šepetys „Druska jūrai“ (vertė Zita Marys, paimta 4195 kartus), antra pagal skaitomumą – Lucindos Riley „Septynios seserys“ (vertė Kristina Miliūnienė, paimta 3971 kartą). Trečią vietą pasidalijo dvi po 3963 kartus paimtos knygos – Diane‘os Chamberlain „Tylioji sesuo“ (vertė Regina Šeškuvienė) ir Santos Montefiore „Bitininko duktė“ (vertė I.Buivydaitė-Kupčinskienė). 

Populiariausia mokslinės / dalykinės literatūros rašytoja – lietuvių kalbos tyrinėtoja Viktorija Daujotytė, antroje vietoje – šviesaus atminimo filosofas Leonidas Donskis, trečioje – istorikas Arvydas Anušauskas. Iš šios kategorijos knygų daugiausia kartų buvo paimta Lavijos Šurnaitės-Kairienės knyga „Maži įpročiai – dideli pokyčiai“.   Populiariausia bibliotekose 2017 m. tarp knygų dailininkų – Deimantė Rybakovienė, tarp knygų iliustratorių – Alfreda Steponavičienė, o tarp vertėjų – Danguolė Žalytė. 

„Sveikiname autorius, kurių parašytos, išverstos ar iliustruotos knygos bibliotekose yra populiariausios. O tuo pačiu norime priminti visiems rašytojams, vertėjams, knygų dailininkams ir iliustratoriams, kad tik tie autoriai, kurie registruoja savo kūrinius Asociacijos LATGA duomenų bazėje ir kurių kūriniai bent sykį buvo paimti bibliotekose, dalyvauja kompensacinio atlyginimo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose paskirstyme“, – pabrėžia Asociacijos LATGA Kūrinių panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovė J.Bražiūnienė.  

7,1 proc. didesnis atlyginimas 

2018 metų birželį pasirašius sutartį su Kultūros ministerija, už knygų panaudą bibliotekose 2017 metais, autoriams paskirstyta 239 957 Eur, t. y. 19 043 Eur (arba 7,1 proc.) daugiau nei praėjusiais metais (2017 m. autoriams paskirstytas kompensacinis atlyginimas už 2016 m. sudarė 222 839 Eur Eur). Iš jų Lietuvos autoriams paskirstyta 238 273 Eur (2017 m. – 220 397), užsienio autoriams – 1684 Eur (2017 m. – 2442 Eur). 

Knygų tekstų autoriams – 84 400 Eur; vertėjams – 131 220 Eur, iliustruotojams ir knygų dailininkams – 24 176 Eur, meno albumų autoriams – 161 Eur.

Kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą paskirstyme dalyvavo 1563 Lietuvos autoriai ir  389 užsienio autoriai.  Asociacijos LATGA duomenimis, kompensacinis atlyginimas buvo paskirstytas 1621 autoriui. 331 autoriaus knygos nebuvo paimtos skaityti nė vieno karto. Kompensacinio atlyginimo paskirstyme dalyvavo 1317 knygų tekstų autorių, 476 vertėjai, 113 iliustruotojų ir 46 knygos dailininkų. Per 2017 m. užregistruoti 94 nauji autoriai. 

Kompensacinis atlyginimas paskirstytas už 20 270 kūrinių, praėjusiais metais užregistruotas 1281 naujas kūrinys. Bendras skaitymų skaičius – 4 108 564. Už vieną knygos išdavimą vaikų ir jaunimo autoriams teko po 0,16 Eur, grožinės literatūros autoriams – 0,14 Eur, mokslinės ir dalykinės literatūros autoriams – po 0,12 Eur, vertėjams – po 0,06 Eur, iliustruotojams ir dailininkams – po 0,04 Eur.    Tam, kad gautų kompensacinį atlyginimą už savo kūrinių panaudą bibliotekose, knygų autoriams ir bendraautoriams LATGA nariais tapti nebūtina, pakanka užpildyti paraiškų formas svetainėje. 

Be to, visi autoriai, gaunantys atlyginimą už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose, taip pat dalyvauja kompensacinio atlyginimo už kūrinių reprografinį atgaminimą paskirstyme. Šis atlyginimas taip pat jau pasiekė knygų autorių sąskaitas. 

Už 2017 m. Asociacijai LATGA pranešimus apie parduotus reprografijos įrenginius pateikė 24 įmonės, deklaracijas apie reprografijos paslaugų teikimą užpildė 118 įmonių. 

2017 m. Asociacijos LATGA surinktas 22 016 Eur dydžio kompensacinis atlyginimas už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais reprografijos būdu paskirstytas 1825 autoriams, Lietuvos žurnalistų sąjungai, Lietuvos leidėjų asociacijai, Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijai ir nepriklausomam leidėjui „Aukso žuvys“. 

