5 elementų teorija – kokia stichija jus valdo?

Penkių asmenybės tipų arba elementų teorija paplito Kinijoje prieš 2000 metų – manyta, kad visata susideda iš penkių galingų jėgų: vandens, medžio, ugnies, žemės ir metalo. 

Knygos viršelis.<br>G.Malinauskaitės nuotr.
Knygos viršelis.<br>G.Malinauskaitės nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 22, 2018, 1:43 PM

Leidyklos VAGA išleistoje amerikiečių autorės Dondi Dahlin knygoje „Penki elementai“ pristatoma ši senovės rytų filosofija, paremta savęs pažinimo sistema. 

Autorės teigimu, pažinus kiekvieno elemento savybes ir supratus, kurios jų stipriausiai veikia žmogaus charakterį bei elgesį, galima išmokti išlaikyti fizinę, protinę, dvasinę ir emocinę pusiausvyrą. Rytų išmintis derinama su moderniam žmogui pritaikomais praktiniais savęs pažinimo patarimais, nenuklystant į ezoterines ar „Naujojo Amžiaus“ psichologijos plotmes.

Iš pradžių gali pasirodyti, kad „Penki elementai“ žmones (ar situacijas) skirsto į kategorijas ar priskiria jiems paviršutiniškas, niekuo nepagrįstas etiketes, tačiau įsigilinus į šią sistemą, galėsite iš naujo įvertinti, plėsti savo žinias apie žmones ir aplinkinį pasaulį – atsisakyti žinomų taisyklių ir išankstinių prielaidų. 

Penkių elementų sistema primena, kad visi ir viskas yra individualu, visiems būdingas savas ritmas,visi esame žmonės, turime trūkumų ir dauguma palūžta, sugniuždyti nelaimių. Perpratę šią sistemą, neskubėsite teisti kitų, išmoksite nuoširdžiai žavėtis ir vertinti save bei kitus. Tai suvokus, gyvenime ir tarpusavio santykiuose liks mažiau įtampos. Toliau dalinamės penkių elementų aprašais, padėsiančiais atpažinti, kokiam asmenybės tipui priklausote.

Vandens asmenybė

Moto: Prasmės paieškos

Archetipai: Filosofas, Mąstytojas, Kūdikis, Princas (Princesė)

Metų laikas: Žiema (žiemos miegas)

Reakcija į stresą: Užsidarymas savyje ir atsiribojimas

Vandens elemento garsenybės: atlikėjas K. Cobainas, aktoriai N. Cage’as, K. Costneris.

Pokalbiai Vandens elemento atstovams yra galimybė atskleisti savo skvarbų mąstymą. Filosofiškasis Vandens tipas nenori švaistyti laiko tuščioms kalboms apie kvailystes ar televizijos laidoms, kurios neatrodo labai prasmingos. Dauguma jų verčiau tylėtų nei tuščiažodžiautų. Bet jei Vandeniui dėstysite prasmingas, nuoširdžias ir rimtas mintis, klausysis ištempęs ausis. Leiskite Vandens asmenybėms pasinerti į jūsų žodžių gelmę, kad jie galėtų atrasti ką nors nauja, ir kaipmat įgysite draugą visam gyvenimui.

Vandens atstovai mėgsta kapstytis gyvenimo gelmėse. Jie palaimingai panyra į meną, įsitraukdami žaismingai kaip vaikai. Vanduo bus tas žmogus galerijos atidaryme, kuris valandų valandas stovės priešais paveikslą ir aptarinės jo linijas, spalvas, kampus ir vingius. Jie bus tie žmonės, kurie niekur neskubės net pliaupiant lietui, gers šlapio šaligatvio aromatą ir klausysis ant žemės išsitaškančių lašų. Jų pilna ir maisto prekių parduotuvėse, apžiūrinėjančių ir bandančių išsirinkti duoną iš penkiasdešimties ten esančių rūšių. Jie niekur niekada neskuba. Žodžio skubėti net nėra jų žodyne, ir ši ramybė aiškiai matyti iš to, kaip jie kalba kalba, vaikšto, dirba, reaguoja ir tiesiog gyvena. Vandeniui būdingas lėtesnis ritmas. 

Vanduo nori susikurti gyvenimą, kuris visiškai derėtų su asmeninėmis vertybėmis ir viskuo, kas jiems atrodo svarbu. Šio elemento atstovai beprotiškai skubantį pasaulį paįvairina kantrybe ir gebėjimu sustoti, pastebėti smulkmenas. Jie meistriškai valdo savo mintis ir galbūt jas sudės į knygą, dainą ar net sukurs filmą. Kūrybiškiausiems ir artistiškiausiems žmonėms būdingas stiprus Vandens elementas. Jie – kerintys, išmintingi poetai ir rašytojai, užburiantys, dinamiški šokėjai ir tapytojai. Pavyzdžiui, Bobas Marley ir Catas Stevensas, savo dainų tekstais pakeitė pasaulį, Ernestas Hemingway parašė itin reikšmingų romanų. 

