Tarp aukciono vertybių – rečiausias graviūrų albumas, kokio neturi nė vienas Lietuvos muziejus

Vilniuje ketvirtadienį bus galima įsigyti P.Smuglevičiaus vario graviūrų albumą, laikomą retenybe visoje Europoje. Meno ir kultūrinių vertybių aukcionas ARS VIA pardavinės italo Marco Carloni graviūras pagal lietuvių dailininko Pranciškaus Smuglevičiaus piešinius.

 J.Rimšos „Kalnų upelis“.
 J.Rimšos „Kalnų upelis“.
 L.Bernšteino-Sinajevo bareljefas „Moters portretas“.
 L.Bernšteino-Sinajevo bareljefas „Moters portretas“.
 N.Arbit Blato darbas.
 N.Arbit Blato darbas.
 V.Kasiulio darbas.
 V.Kasiulio darbas.
 M.Carloni vario raižinys pagal P. Smuglevičių.
 M.Carloni vario raižinys pagal P. Smuglevičių.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

2019-03-12 12:10, atnaujinta 2019-03-13 10:32

Piešiniuose – Nerono rūmai

Vienas garsiausių lietuvių dailininkų P.Smuglevičius nuo 1765 m. mokėsi Šv. Luko akademijoje Romoje. Jo studijų Amžinajame mieste metu vietinis antikvaras ir paveikslų pirklys Lodovico Mirri ėmėsi iniciatyvos atkasti vadinamąsias Tito termas, kurios, kaip dabar jau aišku, iš tikro buvo Nerono Aukso rūmų griuvėsiai.

Per kiek daugiau nei metus L.Mirri atkasė 16 užgriuvusių kambarių, kuriuose aptikta įdomi ir turtinga sienų tapyba su gausia ornamentika. Antikvaras atrastiesiems sienų paveikslams ir ornamentams perpiešti pasisamdė būtent P. Smuglevičių ir architektą Vincenzo Brenna. Lietuvis anuomet nupiešė 34 piešinius, o kartu su V. Brenna – 20. Pastarasis vienas jų nupiešė 5.

Šiuos piešinius Romos graveris Marco Carloni išraižė vario plokštėse, jie buvo atspausti, o vėliau visi raižiniai įrišti į albumą „Vestigia delle Terme di Tito e loro interne pitture“ (it. „Tito termų liekanos ir jų vidaus tapyba“), išleistą 1766 m. Romoje.

Albumo pradžioje yra P.Smuglevičiaus piešinys su atkastų griuvėsių bendru vaizdu, o pabaigoje pridėtas žinomas grafikos lakštas „Aldobrandinio vestuvės“, išpopuliarintas ankstesnių leidimų. Vos tik pasirodžiusį albumą išpirko italų, prancūzų ir kitų šalių kolekcininkai bei meno mėgėjai.

Kovo 14 d. jį bus galima įsigyti ARS VIA aukcione. Pradinė albumo kaina – 32 tūkst. eurų. Į albumą įrištas ir kartu parduodamas itin retas italų archeologo Giuseppe Carletti mokslinis šio albumo komentaras.

Tarp retenybių – ir Vydūno laiškas

Kaip teigia Algirdas Petraitis, meno ir kultūrinių vertybių aukciono ARS VIA vadovas, kiekviename aštuntojo aukciono katalogo skyriuje galime rasti lotų, kuriuos neperdedant įvardintume kaip unikalius, nepublikuotus ar pasirodžiusius Lietuvoje pirmą kartą.

Vienas iš tokių pavyzdžių – keturios reikšmingiausio XIX a. Vilniaus fotometraštininko Juozapo Čechavičiaus nuotraukos.

„Ką tik puikiai pasisekusi paroda „Juozapas Čechavičius ir jo epocha fotografijoje“ Vilniaus paveikslų galerijoje parodė, koks didelis susidomėjimas yra tiek šiuo fotografu, tiek apskritai Vilniaus tema fotografijoje“, – sakė A.Petraitis.

Tarp kitų kolekcinių retenybių aukcione bus galima įsigyti vieno žymiausių Lietuvos filosofų Vydūno laišką, kuriame jis dėsto optimistines mintis apie žmonijos ateitį. Taip pat parduodamas Karolio Račkausko-Vairo (1882–1970) parengtas rankraštis apie Joną Šliūpą ir Aleksandrą Burbą su prof. Vaclovo Biržiškos įvadu, kuriam pasirodyti sutrukdė karas ir sovietinė okupacija.

