Klaipėdos knygų mugę nutvieskė renginių literatūros gerbėjams vaivorykštė

2020 m. spalio 2 d. 11:32
Klaipėdoje šurmuliuoja knygų mugė, kurios programoje numatyta daugiau nei 80 įvairių kultūros renginių. Tarp jų – naujų knygų, viešųjų erdvių pristatymai, diskusijos, susitikimai, koncertai, performatyviosios poezijos ir muzikos vakarai, parodos, švietėjiški užsiėmimai.
Daugiau nuotraukų (47)
 Apskrities bibliotekos erdvėse mugės lankytojai gali apžvelgti ir įsigyti knygų, kurias pristato Lietuvos mažosios ir vidutinės leidyklos. 
Festivalio simbolis – kėdė
Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos kieme surengtoje knygų mugės atidarymo šventėje dalyvius ir svečius pasveikino uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas, Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, Lietuvos mažųjų ir vidutinių leidėjų asociacijos prezidentė Ramutė Žandarienė.
Pagrindinė šiųmetės Klaipėdos knygų mugės tema – sugrįžimai, simboliu pasirinkta kėdė, be kurios, pasak rengėjų, neišsiversi nerdamas į literatūros pasaulį. Skaitymo aistras ir kultūrą propaguojančiais užrašais išmarginti ir bibliotekos kiemelio suoliukai.
Šiųmetės knygų fiestos uostamiestyje šūkis „Pasiduok traukai“. Aštuntą kartą organizuojamas renginys įgavo tarptautinį skambesį – lankytojai galės išgirsti užsienyje gyvenančius rašytojus Saulių Tomą Kondratą, Valdą Papievį, sugrįžėlį Tomą Venclovą. Tiesa, kai kurie kviestiniai svečiai mugėje dalyvauja nuotoliniu būdu.
Vaikams ir jaunimui atvertose erdvėse vyksta įvairūs renginiai, aptariamos naujai išleistos knygos, rengiamos diskusijos su žinomais Lietuvos menininkais aktualiomis visuomenei temomis. Kūrėjams oponuoja ryškios asmenybės.
„Lankytojų laukia įdomūs susitikimai su kultūros lauko žmonėmis, koncertai, paskaitos, kiekvienas galės susirasti knygą pagal savo skonį ir pomėgius“, – kalbėjo renginį, kuris jau virto tarptautiniu kultūros festivaliu, organizuojančios Klaipėdos apskrities viešosios bibliotekos direktorė Laura Juchnevič.
Pokalbiai apie meną ir kūrybą
Prozininkas V.Papievis ir literatūros istorikas Darius Kuolys mugėje nagrinės lietuvių ir prancūzų kultūros skirtumus ir panašumus literatūroje, pasisakys erdvinių knygų kūrėja Elena Selenai iš Prancūzijos, Briuselyje gyvenusi dailininkė Lina Mumgaudytė.
Į Lietuvą iš JAV sugrįžusio poeto, publicisto, vertėjo, literatūrologo T.Venclovos ir Klaipėdos universiteto istoriko Vyganto Vareikio diskusijų tema – istoriniai romanai. Prozininkų S.T. Kondroto ir Sondros  Simanos žvilgnis krypsta į kūrybos proceso ribas ir užribius: kokios situacijos,   herojai  literatūroje sukuriamos logiškai ir kaip jie toliau gyvena alogišku būdu, atskilę nuo rašytojo sąmonės.
Miglės Anušauskaitės ir Akvilės Naudžiūnienės duetas, moderuojamas Kristinos Sadauskienės, aptars egodukumentikos žanro specifiką: kaip dienoraščiai ar autobiografijos tampa laikmetį atspindinčiai viešaisiais tekstais, kodėl svarbu tai pajusti skaitant knygas.
Elena Selena ir Rasa Jančiauskaitė dalinasi mintimis apie vaikų literatūrą, jos pripažinimą užsienio šalyse. Berta Tilmantaitė ir Agnė Bukartaitė jau aptarė žiniasklaidos subtilybes ir dabartinę medijų situaciją nušviečiant kultūros procesus, bandė prognozuoti ateitį.
Aktorių Giedriaus Savicko ir Dariaus Meškausko duetas žiūrovus įtraukė į nuoširdų ir atvirą pokalbį apie teatro scenos ir kasdienio buvimo kaitą, apie tai, kas dažnai lieka tarp eilučių.
Naujos knygos, filmai, parodos
Festivalyje bus rodomi Danijos režisierės Urtės Oettinger animaciniais filmai. Savo kūrybą pristato, dalijasi žiniomis, supažindina su įvairiomis „pop-up“ knygų dizaino technikomis erdvinių knygų iliustratoriai Dario Cestaro iš Italijos ir Philippe'as Ug iš Prancūzijos savo kūrybą.