Vandens asmenybėms patariama: Kiekvieną dieną rasti laiko pajudėti ir pasimankštinti, geriausia – gryname ore arba su grupe žmonių. Kadangi Vanduo neretai atsiriboja nuo kitų tiek fiziškai, tiek emociškai.

Nepatariama: Netikėkite savo didžiausiomis baimėmis ir paranoja. Vandeniui sunku patikėti, kad žmonės geri ir prieš jį nenusiteikę. Išmokite jais pasitikėti, padedami gerų draugų, pozityvaus nusiteikimo ir bendravimo su gero linkinčiais žmonėmis.

Medžio asmenybė

Moto: Viskas turi būti padaryta

Archetipai: Pionierius, Karys, Vizionierius, Kovotojas

Metų laikas: Pavasaris (protrūkis)

Reakcija į stresą: Kaltinimai ir priekaištai   Medžio elemento garsenybės: TV prodiuseris S. Cowellas, komikas B. Maheris, atlikėja Pink.

Medžiai nieko nebijo. Jie tarsi staiga plačiai suvešėjęs pavasaris po ilgos, tingios žiemos. Jie tarsi medžio šaknys, kurios galingai veržiasi net per tvirtą betoną, bet vis tiek tvirtai laikosi įsikibusios žemės. Ant savo pečių jie laiko galingą kamieną. Tarsi nepalaužiamas ąžuolas, į dangų tiesiantis šakas, Medis veda pirmyn su visas ribas peržengiančiu ryžtu ir valia. Medžiai sugeba matyti platesnį vaizdą, rasti sprendimų, ieškoti geriausia ir pradėti pokyčius. Jie stiprūs, ryžtingi, bebaimiai, logiški, protingi, drąsūs, nepriklausomi ir niekada neatsiprašinėja. Nešališki ir labiausiai juos liūdina neteisybė. Todėl jie ir yra tokie galingi.

Medžiai gyvena savo gyvenimą turėdami aiškų tikslą – organizuoti visą pasaulį. Jie veikia. Idėjas paverčia veiksmais, viską padaro iki galo ir tada imasi naujo projekto. Trykšta pasitikėjimu ir niekam neleidžia trukdyti. Jei gali įsivaizduoti tikslą, tuomet jis bus pasiektas. Žino, ko nori, yra ryžtingi, įgyvendina planus ir stengiasi iš savęs viską išspausti. Patinka debatai, argumentai, o kitų žmonių nuomonė neišmuša iš vėžių. Kai Medžiai apsisprendžia, beveik neįmanoma jų įtikinti, kad gali būti teisinga ir kitokia nuomonė. Žino, kad yra teisūs, ir tai paaiškina užsidegimą, kuris ne visada žada ką nors gero jų asmeniniams santykiams.

Kiekvienam elementui būdinga vyraujanti emocija, o Medžiai dažnai verda pykčiu. Pasąmonėje pyktis kunkuliuoja nuolat, bet Medžiams kyla itin greitai, ypač jei jie tampa nesąžiningos veiklos ar netinkamo elgesio su žmonėmis liudytojais. Medžiams reikia išmokti lankstytis ir siūbuoti it kokiam gluosniui, o ne stovėti nepajudinamai ir net sulūžti. Kai Medžiai išmoks suderinti atkaklumą ir jėgą su atvirumu savo pačių pažeidžiamumui, visas pasaulis bus jiems po kojų. Medžiai, sugebantys plėsti mąstymo ribas, atverti širdį ir atskleisti dvasią, gali pagerinti jau ir taip turtingą savo gyvenimą. Vos kelių paprastų žingsnių pakaktų padėti jiems išlaikyti pusiausvyrą, kai tik ją rastų: Medžiams reikia pakankamai išsimiegoti ir pailsėti, kiekvieną dieną judėti ir džiaugtis draugų ir pažįstamų kompanija užuot užsidarius vienam dirbti.

Kai Medžiai įgyja pusiausvyrą, geriau nei kurio kito elemento atstovai, gali patarti, išradingiausiai įgyvendinti idėjas, ryžtingiausiai ir aiškiausiai bendrauti ir geriausiai matyti platesnį kontekstą. Jie gerai dirba sunkiomis aplinkybėmis, o jei kas nors nepasiseka, tuomet kasasi giliau, bando vėl ir vėl. Juos įkvepia sunkumai, be to, noriai padės jų gniuždomiems šeimos nariams, draugams ir kolegoms. Medžiai gali būti atkaklūs gynėjai ir palaikantys įkvėpėjai. Kitaip tariant, jie visada jus užsistos.

