Atgimsta tarpukariu švęsta Tautos diena – su aitvarais ir liepsnojančiais ženklais

Rugsėjo 8-ąją švęsdavo visa tarpukario nepriklausoma Lietuva. Diena pirmą kartą Prezidento Antano Smetonos siūlymu pažymėta 1930 m., minint 500-ąsias Vytauto Didžiojo mirties metines.

Gedimino stulpai.<br> Organizatorių nuotr.
Gedimino stulpai.<br> Organizatorių nuotr.
 Kalavijai.<br> Organizatorių nuotr.
 Kalavijai.<br> Organizatorių nuotr.
 Vytis.<br> Organizatorių nuotr.
 Vytis.<br> Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Sep 8, 2018, 12:17 PM, atnaujinta Sep 8, 2018, 2:41 PM

Tautos diena plačiai švęsta tarpukariu, sovietų uždrausta, dabar grupės entuziastų prisiminta iš naujo, nes tam atėjo laikas: minimas Lietuvos valstybingumo šimtmetis skatina atversti pamirštus istorijos ir kultūros puslapius.

Rugsėjo 8 dieną, šeštadienį, nuo 19 valandos Vilniuje, Tauro kalno terasoje kils aitvarai, skambės prasmingos mintys ir tauri muzika, sužibs didžiulės ugnies skulptūros.

Plataus užmojo šventė švęsta ne tik Kaune, kur vyko mitingai, šventinės kalbos, koncertai, teatralizuotos eitynės, bet ir visos Lietuvos valsčiuose. Iškilmės rengtos ne vieną, o netgi dvi dienas.  Buvo numatyta, kad per lietuvių Tautos dieną bus prisimintos ne tik jos praeities, bet ir dabarties problemos, ta diena turėjo tapti ir visų lietuvių būrimo vienybėn diena.

SSRS okupavusi Lietuvą, švęsti Tautos dieną uždraudė. Okupuota ir aneksuota lietuvių tauta pamažu su tuo lyg ir susitaikė. Ir šiandien kalendoriuose dažniausiai pažymima rugsėjo 8-oji tik kaip neįvykusio Vytauto Didžiojo karūnavimo diena.

Šių metų Tautos dienos organizatoriai – ilgamečiai ugnies skulptūrų reginių sumanytojai ir rengėjai – skulptoriai profesionalai, viešoji įstaiga „Ugnis ir kaukė“ drauge su muzikantais ir aitvarų leidėjais nusprendė surengti šventę, kuri, tikėtina, bus naujas kasmetinis viešas kultūros reiškinys mūsų šalyje. Šiam sumanymui pritaria Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, įvairios visuomeninės organizacijos.

Jau nuo antradienio prie Baltojo tilto stovinčioje baržoje vyko aitvarų sutvėrimas. „Atsinaujinančios energijos šaltinių techninėse kūrybinėse dirbtuvėse“ sukonstruoti ir pakelti į dangų naujus aitvarus padėjo „Užančio“ aitvarų meistrai profesionalai Tadas Surkys, Donatas Dumskis, Jonas Kriščiūnas ir Marius Abramavičius Azen. Jie pristatė ir papasakojo apie aitvarų „Rokkaku“, „Eddy“, „Dvisparnis“, „Delta“, „Indiškasis kovos“ ir kt. modelius.

Mokymams ir gamybai buvo skirtos keturios dienos, o šeštadienį, rugsėjo 8-tą  dieną 16 val. prie Baltojo tilto, o 19 val. ant Tauro kalno į dangų kils įvairiausi sukurti aitvarai ir kitos vėją gaudančios konstrukcijos.

Ketvirtadienį ir penktadienį Tauro kalno terasoje vyko skulptorių profesionalų kūrybinės dirbtuvės. Čia didelių gabaritų medžio ir šiaudų skulptūras kūrė Rytas Jonas Belevičius ir Rūta Ona Čigriejūtė, Kazys Venclovas ir Daina Venclovienė, Aleksandras Valentas ir Eglė Valentė.

Vilniaus miesto ugnies skulptūrų renginiai yra viešosios įstaigos „Ugnis ir kaukė“ suburtos skulptorių grupės 26-erių kūrybinio darbo metų rezultatas. Jų sukurtos įsimintinos krašto mitologiją, istoriją, etninės kultūros simbolius atspindinčios ugnies skulptūros sulaukė įvertinimo ir pasekėjų visoje mūsų šalyje.

Valstybingumo šimtmečio proga Tautos dienos renginyje Tauro kalno terasoje šeštadienį bus pastatytos trys skulptūros: „Gedimino stulpai“, „Oršos mūšis“ ir „Sėja“. „Gedimino stulpai“ kaip svarbus valstybingumo simbolis, „Oršos mūšis“ kaip ypatingą reikšmę turintis istorinis įvykis, o „Sėja“ atspindės dabarties laikmetį.

Renginio metu girdėsime Dainiaus Razausko įžvalgas apie Kalavijo, Vyties, kitų simbolių prasmę, aidės medinčiaus Petro Dabrišiaus būgno ritualinė muzika, Gintaro Aleknavičiaus ir apeiginės grupės „Kūlgrinda“, kitų dalyvių  būgnų sutartinė.

Renginio metu bus pagerbti šiais metais mus palikusieji tautos šviesuoliai, jiems atminti įžiebta aukuro ugnis. Ugnies reginį „Ugniniai šimtmečio eskizai“ lydės folkroko grupės „Atalyja“ koncertas, kurio metu skambės Tautos dienai skirta programa.  

Rugsėjo 8 dieną, šeštadienį, Vilniaus Tauro kalno terasoje vyksiančios Tautos dienos programa:

19.00 val. AITVARŲ KĖLIMAS DANGUN. Dainiaus Razausko mintys, atminties valanda

20.00 val. UGNINIAI VILNIAUS ESKIZAI, FOLKROKO GRUPĖS ATALYJA KONCERTAS

Ugnies reginį kuria:

Rytas Jonas Belevičius, Rūta Ona Čigriejūtė GEDIMINO STULPAI

Kazys Venclovas, Daina Venclovienė ORŠOS MŪŠIS

Aleksandras Valentas, Eglė Valentė SĖJA

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.