Lampėdžiuose neliks vienintelio kultūros židinio, jį pakeis knygomatas

Sparčiai daugėjant statybų ir naujakurių Kauno miesto pakraštyje esančiuose Lampėdžiuose, čia aktyviai veikianti vietos bendruomenė netrukus praras biblioteką. Ją uždaryti, beje, savivaldybė buvo numačiusi dar prieš keletą metų, tačiau gyventojai savo mažąjį ir vienintelį kultūros židinį tuomet apgynė. Nepaisant to, kad bibliotekos patalpos senos, o tualetas lauke (nors Lampėdžiuose puikiai veikia ir vandentiekis, ir kanalizacija), į biblioteką lampėdiškiai užsukdavo ne tik knygų pasikeisti, bet ir parodos pažiūrėti, susitikti su kūrėjais, pabendrauti.

Biblioteka<br>V.Balkūno nuotr.
Biblioteka<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Birutė Mačienė, ELTA

Dec 12, 2021, 8:23 AM

Prieš keletą metų galimybę bent dalį laisvalaikio praleisti bibliotekoje prarado ir Kauno 6-ojo forto mikrorajono gyventojai, lankydavę biblioteką ne tik dėl knygų, bet ir dėl spaudos ar galimybės pasinaudoti kompiuteriu, jei šeimos pajamos neleidžia jo įsigyti savo namams. Daugeliui nepasiturinčiose, nedarniose šeimose augančių vaikų ši biblioteka buvo savotiška užuovėja ir netgi šiek tiek saugojo juos nuo gatvės neigiamos įtakos. Bet miesto valdžios sprendimu už ES lėšas renovuota biblioteka K. Baršausko gatvės daugiabučio namo pirmajame aukšte, netgi su įrengtu pandusu neįgaliųjų vežimėliams duris pasiekti, sulaukus tinkamo momento, buvo parduota. Prieš keliolika metų Kauno miesto savivaldybės viešoji biblioteka turėjo per 30 padalinių, o dabar turi 23.

Netrukus jų dar sumažės. Savivaldybė praneša, kad jos įsteigta „biblioteka pasitinka naujoves, – vietoj sunykusių patalpų bus įrengti šiuolaikiški knygomatai ir skaitiniai į namus. Senas, nepatrauklias patalpas Lampėdžiuose bei Romainiuose planuojama pakeisti moderniais knygomatais, kad skaitytojai savo pageidaujamus leidinius galėtų atsiimti bet kuriuo paros metu, o negalios paliesti bei senyvo amžiaus žmonės ir toliau knygų sulauks tiesiai į namus. Tokiems pokyčiams pastūmėjo sumenkę lankytojų srautai ir itin prasta šių dviejų padalinių situacija“.

Savivaldybės pranešime pažymima, kad Kauno V. Kudirkos viešoji biblioteka pastaruoju metu garsėja inovatyviais sprendimais, kurie sulaukė net tarptautinio pripažinimo. Šiuo metu bibliotekų tinklą mieste sudaro iš viso 23 padaliniai, kurių didžioji dalis atnaujinti ir patrauklūs skaitytojams. Daug kur rengiamos ir bendruomeninės veiklos, kultūriniai renginiai bei įvairios edukacijos vaikams. Tačiau esama ir išimčių, kurios gerokai prasilenkia su šiuolaikiškos bibliotekos samprata.

Pavyzdžiui, Lampėdžiuose biblioteka veikia medinio gyvenamojo namo pirmame aukšte, kur nėra sanitarinio mazgo, o darbuotojos bei lankytojai priversti naudotis lauko tualetu kitapus kiemo.

Didesnių patogumų bei erdvių skaitytojams neturi ir Romainiuose veikiantis bibliotekos padalinys, įsikūręs dviaukščiame vadinamojo „alytnamio“ tipo pastate. Čia darbuotojai prisimena ne vieną atvejį, kai statūs laiptai tapdavo rimta kliūtimi jais kopusiems lankytojams, o ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Daug ką apie tokią situaciją pasako ir ten mažėjantis jų lankomumas bei registruotų vartotojų skaičius. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lampėdžiuose apsilankė tik kiek daugiau nei tūkstantis žmonių, kai daugelis kitų padalinių per tą patį laikotarpį sulaukė dešimteriopai ir dar daugiau kauniečių.

Renovuoti šių dviejų bibliotekos padalinių, kad jie būtų patrauklesni ir taptų labiau lankomi, savivaldybė nemato reikalo.

„Artimiausiu metu planuojama įrengti paštomatų principu veikiančius vadinamuosius knygomatus. Savo norimą leidinį skaitytojai galės užsisakyti elektroniniu būdu, o sulaukę žinutės, po darbo ar bet kuriuo kitu patogiu metu atsiims juos iš specialių skyrelių. Perskaitytas knygas lygiai taip pat gyventojai galės ir grąžinti, palikdami specialiai tam skirtoje lentynėlėje. Tuo metu negalios paliesti, sunkiau judantys ar garbaus amžiaus kauniečiai, kaip ir iki šiol, gali pasinaudoti knygų pristatymo į namus paslauga. Bibliotekos darbuotojai jų pageidaujamus leidinius reguliariai atveža iki pat durų“, – pasakojo V. Kudirkos bibliotekos vadovė Nomeda Domeikienė..

Romainių gyventojai, ypač mažieji kauniečiai, per artimiausius kelerius metus turėtų sulaukti šviežių erdvių, kuriose sau vietą atras ir būsima biblioteka, kuomet Vijūkų gatvėje iškils naujas vaikų darželio korpusas. Planuose numatyta greta projektuoti ir pradinę mokyklą.

Apie Lampėdžių gyventojų, neturinčių bendruomenės namų ir tuoj neteksiančių bibliotekos, perspektyvas Kauno miesto savivaldybės pranešime neužsimenama. 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.