Austrų rašytojas Robertas Menasse bando susigaudyti, kas yra toji Europos Sąjunga

Balandžio 11 d. Vilniuje su skaitytojais susitiks vienas žymiausių šiuolaikinių austrų rašytojų – Robertas Menasse. Neseniai lietuvių kalba pasirodė jo romanas „Sostinė“, už kurį autorius pelnė svarbiausią vokiečių kalba kuriamos literatūros premiją „Deutsche Buchpreis“. Susitikimas su R.Menasse vyks MO muziejuje, pokalbį ves rašytojas Rimantas Kmita.

R.Menasse „Sostinė“ – balzakišką tradiciją tęsiantis europietiškas romanas, skirtas, regis, neįmanomam dalykui – Europos Sąjungai.<br>R.Proell nuotr.
R.Menasse „Sostinė“ – balzakišką tradiciją tęsiantis europietiškas romanas, skirtas, regis, neįmanomam dalykui – Europos Sąjungai.<br>R.Proell nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 20, 2019, 12:24 PM, atnaujinta Mar 20, 2019, 4:09 PM

„Sostinė“ – balzakišką tradiciją tęsiantis europietiškas romanas, skirtas, regis, neįmanomam dalykui – Europos Sąjungai. Europos Komisijai. Europos Sąjungos sostinei – Briuseliui. Ir jeigu iš pirmo žvilgsnio ši tema atrodo politizuota ar biurokratiška, jau perskaičiusieji romaną sako, kad nereikėtų bijoti jo atsiversti, nes tai įtaigus, groteskiškas žvilgsnis į šiuolaikinę Europą ir aštriausias mūsų visų problemas.

Tikriausiai visi turime požiūrį į Europos Sąjungą, jos institucijas Briuselyje,  „Brexit“, migraciją, eurą, o štai R.Menasse šio romano ėmėsi norėdamas prasiskverbti pro biurokratinį sluoksnį ir iš esmės suprasti, kas yra toji Europos Sąjunga. Rašytojas persikėlė į Briuselį, ėmė susitikinėti su institucijų atstovais, domėtis istorija, raustis archyvuose.

„Europos Sąjungą sukūrė žmonės, o visa, kas sukurta žmogaus, turi savo istoriją. Kai pažvelgi į visus ten susirinkusius, kalbančius daugybe skirtingų kalbų, skirtingo mentaliteto žmones, kai pamatai, ką jie kasdien veikia, atsižvelgi į jų biografijas, tautybes, staiga visa institucija įgyja veidą“, – sakė R.Menasse.

Kelerių metų tyrimų ir susitikimų rezultatas – tvirtai suręstas romanas, kupinas absurdo ir ironijos, o drauge – graudulio ir žmogiškumo.

Fenia Ksenopulu, Europos Komisijos Kultūros direktorato komunikacijos departamento vadovė, privalo pagerinti Komisijos įvaizdį. Mirtinai reikia puikios idėjos. Ši nepakeliama užduotis užgriūva referento Martino Zusmano pečius, ir netrukus keista valdininkui kilusi mintis sukelia sumaištį visoje Europos Komisijoje.

Jo idėja – šios institucijos gimtadienį surengti Aušvice...  O štai komisaras Brenfo turi atsisakyti žmogžudystės tyrimo dėl politinių priežasčių, be to, jokių nusikaltimą patvirtinančių dokumentų nėra. Profesorius, klerkas, samdomas žudikas, valdininkai – viskas painu, biurokratiška, groteskiška ir absurdiška. Ir dar – ne kartą romane pasirodo kiaulė.

Greta Europos Komisijos pareigūnų kasdienybės, kupinos intrigų, karjeros ambicijų, patogaus gyvenimo siekio – daugiabriaunė, groteskiška ir nepaprastai paveiki šiuolaikinės Europos mozaika, kurioje susipina ir Europos praeities, ir šiandienos kasdienybė. Pasipriešinimo judėjimas Prancūzijoje, ilgai slėpti Antrojo pasaulinio karo laikų epizodai, moderniausias inkvizicijos tinklas, dešinysis radikalizmas, lobizmas,  „Brexit“, žiniasklaidos manipuliacijos, terorizmas, nacionalinių ir visuotinės gerovės interesų konfliktai ar Kinijos rinkos grimasos.

