E. Montvidas: „Traviata“ – tai paprasta įsimylėjėlių istorija, tik jiems nepavyko“

„Alfredas manęs nepaleidžia“, – teigia tenoras Edgaras Montvidas, vasario 7-ąją Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) dainuosiantis pagrindinį Alfredo vaidmenį Giuseppe Verdi operoje „Traviata“. Nors jau dvylika metų solistas savo namais laiko Londoną, grįžti į Lietuvą ir dainuoti savajai publikai jam iki šiol – jaudinanti patirtis.

Alfredas - E. Montvidas, Violeta -- I. Zelenkauskaitė.<br>M. Aleksa
Alfredas - E. Montvidas, Violeta -- I. Zelenkauskaitė.<br>M. Aleksa
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Feb 6, 2013, 3:37 PM, atnaujinta Mar 12, 2018, 11:33 AM

Alfredas „Traviatoje“ yra bene dažniausiai E. Montvido atliekama partija (greta Belmontės Wolfgango Amadeaus Mozarto operoje „Pagrobimas iš seralio“) nuo pat 2000–ųjų, kai jis pirmą kartą pasirodė „Traviatoje“ LNOBT drauge su kitais to meto Muzikos akademijos operos studijos auklėtiniais Julija Stupnianek, Dainiumi Stumbru ir kt. Dainininkas net pamena, kad generalinė repeticija tąkart vyko... 9 val. ryte.

Kitas ryškus prisiminimas – 2003-ieji, Kalėdų laikas Londone. Tuometis Karališkosios operos studijos stažuotojas apsiperka, prieššventiniame šurmulyje ieško dovanų ir staiga – skambutis, reikia pakeisti susirgusį solistą. Jau kitą vakarą E. Montvidas dainavo Alfredą Karališkosios operos scenoje, o į tėvynę skriejo žinia apie ypač sėkmingą jauno solisto debiutą vienoje prestižiškiausių pasaulio operos scenų.

E. Montvidas pasakojo: „Išties teko dalyvauti labai įvairiuose spektakliuose, bet personažo esmė – žmogaus emocijos – nekinta. Pavyzdžiui, Liono teatre buvo sukurtas statiškas spektaklis, Alfredas ir Violeta – vos ne užuolaidom atskirti vienas nuo kito. Žinoma, tokiomis sąlygomis emocijas atskleisti sudėtingiau. Frankfurto operoje veiksmas buvo nukeltas į karo metus, Violeta paversta žyde. Vis dėlto kostiumai, scenografija diktuoja sceninę laikyseną, nors muzikoje užkoduotas emocinis pagrindas – kaltės jausmas, jaunatviškas užsidegimas – nekinta.“

„Spektaklio ašis yra Violeta, o visi kiti tik skrajojame aplink ją lyg drugeliai apie liepsną. Iš esmės – tai paprasta įsimylėjėlių istorija, jiems tiesiog nepavyko. Beje, vilnietiškas pastatymas man truputį primena Liuksemburgo, kur visi personažai, situacijos – lyg Violetos susapnuoti, emocijos – pristabdytos.“

Solisto teigimu, LNOBT spektaklis modernus, tad negali tik iškilmingai stovėti su šampano taure, kaip galbūt būtų tikę tradiciniam pastatymui.

„Tiesą sakant, dėl to ir laikausi nuomonės, kad dainininkui svarbu domėtis kultūra, meniniu gyvenimu plačiąją prasme – vaikščioti į parodas ir pan., kad suvoktum kontekstą, kaip ir kokioje istorinėje aplinkoje dera elgtis.“

O ar keitėsi balsas, dainavimas per keliolika metų nuo pirmosios E. Montvido „Traviatos“? „Dainavimas nuolat keičiasi. Tuo ir nuostabus šis instrumentas – balsas, kad kinta tembras, spalvos. Manau, kad per tą laiką balsas įgavo sodrumo, atsirado daugiau niuansų, kurie leidžia išskleisti įvairesnę muzikinę ir vaidmens jausmų paletę,“ – teigė solistas.

Pasak E. Montvido, labai svarbu atrasti emocinį ir net tam tikrą fizinį, vaidybinį ryšį su scenos partneriais, mat „šaltukas, ryšio tarp solistų nebuvimas scenoje iš karto matyti“. Vasario 7–ąją su E. Montvidu dainuos Irena Zelenkauskaitė, Arūnas Malikėnas, Laima Jonutytė, Rafailas Karpis ir kiti solistai.

 „Su jais esame nuo seno pažįstami. Su Irena teko ne kartą dainuoti, galbūt tik su Arūnu kaip Žermono vaidmens atlikėju dainuosiu pirmą kartą.“

Gegužę ir birželį solistas vėl dainuos Alfredą naujame „Traviatos“ pastatyme Nante ir Anžė (Prancūzija). Liepą dalyvaus aštuoniuose Giacomo Puccini operos „Kregždutė“ spektakliuose Londono karališkojoje „Covent Garden“ operoje su Angela Gheorghiu diriguojant Marco Armiliato, o vėliau solisto laukia debiutas operetėje – Anglijos nacionalinėje operoje E. Montvidas dainuos Johanno Strausso operetėje „Šikšnosparnis“, kurią stato Davidas Aldenas, LNOBT publikai puikiai pažįstamas kaip „Salomėjos“ režisierius.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.