Geografijos mokytojas Mantas Karanauskas: „Parašyti knygą paskatino susitikimas su aktore Ilona Balsyte“

Interneto knygynas www.knyguklubas.lt kviečia susipažinti su geografijos mokytoju Mantu Karanausku, kuris parašė knygą apie skirtinga veikla užsiimančius žmones „Mano kelias į sėkmę“.

Geografijos mokytojas M.Karanauskas džiaugiasi savo pirmąja knyga „Mano kelias į sėkmę“.<br>G.Kaškelio nuotr.
Geografijos mokytojas M.Karanauskas džiaugiasi savo pirmąja knyga „Mano kelias į sėkmę“.<br>G.Kaškelio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Laima Ramanauskaitė-Merkienė

Jun 21, 2019, 3:11 PM

– Mantai, dirbate geografijos mokytoju, tačiau jūsų debiutinė knyga „Mano kelias į sėkmę“ – ne geografijos žinynas, o įkvepiančių istorijų rinkinys. Gal galite plačiau papasakoti, kaip kilo mintis parašyti tokio žanro knygą?

– Mokykloje vaikus mokau ne tik geografijos, bet turiu ir kitos veiklos – esu įkūręs Jaunųjų keliautojų klubą, kuruoju mokinių savivaldą, dalyvauju įvairiose darbo grupėse.

Viena mano veiklų – mokinių profesinis orientavimas. Kasmet į mokyklą kviečiame įvairius žmones, kurie pristato savo profesijas, rengiame su jais diskusijas.

Prieš keletą metų į mokyklą pakviečiau aktorę Iloną Balsytę, su kuria kalbėjome apie tai, kaip ji tapo aktore. Pokalbis buvo įdomus, tad pamaniau, kad reikėtų parašyti knygą, kurioje savo sėkmės istorijomis pasidalytų įvairūs žmonės. Planavau, kad knygoje bus 10 pašnekovų, o galiausiai jų yra net 23!

– Kokiam žmogui skirta jūsų knyga?

– Manau, kad knygoje pateiktos sėkmės istorijos yra įdomios skirtingo amžiaus skaitytojams, tačiau aktualiausia knyga galėtų būti tiems žmonės, kuriems kyla dvejonių renkantis profesiją. Galbūt perskaitytos mano pašnekovų mintys įkvėps ir padės pasirinkti sėkmingą gyvenimo kelią. Taigi, abiturientams ši knyga labai tiktų.

– Knygoje aprašytos 23 skirtingų profesijų atstovų istorijos. Kodėl pasirinkote kalbinti būtent šių profesijų atstovus?

– Kiekvieno pašnekovo istorija knygoje atsirado vis kitaip. Prieš ieškodamas pašnekovų bandžiau pats sau atsakyti į klausimą, kokių pašnekovų istorijas man būtų įdomu išgirsti. Labai norėjau, kad visi mano kalbinami asmenys mėgtų veiklą, kuria užsiima.

Konkrečių pašnekovų sėkmės istorijos mano knygoje atsidūrė dėl įvairiausių priežasčių. Prieš metus su mokiniais lankydamasis Klaipėdos jūrų muziejaus delfinariume su mokiniais stebėjau delfinų pasirodymą, po jo sugalvojau, kad būtų įdomu sužinoti, kodėl delfinų treneris pasirinko tokį įdomų darbą su gyvūnais.

Mane visada domino žiniasklaidos darbas, o Edmundas Jakilaitis yra vienas geriausių Lietuvos žurnalistų, tad pakviečiau ir jį papasakoti apie savo darbo virtuvę.

Tėčio pusbrolis derina pianinus, tad buvo labai įdomu sužinoti, kodėl gi jis tokią profesiją pasirinko. Niekada anksčiau neteko apie tai diskutuoti.

– Kokių netikėčiausių atradimų patyrėte rašydamas knygą?

– Atradimų buvo išties nemažai! Pamenu nuotaikingą susitikimą su žirgų kaustytoju. Su juo susitikome kažkur vienkiemyje, valandėlę pasikalbėjome, o po to jis pasiūlė pasilikti pažiūrėti, kaip kaustomas žirgas. Įspūdžiai įsiminė ilgam.

Džiaugiuosi, kad su kai kuriais knygoje kalbintais pašnekovais palaikau ryšį ir dabar, susitinkame, vykstame į knygos pristatymus.

Būsiu atviras: didžiausias knygos rašymo metu įvykęs atradimas yra tai, kad, susiklosčius netikėtoms, bet labai įdomioms aplinkybėms, sutikau savo mylimą merginą.

– Kokia vis dėlto sėkmingos profesijos paslaptis?

– Esu tikras, kad profesinių aukštumų žmogus psieks tik tuo atveju, jei profesiją pasirinks to labai norėdamas. Visiškai nesvarbu, kokį kelią pasirinksi, svarbu, kad jį pasirinkęs jausies laimingas, neskaičiuosi papildomų darbo valandų. Esu tikras, kad tai lems, jog galiausiai įvertinsi, kad esi pasirinkęs tinkamą ir sėkmingą profesiją.

– Koks jausmas apėmė, kai pirmą kartą į rankas paėmėte dar spaustuvės dažais kvepiančią pirmąją savo knygą?

– Savo pirmąją knygą pamačiau tik vasario mėnesio pabaigoje vykusioje Knygų mugėje. Jausmas išties įspūdingas, nes turėjau galimybę savo rankose laikyti pusantrų metų brandintą darbą.

Nelaikau savęs visaverčiu rašytoju, esu parašęs tik vieną knygą, tačiau džiaugiuosi, kad turėjau pakankamai atkaklumo, jog įgyvendinčiau savo svajonę ir parašyčiau knygą norima tema.

– Gal turite minčių dar vienai knygai?

– Šiuo metu apie tai negalvoju, nors kadaise esu pamąstęs, kad norėčiau parašyti knygą apie mokytojo darbą. Mokykloje dirbu tik šeštus metus, knyga tikriausiai nebūtų labai stora, tad reikia dar padirbėti ir galbūt vieną dieną knygynų lentynas papildys nauja knyga.

– Ko palinkėtumėte skaitytojams?

– Skaitytojams, kurie pasirinks mano knygą, linkiu, kad perskaitytos istorijos turėtų vertę, iš jų būtų galima pasisemti motyvacijos ir įkvėpimo. Apskritai linkiu rasti laiko prieš miegą perskaityti bent keletą knygos puslapių. Kiekviena perskaityta knyga suteikia naujų, dar neregėtų atradimų.

– Ir baigiant... Kokias 3 perskaitytas knygas rekomenduotumėte Knygų klubo www.knyguklubas.lt skaitytojams?

– Vaikystėje esu skaitęs romantinį detektyvą, Patricios Hilsburg „Sudie, Edene!“. Šią knygą radau kadaise senelių bibliotekoje, o prieš keletą metų ją vėl perskaičiau. Taip pat esu skaitęs knygą „Tamsta mokytojas“. Tai knyga, kurioje pateikiami įdomūs jauno žmogaus, dirbusio JAV mokykloje, pamąstymai. Labai įsiminė knyga „Skrydis virš gegutės lizdo’’, tikrai verta ją kiekvienam perskaityti.

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.