Romane „Sostinė“ išgalvoti faktai susipina su tikrais, tad šiandien romanas kelia daug diskusijų. Pavyzdžiui, didžiulis skandalas Vokietijos žiniasklaidoje kilo dėl to, ar iš tiesų Europos Komisijoje buvo iškeltas pasiūlymas institucijos gimtadienį švęsti Aušvice, ar tai autoriaus išmonė.

Literatūros apžvalgininkas Marius Burokas sakė, kad „Sostinė“ – įdomi dabartinės Europos Sąjungos valdininkijos studija. R.Menasse aprašomi valdininkai – tarsi atskira žmonijos rūšis, suinteresuota tik savo karjera. Tačiau įdomiausia už visos šios tikroviškos fantasmagorijos slypinti mintis, kad Europos Sąjungos pagrindas – siekis, kad niekada nepasikartotų Aušvicas. Tai rimčiausia, skaudžiausia knygos tema.

R.Menasse užkabina daug problemų – Europos neveiksnumą, jos senėjimą, abejingumą platesnei ir ryžtingesnei politikai, sensacijas iš piršto laužiančią žiniasklaidą, viską suvaržiusias biurokratines taisykles. Kita vertus, jam pavyko Europą pavaizduoti kaip gyvą, spalvingą ir dar (reikia tikėtis) turinčią jėgų atsinaujinti“.

Kad ir kaip viskas atrodytų rimta, rašytojas ir literatūros kritikas R.Kmita atkreipė dėmesį, jog tai ir juokinga knyga.

„Juk Europa be humoro neįsivaizduojama. Europa yra tiršta ir romanas – taip pat toks. Autorius puikiai suvaldo europietišką polifoniją, sostinės chaosas gerai parodo visuomenines įtampas ir atskirų žmonių egzistencines situacijas. Neišvengiamai čia pasirodo skirtingų tautybių žmonės su savo istorijomis ir požiūriais“, – sakė susitikimą su R.Menasse Vilniuje vesiantis R.Kmita.

R.Menasse – viešasis intelektualas, po romano pasirodymo dažnai pasisakantis apie Europos šiandieną. Rašytojas teigia, kad, nepaisant Europos Sąjungą kamuojančių iššūkių, ši institucija vis dar atrodo nuostabus atsakas į pasaulinių karų keltą siaubą ir nuolatines galingesnių Europos valstybių varžybas.

„Europos Sąjunga yra pasaulio avangardas, pasaulio ateitis. O štai JAV, ypač vadovaujamos prezidento Donaldo Trumpo, yra retro, net jei pačios valstijos to ir nesupranta. Europos Sąjunga yra geriausias būdas spręsti globalizacijos keliamus iššūkius, mat jie per dideli, kad su jais savarankiškai susidorotų kuri viena Europos valstybė. Briuselio ir Europos daugialypiškumas yra didžiausias turtas“, – sakė R.Menasse.

Pasak romaną „Sostinė“ išleidusios leidyklos „Tyto alba“ vadovės Lolitos Varanavičienės, susitikimas su R.Menasse – tarsi Vilniaus knygų mugės tęsinys. Norisi, kad knygų mugė netruktų tik keturias dienas, kad ji išsiplėstų ir svarbūs bei įdomūs literatūros susitikimai vyktų ir jai pasibaigus. Iš vokiečių kalbos romaną vertė Kristina Sprindžiūnaitė. Viršelio autorius Tauras Stalnionis.

Nemokamas susitikimas su romano „Sostinė“ autoriumi R.Menasse vyks balandžio 11 d. 17 val. MO muziejuje Vilniuje. Renginį ves rašytojas R.Kmita. Vizitą rengia leidykla „Tyto alba“, Goethe's Institutas Lietuvoje ir Thomo Manno kultūros centras.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.