Medžio asmenybėms patariama: Kiekvieną dieną rasti laiko pajudėti ir pasimankštinti. Vengti sąstingio – gali sustabarėti ne tik sąnariai, bet ir požiūris į pasaulį, tai padės išsaugoti ir minčių lankstumą. Nepatariama: Kiekvieną mintį pasakyti garsiai. Skubėti kalbėti. Jų nuomonė ir tonas griežtesni ir šiurkštesni nei patiems, atrodo, todėl būtina luktelėti ir pamąstyti, kaip sušvelninti žodžius prieš ištariant.

Ugnies asmenybė

Moto: Per gyvenimą smagiai, su vėjeliu

Archetipai: Burtininkas, Besąlygiškas meilužis, Komikas, Vakarėlio siela

Metų laikas: Vasara (plėtra)

Reakcija į stresą: Panika

Ugnies elemento garsenybės: aktoriai Jimas Carrey, Robinas Williamsas, Tomas Cruise’as.

Ugnies asmenybės yra tarsi deglas, užkuriantys kasdienybę. Ugnis yra nerūpestinga, bet tai nereiškia, kad jai niekas nerūpi. Ugnies atstovai tik gyvena šia akimirka. Daug labiau nei kiti elementai jie egzistuoja dabar. Jų neveikia tai, kas vyko vakar arba kas dar gali nutikti rytoj. Džiugina dabartis. Vandenys brangina istoriją, Medžiai aiškiai mato, kas bus rytoj, Žemę guodžia nostalgija, o Metalai stengiasi gyventi dabartimi, nors orientuojasi į ateitį, tik Ugnis iš tiesų gyvena šia akimirka, ypač jei ji neatsiejama nuo malonumų ir kitų žmonių.

Aplinkinius traukia prie Ugnies atstovų dėl jų gyvenimo aistros ir užkrečiamo pozityvumo. Ugnys neslepia jausmų, yra žaismingi, nebijo apkabinti, paliesti ir atsidurti kitų asmeninėje erdvėje. Tačiau Ugnis dažnai keičiasi ir nuolat ieško naujų pomėgių ir troškimų. Šie žmonės nuoširdžiai myli visus, juos traukia ten, kur gali patirti daugiausiai malonumų ir aistros. Aplinkiniams tai gali būti nelengva, ypač jei santykių pradžia atrodo daug žadanti, o paskui – taukšt! – ir Ugnies nebėra, ji ir vėl patraukia ieškoti naujų nuotykių.

Ugnies asmenybėms patariama: Prisiminkite, kad galite labai stipriai paveikti kitus žmones. Net jei tik patys džiaugsitės gyvenimu, jau būsite sektinas pavyzdys. Tai gali visiškai pakeisti kitų gyvenimą, ypač jei jiems nesiseka džiaugtis gyvenimu taip, kaip jums.

Nepatariama: Neleiskite vaizduotei įsismarkuoti. Verčiau kruopščiai apmąstykite, kas iš tiesų vyksta, neleiskite savo nervų sistemai pereiti į kovos, pabėgimo ar sąstingio režimus. Išmokite būdų, kaip galima išvengti panikos, ir dažnai juos naudokite.

Žemės asmenybė

Moto: Kaip suburti žmones

Žemės archetipai: Mamytė, Darželio auklėtoja, Globėjas

Metų laikas: Lygiadieniai ir saulėgrįžos (perėjimas)

Reakcija į stresą: Nerimas ir išsilaisvinimas

Žemės elemnto garsenybės: Popiežius Pranciškus, dainininkai Dolly Parton, Edas Sheeranas. 

Žemė – tarsi puodelis karštos kakavos, degantis židinys ar naminis uogų pyragas vasaros vakarą. Jai patinka paguoda, ji mėgsta guosti kitus. Ją supa draugai. Žemė mėgsta myluoti vaikus ir anūkus bei ruošti ištaigingus patiekalus savo šeimos nariams. Jei kas nors leidžia pasijausti savimi ir dalytis su kitais, ten ji ir nori likti.  Žemės žmonės gali padėti visiems pasijusti mylimiems. Jie priima kitus tokius, kokie jie yra, nesmerkdami silpnybių. Žemės nuoširdžiai tiki, jog reikia tik meilės, kad šis beprotiškas pasaulis ir toliau suktųsi. Jos yra visų dievinamos pradinės mokyklos mokytojos, rūpestingos mamos, kurios niekada nerėkia ir nekalba pakeltu tonu. Ji rūpinasi kitais žmonėmis ir nori, kad visi jaustųsi išskirtiniai.