Nuotoliniu būdu savo knygą „Apie lapiną, kuris pametė protą“ mažiausiems mugės lankytojams jau pristatė lietuviškų šaknų turintis vokiečių rašytojas Martinas Baltscheitas. Savo patirtį dirbant pandemijos sąlygomis taip perteiks ir bibliotekininkai iš Danijos ir Suomijos.
Bibliotekos Hermano Gerlacho palėpėje įsikūrusioje Jaunimo erdvėje – susitikimai su Šarūnu Dignaičiu, Jonu Mindaugu Urbonu, Indre Valantinaite. Čia eksponuojama Klaipėdoje daug metų gyvenusio vilniečio dailininko Danieliaus Rusio siurrealistinės tapybos paroda „Kokteilis“, skamba DJ Alberto muzika.
Išskirtiniame renginyje, skirtame mokslininko karjerą  Klaipėdoje pradėjusiam Leonidui Donskiui, šį iškilų kultūrologą prisiminė filosofas ir antropologas Gintautas Mažeikis, rašytojas Sergejus Kanovičius, istorikas Alvydas Nikžentaitis, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas.
Šiandien mugėje pristatoma nauja Klaipėdos dramos teatro meno vadovo Gintaro Grajausko poezijos rinktinė, žurnalistės Dalios Kutraitės publicistikos knyga „Atsitiko“ apie jos ir vyro išgyvenimus už Lietuvos ribų per karantino pandemiją – pora ilgam buvo įkalinta kruizų laive. 
Edukacijų erdvėje vyksta mugės dalyvių pristatomų knygų ir jų personažų kūrybos užsiėmimai.
Nauja erdvė muzikos gurmanams
Knygų mugės lankytojams duris atvėrė nauja bibliotekos audioteka, kurioje galima išbandyti aukščiausios kokybės garso įrangą – „Reed“ patefoną, susipažinti su unikalia vinilo plokštelių kolekcija. Čia pasirodo Ernestas Noreika, Mindaugas Valiukas, vinilais groja DJ Vladas.
Išskirtinio garso ir kokybės patefoną ir jo galimybes melomanams pristatė jo kūrėjas – radijo inžinierius, dizaineris, kultūros ir meno mylėtojas, pasaulio rinkoje aktyviai veikiančios įmonės „Reed“ savininkas Vidmantas Triukas.
Audiotekoje vėliau įsikurs muzikos gerbėjų klubas, vyks muzikos vakarai, perklausos, diskusijos, edukacijos moksleiviams, kiti gilesnės muzikos pajautos užsiėmimai.
Režisierius, scenaristas, dainų autorius, radijo laidų vedėjas Nėrius Pečiūra mugėje pristato savo penktąją knygą „Egzistencija underground'e“. Originaliu DIY būdu išleistos knygos sutiktuvės įvilktos į ekspresyvia koncerto formą.
Renginiai vyksta ir kitose uostamiesčio kultūros erdvėse – Klaipėdos dramos teatre, „Kultūros fabrike“, Klaipėdos universiteto botanikos sode, naujoje barų erdvėje „Hofas“.
Akordas – bibliotekos sukaktis
Iki sekmadienio vyksiančioje mugėje savo naujausias knygas pristato Lietuvos mažųjų ir vidutinių leidėjų ir Lietuvos leidėjų asociacijų nariai – lankytojai bibliotekos erdvėse jas ne tik varto, bet noriai perka. Knygų kainos yra gerokai mažesnės nei didmiesčių knygynuose.
Klaipėdos apskrities viešoji biblioteka pažymi savo veiklos 70-metį. Ta proga mugėje pristatomos net dvi šio kultūros židinio praeitį primenančios bibliotekininkų knygos: Jurgos Bardauskienės „Kultūros palikimo beieškant: Klaipėdos biblioteka 1920–1945 metais” ir Juozo Šikšnelio „Septyni dešimtmečiai kaitos ir pastovumo: Klaipėdos Ievos Simonaitytės biblioteka 1950–2020 metais”.
Buvęs ilgametis I.Simonaitytės bibliotekos ir Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos apskrities skyriaus vadovas J.Šikšnelis šioje mugėje dar pristato savo naują novelių, apysakų ir esė knygą "Būsenos".
Prisiminta ir pernai Anapilin iškeliavusi šviesaus atminimo buvusi Klaipėdos apskrities bibliotekos vadovė Laima Pačebutienė. Prieš aštuonerius metus, rengdama pirmąją knygų mugę pajūryje, idėjos sumanytoja, regis, be reikalo abejojo, ar pavyks ją įgyvendinti.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.