2017 METŲ POPULIARIAUSIŲ AUTORIŲ IR KNYGŲ BIBLIOTEKOSE DEŠIMTUKAI

GROŽINĖS LITERATŪROS AUTORIAI

1. Irena Buivydaitė-Kupčinskienė

2. Romualdas Granauskas ir Jolita Herlyn  

3. Gina Viliūnė    

4. Elena De Strozzi       

5. Algimantas Čekuolis       

6. Rūta Vanagaitė    

7. Rokas Flick   

8. Vytautas Ažušilis     

9. Nijolė Narmontaitė     

10. Jurga Ivanauskaitė 

GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGOS

1.Jurgis Kunčinas „Tūla“   

2.Gina Viliūnė „Imperatoriaus meilužė“     

3.Irena Buivydaitė-Kupčinskienė „Kitapus veidrodžio“     

4.Irena Buivydaitė-Kupčinskienė „Tikros ir netikros seserys“     

5.Inga Liutkevičienė „15 metų su Galina Dauguvietyte“     

6.Rūta Vanagaitė „Mūsiškiai“    

7.Rūta Vanagaitė „Ne bobų vasara“    

8. Rokas Flick „Pradingę klajojančiam smėlyje“ 

9. Gina Viliūnė „Magdalė, smuklės merga“   

10. Jolita Herlyn „Atsargiai – moteris!“

VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS AUTORIAI

1. Vytautas Račickas     

2. Lina Žutautė  

3. Kęstutis Kasparavičius       

4. Vytautas V. Landsbergis     

5. Selemonas Paltanavičius     

6. Vytautė Žilinskaitė     

7. Gendrutis Morkūnas   

8. Gintarė Adomaitytė     

9. Rebeka Una     

10. Kristina Gudonytė 

VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS KNYGOS

1. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir svajonių gimtadienis“    

2. Vytautė Žilinskaitė. „Kelionė į Tandadriką“    

3. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir pavogtas laikas“    

4. Vytautas Račickas. „Šlepetė“    

5. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir netvarkos nykštukas“    

6. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“     

7. Gendrutis Morkūnas. „Vasara su Katšuniu“    

8. Aidas Jurašius. „Akmenukų pasakos“    

9. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir didelė tamsa“     

10. Gintarė Adomaitytė. „Vėjų miesto pasakos“ 

UŽSIENIO AUTORIŲ GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGOS 

1. Rūta Šepetys. (Vertėja Z.Marys) „Druska jūrai“     

2. Lucinda Riley. (Vertėja K.Miliūnienė) „Septynios seserys“     

3. Diane Chamberlain. (Vertėja R.Šeškuvienė) „Tylioji sesuo“ ir Santa Montefiore. (Vertėja I.Buivydaitė-Kupčinskienė) „Bitininko duktė“  

4. Sandra Brown. (Vertėjas V.Petrukaitis) „Nepažįstamasis“    

5. Laurent Gounelle. (Vertėja L.Perkauskytė) „Dievas visada keliauja incognito“ 

6. Lucinda Riley. (Vertėja A.Karsokienė) „Vidurnakčio rožė“     

7. Santa Montefiore. (Vertėja R.Valotkienė) „Kregždė ir kolibris“     

8. S.K. Tremayne. (Vertėja I.Albertavičienė) „Ledo dvynės“     

9. Charlotte Betts. (Vertėja D.Jansonaitė) „Prieskonių pirklio žmona“     

10. Diane Chamberlain. (Vertėja R.Šeškuvienė) „Nutraukta tyla“

MOKSLINĖS IR DALYKINĖS LITERATŪROS AUTORIAI

1. Viktorija Daujotytė 

2. Leonidas Donskis 

3. Arvydas Anušauskas 

4. Lavija Šurnaitė-Kairienė 

5. Rosita Lekavičienė 

6. Dalia Antinienė 

7. Visvaldas Legkauskas 

8. Filomena Taunytė 

9. Raimundas Milašiūnas 

10. Junona Almonaitienė ir Rita Žukauskienė

MOKSLINĖS IR DALYKINĖS LITERATŪROS KNYGOS

1. Lavija Šurnaitė-Kairienė. „Maži įpročiai – dideli pokyčiai“     

2. Rita Žukauskienė. „Raidos psichologija“    

3. Vytautas Pranulis, Arvydas Pajuodis, Sigitas Urbonavičius, Regina Virvilaitė. „Marketingas“    4. Raimundas Milašiūnas. „Psichoterapija: kaip ir kodėl?“    

5. Alfonsas Laurinavičius, R.Jusienė. „Psichologija“       

6. Zita Vasiliauskaitė, Rosita Lekavičienė, Junona Almonaitienė, Dalia Antinienė. „Bendravimo psichologija šiuolaikiškai“  

7. Arvydas Anušauskas. „KGB. Visiškai slaptai“ ir Filomena Taunytė-Paškonienė. „9/10 laimės“ 

8. Visvaldas Legkauskas. „Vaiko ir paauglio psichologija“     

9. Visvaldas Legkauskas. „Socialinė psichologija“   

10. Bronislovas Martinkus, Vytautas Jonas Žilinskas. „Ekonomikos pagrindai“

UŽSIENIO GROŽINĖS LITERATŪROS VERTĖJAI

1. Danguolė Žalytė     

2. Viktorija Uzėlaitė-Kirilova       

3. Teodoras Četrauskas    

4. Zita Marys     

5. Regina Šeškuvienė    

6. Jonas Čeponis    

7. Vytautas Petrukaitis    

8. Simona Kaziukonytė    

9. Bronius Bružas    

10. Jurgis Gimberis 

GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGŲ DAILININKAI

1. Deimantė Rybakovienė   

2. Asta Puikienė  

3. Agnius Tarabilda   

4. Zigmantas Butautis   

5. Gintaras Znamerovskis     

6. Asta Rastauskienė    

7. Judita Židžiūnienė     

8. Jokūbas Jacovskis    

9. Andrius Morkeliūnas    

10. Kotryna Šeibokaitė 

GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGŲ ILIUSTRATORIAI

1. Alfreda Steponavičienė    

2. Lina Eitmantytė-Valužienė    

3. Sigutė Ach    

4. Romas Orantas     

5. Marius Zavadskis    

6. Stasys Eidrigevičius    

7. Irmina Dūdėnienė    

8. Albina Makūnaitė    

9. Rimvydas Kepežinskas    

10. Rūta Baltakienė   

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.