Literatūros festivalis „Vilniaus lapai“ šiemet praplės literatūros ribas

Lapkričio 13–15 d. literatūros festivalis „Vilniaus lapai“ penktą kartą pakvies skaitytojus susitikti su įdomiausiais ir garsiausiais Lietuvos bei užsienio rašytojais ir kitų sričių menininkais. Šių metų festivalio tema – ribos: literatūros gerbėjai turės progą išvysti, kaip literatūra peržengia jai būdingas ribas ir dera su vaizdo, muzikos, teatro ir kitais menais, net įžengia į populiariąją pramogų klubų kultūrą. 

Vilniaus lapai. <br>R.Gerbutavičiaus nuotr. 
Vilniaus lapai. <br>R.Gerbutavičiaus nuotr. 
R.Kačkutė. <br>R.Gerbutavičiaus nuotr. 
R.Kačkutė. <br>R.Gerbutavičiaus nuotr. 
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2020-10-14 13:26

„Šiemet ribų tema vyrauja visoje mūsų programoje – dalyvaujantys literatūros ir kitų menų autoriai tikrina ir kalba apie praplečiamas, įveikiamas ribas, kurios tradiciškai nustatomos žanrams. Mūsų šių metų svečiai kvestionuoja žanrų, nuostatų, subkultūrų ribas ir bando perkelti literatūros riboženklius į platesnes teritorijas. Be to, šių metų festivalis vyksta su apribojimais dėl COVID-19 – mes esame pasirengę įvairiems scenarijams: planuojame festivalį organizuoti ir gyvai, ir virtualiai – tai taip pat festivalio ribų išplėtimas“, – sako festivalio sumanytoja ir vadovė Rūta Kačkutė.

Festivalį pradės vakaras su rašytoju Rimantu Kmita – literatūros kritiku, humanitarinių mokslų daktaru, poetu ir prozininku. Jo romanas „Pietinia kronikas“ (Tyto alba, 2016), parašytas šiaulietiška šnekta, susilaukė neįtikėtino populiarumo tarp skaitytojų. Romanas išverstas į vokiečių ir ukrainiečių kalbas, šiuo metu pagal jį režisierė Eglė Vertelytė kuria kino filmą. Šį rudenį R.Kmita skaitytojams pristato naujausią savo romaną „Remyga“ (Tyto alba, 2020), kurio veiksmo vieta – tie patys rašytojo gimtieji Šiauliai, tačiau šįkart autorius kviečia nusikelti į kiek ankstesnį laikotarpį, 1988–1993 metus. 

Lapkričio 13 d., penktadienį, bare „Kas Kas“ festivalio vakarą pratęs Aldonos Vilutytės suburtas dešimtasis „Literariumas“. Tai renginys, kuriame susitinka aktorių ir poetų duetai: Marius Povilas Elijas Martynenko ir Aušra Giedraitytė; Mindaugas Nastaravičius ir Karolis Kasparevičius; Lina Buividavičiūtė ir Gabrielė Ladygaitė; Balys Ivanauskas ir Artūras Dubaka (Teatras P). Gros improvizacinės muzikos trio: Paulius Vaškas (gitara), Gediminas Stepanavičius (kontrabosas), Kazimieras Jušinskas (saksofonai). Šis renginys, kaip visuomet, vyks nemokamai.

Šeštadienį, lapkričio 14 d., įvyks susitikimas „Autofikcijos: pokalbis su fotomenininke Violeta Bubelyte ir rašytoja Virginija Kulvinskaite“. Aktas V. Bubelytę domino nuo pat jaunystės sovietmetyje, kuomet bet koks nuogumo ar erotikos diskursas buvo laikomas tabu net mene. Autorė drąsiai peržengė tradicinio požiūrio į moters kūną ribas. Šiandien jos kūriniai saugomi Lietuvos dailės muziejuje, Nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje. Fotomenininkę kalbinsianti V.Kulvinskaitė (Cibarauskė) ilgą laiką geriau buvo žinoma kaip literatūros kritikė, poetė, tačiau, pasirodžius pirmajam jos romanui „Kai aš buvau malalietka“ (Kitos knygos, 2019), išgarsėjo kaip prozos autorė. 

Šeštadienio vakarą, lapkričio 14 d., festivalyje „Vilniaus lapai“ dalyvaus prancūzų rašytojas Mathias Énard. Jis gyvai į renginį Vilniuje atvykti negalės, tačiau Dalius Jonkus autorių kalbins nuotoliniu būdu. M. Énard yra vienas garsiausių šiuolaikinių prancūzų rašytojų, lietuvių skaitytojams pažįstamas iš knygos „Kompasas“ (Baltos lankos, 2019). Romanas buvo apdovanotas „Goncourt“ premija (2015) ir nominuotas „Man Booker International“ premijai (2017). M. Énard studijavo persų ir arabų kalbas, ilgai gyveno Artimuosiuose Rytuose. Gaivališkas, karčiai saldaus humoro ir meilės ilgesio perlietas, kvapą atimančios erudicijos lydimas „Kompasas“ – tai kelionė po praėjusias epochas, kvietimas save suvokti per kitą: nuolat ieškoti santykio tarp Rytų ir Vakarų, vakardienos ir rytdienos, tirpdyti ribas tarp šalių, kalbų, kultūrų ir laikmečių.

Vėlyvą šeštadienio vakarą literatūros ir populiariosios šiuolaikinės klubų kultūros ribas peržengiantis Tomas Ramanauskas pakvies į literatūrinę diskoteką „Menų spaustuvėje“. Lietuvos reklamos kūrėjas, verslininkas, kūrybingumo dėstytojas, leidėjas, renginių organizatorius, didžėjus, rašytojas ir režisierius pasivadinęs DJ Miss America, rengia vakarą „Literatūra kūnui, arba Neliteratūrinė diskoteka“.  

Pastaruoju metu DJ Miss America pasirodo itin retai: vienas šiemet dar negrojo. Pats T. Ramanauskas sako, kad „Vilniaus lapuose“ sutiko dalyvauti dėl noro įsitikinti, kad knygų dievintojai gali ne tik linksėti, bet ir judėti pagal muziką.

Sekmadienį, lapkričio 15 d., festivalį vainikuos vakaras su Alvydu Šlepiku. Literatūriniame susitikime, be rašytojo, dalyvaus trimitininkas Linas Rupšlaukis, renginį ves aktorius Andrius Bialobžeskis. A. Šlepikas – rašytojas, poetas, scenarijų autorius ir režisierius. Jo romanas „Mano vardas – Marytė“ buvo įtrauktas į „The Times“ sudarytą geriausiųjų 2019 m. knygų sąrašą, ji taip pat buvo paskelbta geriausiu mėnesio istoriniu romanu Jungtinėje Karalystėje. 

Naujausioje A. Šlepiko poezijos rinktinėje „Mano tėvas žūsta“ (2019) publikuojami tiek nauji, tiek iš ankstesnių rinkinių bei rinktinių atrinkti autoriaus tekstai. Už šią knygą autoriui ką tik įteikta Jotvingių premija. Jo eilėraščiai ir trumpoji proza publikuoti užsienio antologijose, almanachuose ir periodinėje spaudoje. 

Festivalio „Vilniaus lapai“ renginiai lauks literatūros skaitytojų ir gyvai „Menų spaustuvėje“, ir virtualiai. Neturintieji galimybės ateiti į renginius galės juos stebėti internetu – festivalio rengėjai rengs tiesiogines literatūrinių susitikimų transliacijas. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.