Tvarkomoje Lukiškių aikštėje bus ir „Vytis“, ir interaktyvus fontanas

Šiuo metu praeiviai vienos svarbiausių sostinės aikščių negali atpažinti – ji skęsta purvynuose, iškasinėtos duobės, suversti žemių kalnai. Tvarkant aikštę neliko ilgus metus ten žydėjusių alyvmedžių, suoliukų ir šviestuvų. Vilniečiai ir miesto svečiai šiuo metu neturi galimybės žengti šia aikšte – joje vykdomus darbus gali pamatyti tik per tvorą.

Čiuožykla Lukiškių aikštėje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Čiuožykla Lukiškių aikštėje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Tvarkoma Lukiškių aikštė.<br>V.Juškauskaitės nuotr. (lrt.lt).
Tvarkoma Lukiškių aikštė.<br>V.Juškauskaitės nuotr. (lrt.lt).
Lukiškių aikštė prieš tvarkymo darbus.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Lukiškių aikštė prieš tvarkymo darbus.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Lukiškių aikštė prieš tvarkymo darbus.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lukiškių aikštė prieš tvarkymo darbus.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Tvarkoma Lukiškių aikštė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Tvarkoma Lukiškių aikštė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Tvarkoma Lukiškių aikštė.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Tvarkoma Lukiškių aikštė.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Tvarkoma Lukiškių aikštė.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Tvarkoma Lukiškių aikštė.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Viktorija Juškauskaitė, LRT.lt

Nov 10, 2016, 8:19 AM, atnaujinta Apr 18, 2017, 8:13 AM

Vilniaus meras Remigijus Šimašius LRT.lt sakė, kad tokią aikštę matysime iki pavasario, nes dabar vyksta pirmasis darbų etapas.

Pirmajame etape bus išmontuoti senieji šviestuvai, suolai, danga, atnaujintos inžinerinės sistemos – elektros kabeliai, laistymo sistemos, bus paklota nauja danga.

Visi žemės darbai vyksta saugomose teritorijose, tad žemės darbų vietose visų pirma buvo atlikti archeologiniai tyrimai ir žvalgymai. Naujienų agentūra BNS skelbė, jog archeologai šioje vietoje aptiko kelis šimtus vertingų radinių. Tai –ne tik kelių amžių senumo monetos, bet ir kauladirbių pusgaminiai, strėlės antgalis ir papuošalai, žymintys totorių gyvenimo šioje vietoje pėdsakus.

Kaip portalui LRT.lt teigė vienos iš konkursą sutvarkyti Lukiškių aikštę laimėjusių įmonių „Infes“ atstovas Dovydas Latvinskas, detalieji archeologiniai tyrimai jau atlikti, o šiuo metu ruošiama ataskaita.

„Radiniai pristatyti visuomenei, o žvalgomieji tyrimai bus atliekami visos rekonstrukcijos metu, kol bus priduotas objektas. Niekas negali pasakyti, kiek leis dirbti oro sąlygos. Mes, kaip rangovai, dėsime visas pastangas, kad galėtume dirbti daugiau. Dabar aikštėje išmontuoti šviestuvai, jie išvežti į nurodytas vietas. Šiuo metu ruošiami dangos pagrindai“, – pasakoja D. Latvinskas.

Kaip teigia R. Šimašius, šiemet planuojama padaryti tvarkymų už 1,5 mln. eurų. Daugiausia tai – žemės bei įvairūs komunikaciniai darbai. „Dabar daromi gal net mažiausiai matomi žemės darbai, tačiau jie yra labai svarbūs“, – situaciją aptaria R. Šimašius.

Pasak mero, rudenį ir žiemą (priklausomai nuo oro sąlygų), yra ir bus tvarkomi žemėje esantys vamzdynai, lietaus nuotekų, vandens bei elektros tinklai. Taip pat bus tvarkomi takai ir pievos.