Įsigyti bus galima ir niekur nepublikuotą 1950 m. parašytą poeto Bernardo Brazdžionio eilėraštį „Gyvenimo psalmė“ su paties autoriaus autografu.

Siūlys ir Lietuvos dailės klasikos

Meno mėgėjus turėtų sudominti ir pirmą kartą Lietuvoje parduodamas litvako skulptoriaus ir grafiko Leopoldo Bernšteino-Sinajevo (1867–1944) bareljefas „Moters portretas“. Realistinio modeliavimo principais vaizduojamas biustas, spėjama, sukurtas XIX a. pabaigoje.

„Šio Vilniuje gimusio ir į Paryžių išvykusio dailininko darbų Lietuvoje daugiau nėra, tad bareljefą įsigijęs meno muziejus ar kolekcininkas taptų vieninteliu Lietuvoje L.Bernšteino-Sinajevo kūrinio savininku“, – teigė aukciono ARS VIA vadovas A.Petraitis.

Lietuviškos dailės mėgėjai neliks nuskriausti. Vieno ryškiausių išeivijos dailininkų Jono Rimšos kūryba aukcione pristatoma darbu „Kalnų upelis“. Kai kurių Lietuvos menotyrininkų vertinimu, tai yra vienas geriausių J.Rimšos peizažų.

Pradinė paveikslo „Kalnų upelis“ kaina siekia 5,5 tūkst. eurų. Palyginimui, panašaus dydžio darbas „Indėnų šventė“ Vilniaus aukcione buvo parduotas už 17,5 tūkst. eur.

Aukcione taip pat bus galima įsigyti ir kitų Lietuvos dailės klasikų – Kazio Šimonio, Adomo Galdiko, Viktoro Petravičiaus – darbų.

Meno vertybėms – vis daugiau dėmesio

Meno kūrinių ir kolekcinių vertybių rinka Lietuvoje dėl objektyvių priežasčių – mažos rinkos, sudėtingos istorijos, nevienareikšmiško požiūrio į kolekcininkus – pradėjo formuotis palyginti neseniai, atkūrus Nepriklausomybę. Kaip teigia aukcionų namų ARS VIA vadovas A.Petraitis, aukcionai yra viena iš svarbiausių šios rinkos sudedamųjų dalių.

„Iš pradžių aukcionuose buvo pardavinėjamos antikvarinės knygos, vėliau pradėta prekiauti meno kūriniais. Šiandien antikvarinių daiktų ir meno kūrinių rinka jau neįsivaizduojama be aukcionų.

Jie vertinami ne tik dėl objektyvių pardavimo kainų, bet ir dėl suteikiamos papildomos informacijos apie parduodamus lotus, parengtos įvairių sričių ekspertų. Papildoma informacija yra ypač svarbi investuojant į meno kūrinį ar kitą kolekcinę retenybę“, – pasakojo A.Petraitis.

Beveik dvejus metus veikiantys aukcionų namai ARS VIA surado savo nišą Lietuvos meno vertybių ir antikvarinių daiktų rinkoje ne tik dėl siūlomų įsigyti meno kūrinių, bet ir dėl didelio pasirinkimo retų antikvarinių knygų, senosios grafikos darbų, nuotraukų bei rankraščių.

Miestų vaizdai, kokių jau neišvysime, rankraščiai, kurie niekad nebuvo išspausdinti, ar žymių žmonių ranka užrašyti autografai – visa tai šiandien kelia nemažą susidomėjimą.

Aukcionų namų ARS VIA vadovas A.Petraitis kylantį meno vertybių populiarumą aiškina pastaraisiais metais išaugusiu poreikiu daugiau ir giliau pažinti savo valstybės ir tautos istoriją, o taip pat apvaliomis sukaktimis – valstybės atkūrimo šimtmečiu ar žymių žmonių jubiliejais.

„Įsigijęs tokią vertybę kolekcininkas ar savo šalies istorija besidomintis žmogus tarsi prisiliečia prie valstybės praeities ir tampa istorinius įvykius menančios autentiškos vertybės savininku“, – sakė jis.

Aštuntasis ARS VIA aukcionas įvyks kovo 14 d., ketvirtadienį, 18 val. galerijoje „Židinys“ (Dominikonų g. 15, Vilnius).

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.