Pereinamųjų laikotarpių metu Žemės sugeba išlaikyti ramybę ir gebėjimą neskubant eiti savo tempu. Taip pat todėl, kad Žemė suvokia perėjimus ir yra gera klausytoja. Ją dažnai galima pastebėti tarp dviejų sunkiai susikalbančių žmonių, nes jaučia poreikį įvertinti „abi istorijos puses“. Deja, Žemei trūksta atkaklumo iš dalies todėl, kad nenori nieko, taip pat pačių savęs trikdyti. Todėl ji gali atrodyti silpnavalė ir prieštaringa. 

Žemės yra geri darbininkai. Jos – ne darboholikai, kaip dauguma Medžių, bet greičiau primena gerąsias darbščiąsias bitutes. Kaip darbuotojai Žemės atstovai būna nuostabūs bendradarbiai ir asmeniniai padėjėjai. Jie nori, kad atsipalaiduotumėte ir tikėtumėte, kad darbas bus atliktas, ir atliktas gerai. Žemė didžiuojasi, kad ja galima pasitikėti. Santykiuose Žemės negaili atsidavimo. Jei draugaujate su Žeme, greičiausiai esate gavęs kokią nors jų rankų darbo dovaną. Jų rūpestinga prigimtis ateina tiesiai iš širdies ir pasireiškia dosnumu. Žemė dygsniuoja, siuva, užsiima sodininkyste, gamina maistą ar piešia – savo rankomis gamina dovanėles, tačiau jai gali būti nelengva įkainoti savo paslaugas ar prekes, jei turi nuosavą verslą (kaip dažnai ir būna), nes Žemėms sunku dirbti didelėse kompanijose ar korporacijose. Joms gali būti nepatogu imti piniginį atlygį.

Žemės asmenybėms patariama: Susitelkite į tai, ko reikia dabar, o ne į tai, kas nutiks, jei kas nors pasikeis. Susikurkite planą su aiškiomis pastabomis, padedančiomis nesijaudinti dėl nežinomybės.

Nepatariama: Neskęskite nerimo liūne. Pabandykite rasti galimybių pokyčiuose. Nebandykite apsaugoti žmonių nuo jų pačių gyvenimo, nes ilgainiui dėl to tik atsiras dar daugiau problemų.

Metalo asmenybė

Moto: Tobulumo troškimas

Metalo archetipai: Karalienė, Balerina, Jogas, Alchemikas

Metų laikas: Ruduo (išsilaisvinimas)

Reakcija į stresą: Atsitolinimas, nesikišimas

Metalo elemento garsenybės: aktorė Angelina Jolie, prezidentas Barackas Obama 

Žmones, kurių dominuojantis elementas yra Metalas, galima lyginti su Eifelio bokštu Paryžiuje – trijų šimtų metrų aukščio konstrukcija, užgožiančia visus kaimyninius pastatus ir net kraštovaizdį. Jis stūkso vienišas tarsi aukštas, nuplikęs medis rudens pabaigoje. Metalo asmenybėms dažnai trūksta draugų. 

Kaip ir ruduo, Metalai linkę viską paleisti, atiduoti, atsisakyti nepageidaujamų dirgiklių, nuodingų minčių ir nereikalingų daiktų. Šie žmonės drausmingi ir stoiški, siekia tobulumo ir nori, kad jų mintys ir įžvalgos būtų tik tyros. Metalo asmenybės laikosi aukštų vertybinių principų, dažniausiai būna labai dvasingos ir atrodo labiau apsišvietusios nei dauguma. Jos nėra linkusios atvirai demonstruoti savo jausmų ar jų aptarinėti. Jų nekamuoja nerimas, kad gali ką nors prarasti – darbą, santuoką ar draugystę. Save tapatina su pokyčiais, todėl nesistengia laikytis praeities ar dėl kažko sielvartauti. 

Metalai tikslingai siekia išlaikyti savo sąmonę tyrą, o protą – apsaugoti nuo tuščių minčių. Metalas – paskutinis iš Penkių elementų rato, simbolizuojantis pabaigą. Pasąmonėje Metalai paleidžia, išlaisvina ir stengiasi užbaigti viską, dėl ko jie apskritai šioje žemėje egzistuoja. Jie pasižymi reflektuojančių, medituojančių žmonių energija, nori užbaigti visus savo darbus prieš pasiekdami nirvaną. 

metalo asmenybėms patariama: Kiekvieną dieną rasti laiko atsigręžti į aukštesniąsias galias. Išlaikyti ryšius su kitais žmonėmis, nes esate linkęs atsiskirti ir elgtis prieštaringai. Rasti priežastį pasijuokti ir pasidžiaugti, nes taip išsaugosite proto lankstumą.

Nepatariama: Nusigręžti nuo žmonių, tinkamai neįvertinus tiek jų pačių, tiek jų pasakytų žodžių. Nuvertinti kito žmogaus jausmus ir jus siejantį ryšį.

Dondi Dahlin „Penki elementai“, vertė Rita Bakanienė, leidykla VAGA, 2017 m.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.