Tariamasi dėl pavasario ir vasaros darbų

Tuo metu antrasis Lukiškių aikštės rekonstrukcijos darbų etapas turėtų prasidėti pavasarį. Vilniaus miesto savivaldybė ir vyriausybė tariasi dėl būsimų darbų.

„Praėjusį ketvirtadienį vyriausybėje turėjome pasitarimą. Antrojo etapo metu būtų baigti tvarkyti visi takai, įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, šviestuvai, suolai ir kiti gražūs elementai“, – planus dėsto sostinės meras R. Šimašius.

Kitame etape bus įrengta požeminių lietaus nuotekų, vandentiekio sistema, nauji šviestuvai, tvarkoma augmenija, įrengiami suoliukai, šiukšliadėžės, vaikų žaidimų aikštelė, dviračių takas ir pasivaikščiojimų takai. Taip pat planuojama aikštėje įrengti interaktyvų fontaną.

Abiem rekonstrukcijos etapams Vyriausybė skyrė 3,6 mln. eurų. Tačiau, anot R. Šimašiaus, prie aikštės pagražinimo bei atnaujinimo prisideda ir privatūs rėmėjai. Jie skiria lėšų dalykams, kuriems pinigų neužteko. Pavyzdžiui, rastas finansavimas iš grindinio trykštančiam fontanui įrengti (skirta 350 tūkst. eurų).

Paminklo statybai bus skelbiamas konkursas

Kitais metais Lukiškių aikštę turėtų papuošti paminklas „Vytis“, kurio statybai bus skelbiamas konkursas. Vilniaus mero nuomone, vieši pinigai gali būti skirti tik organizuojamo konkurso pradžiai, o statybai – mecenato lėšos.

Norą prisidėti prie konkurso paminklui „Vytis“ išreiškė ir visuomeninis fondas. Meras džiaugiasi, jog atsiranda norinčių padėti, tačiau konkurso organizavimą paliks valstybės arba savivaldybės institucijai.

„Atsirado norintys rinkti lėšas ir prisidėti – Vyčio paramos fondas. Mūsų pozicija aiški – labai sveikiname, galime pasirašyti sutartį, kad surinktos lėšos bus naudojamos Vyčio paminklui. Bet konkurso organizavimas, be abejo, įtraukiant visus, kam priklauso tokiais atvejais, tai savivaldybės ir Vyriausybės reikalas“, – aiškina R. Šimašius.

LRT.lt paklaustas, ar rekonstrukcija gali baigtis anksčiau, meras tikina, kad aikštė turėtų būti atidaryti pagal planą: „Jei su finansavimo ar viešųjų pirkimų procedūromis neužstrigsime, tai 2017 m. aikštė turėtų būti atidaryta. Bet nenoriu garantuoti, tikiuosi, viskas vyks sklandžiai.“

Anksčiau buvo kalbama, kad Lukiškių aikštė turėtų atgyti iki 2018-ųjų, kai Lietuva minės 100-ąsias valstybės atkūrimo metines.

Aikštei reikėjo permainų

Lukiškių aikštėje vykstantys darbai vis dar sulaukia kontroversiškų komentarų.

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas Eugenijus Saviščevas teigiamai vertina šį 2016-2017 m. projektą: „Ilgai nebuvo nuspręsta, ką daryti. Be to, dar ir dabar visuomenėje girdėti įvairių nuomonių. Tačiau aš manau, kad kasinėjimai yra reikalingi, juk tai – istorinė vieta.“

E. Saviščevas sako, kad nuplėšyta sovietinė simbolika nepuošė aikštės, kuri yra istoriškai svarbi Vilniaus miestui. Vien tik dėl to vykstantys pertvarkymai – į naudą. Pasak jo, Lukiškių aikštė nebuvo tokia, kokios reikia miestui, o naujasis projektas neapkraus dideliais paminklais.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas svarstytas nuo 1999-ųjų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.