Forumas „Šiaurės vasara. Paauglystė“: nuo draudžiamų knygų iki ekologinio nerimo

Rugpjūčio 13–15 dienomis į Biržų krašto muziejų „Sėla“ sugrįžta literatūros forumas „Šiaurės vasara“, kurio tema šiemet – „Paauglystė“. Ji dažniausiai yra įvardijama kaip greitų bei esmingų psichologinių ir fiziologinių pasikeitimų laikotarpis. Šiuo metu žmogus susiduria su vidiniu poreikiu įtvirtinti save ir savo tapatybę, atsiskirti nuo savo globėjų, atskleisti savąsias galimybes. Paauglystėje baigia formuotis svarbios žmogaus savybės, vėliau lemsiančios jo vaidmenį ne tik jo paties ir artimos aplinkos gyvenime, bet ir visuomenėje. Tačiau nepaisant aukščiau paminėtų svarbių pokyčių žmogaus gyvenime šis periodas per mažai apmąstomas ir todėl sunkiai suprantamas.

Festivalis vyks Biržuose.<br>Archyvo nuotr.
Festivalis vyks Biržuose.<br>Archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 30, 2021, 11:54 AM, atnaujinta Jul 30, 2021, 11:54 AM

Tema iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti keista ir netinkama „Šiaurės vasaros“ forumui, tačiau paauglystės etapą arba reiškinius galime identifikuoti visose visuomenėse ir pačiuose įvairiausiuose šiose visuomenėse vykstančiuose procesuose, pradedant užsienio politika, ekonomika ir baigiant kinu bei, savaime aišku, literatūra. Kaip jau minėta, šiems procesams iki šiol skiriamas per mažas dėmesys. Kaip antai, kalbant apie literatūrą, užtenka paanalizuoti nenuoseklumus „Metų knygos“ rinkimų paauglių penketukuose. Kartais konkurse dalyvauja penkios knygos, kartais – trys arba dvi. Ne vienais metais yra susiklosčiusi keista situacija, jog paauglių knygų tiesiog nėra. Patys leidėjai neretai sako, jog paaugliai yra sudėtinga, sunkiai prognozuojama kultūros vartotojų grupė.

Taigi, kaip ir ką apie paauglystę kalba literatūra? Kaip kuriami filmai paaugliams ir apie paauglius? Kaip susitelkimas į specifinę auditoriją įtakoja kino kalbą bei literatūrinės raiškos priemones? Kokios aplinkybės lemia paauglių sprendimą, koks meno kūrinys yra „kietas“, o koks – „visiškas šlamštas“?

O kaip paauglystės reiškinys padeda interpretuoti įvairiose visuomenėse bei kultūrose vykstančius procesus? Ką reiškia sąvoka „visuomenių paauglystė“ – ar kalbėdami apie Ukrainą ir ypač Baltarusiją, o taip pat apie šiuo metu šiose visuomenėse vykstančius procesus, galime operuoti paauglystės sąvoka kaip analitine kategorija? Ar Lietuva Europos Sąjungoje, vertinant valstybės savęs suvokimą Bendrijoje ir jos politinio elito kuriamus elgsenos modelius, jau yra brandi šalis, o gal vis dar išgyvena savotišką paauglystės etapą? 

Ne mažiau svarbūs klausimai yra susiję su šiandienos paauglių sąvivoka ir jų kuriamu santykiu su pasauliu. Kaip jauni žmonės reaguoja į klimato kaitą? Ar tai tiesiog madinga tema, o gal jaunimui iš tiesų esmingai rūpi pasaulio ateitis?  Kaip kalbėtis su jais apie didžiąsias paauglių baimes ir lūkesčius mokykloje, jeigu norime susikalbėti ir su suaugusiais? 

Šiuos ir kitus klausimus kelsime šių metų forume „Šiaurės vasara“.

Netrūks ir prieskonių, kurie tampa forumo neatskiriama dalimi. Poetas ir vertėjas, profesionalus skaitytojas Marius Burokas forumo dalyviams ir klausytojams išsiuntė anketą, klausdamas apie mėgstamiausias ir slapčia skaitytas paauglystės knygas. Tad viso forumo metu veiks tokių knygų biblioteka, ją suformuos knygynas „Mint Vinetu“, o šeštadienio vakare rašytojai skaitys ištraukas iš jų. Festivalio metu vyks literatūrinių krepšelių paroda, vėl kviesime į uogienių aukcioną, žiūrėsime Giedrės Beinoriūtės filmą „Pokalbiai rimtomis temomis“, šeštadienį kvies diskoteka ant pilies laiptų, jau trečią kartą bus įteikta Tropo premija, kuriai visi gali teikti pasiūlymus iki rugpjūčio 6 dienos.

Į skaitymus ir susitikimus kvies kūrėjai Giedrė Beinoriūtė, Marius Burokas, Giedrė Kazlauskaitė, Sara Poisson, Alvydas Šlepikas, Kotryna Zylė, Agnė Žagrakalytė. Pranešimus paauglystės tema rengia rašytoja, žurnalistė Gintarė Adomaitytė; literatūros, vizualumo ir kino tyrinėtoja Natalija Arlauskaitė; kultūros antropologas Donatas Brandišauskas; politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris; vertėja, literatūros kritikė Rasa Drazdauskienė; filosofas Dalius Jonkus; literatūros kritikė Eglė Kačkutė; karo istorijos tyrinėtojas Kęstutis Kilinskas; diplomatas Rytis Martikonis; psichologas psichoterapeutas Timas Petraitis; aplinkos psichologas Mykolas Simas Poškus, kultūros istorikas Aurimas Švedas. Apie švietimo iššūkius kalbėsis paauglių mėgstami mokytojai Elžbieta Banytė ir Mindaugas Nefas.

Visi forumo renginiai yra nemokami, informacijos ir programos ieškokite forumo „Šiaurės vasara“ Facebook paskyroje. 

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.