Garsiausiai Lietuvos baleto Aurorai – 80 metų

Balandžio 13 dieną, šeštadienį, rodomas baleto „Don Kichotas“ spektaklis Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre dedikuojamas garsios praeities balerinos Leokadijos Aškelovičiūtės jubiliejui.

L.Aškelovičiūtė balete „Panelė ir chuliganas“.<br> Nuotr. iš LNOBT archyvo
L.Aškelovičiūtė balete „Panelė ir chuliganas“.<br> Nuotr. iš LNOBT archyvo
L.Aškelovičiūtė „Miegančiojoje gražuolėje“.<br> Nuotr. iš LNOBT archyvo
L.Aškelovičiūtė „Miegančiojoje gražuolėje“.<br> Nuotr. iš LNOBT archyvo
 Lietuvos operos ir baleto teatro scenoje L.Aškelovičiūtė šoko 28 metus.<br> Nuotr. iš LNOBT archyvo
 Lietuvos operos ir baleto teatro scenoje L.Aškelovičiūtė šoko 28 metus.<br> Nuotr. iš LNOBT archyvo
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Apr 12, 2019, 1:34 PM

„Tarp sugrįžusių Leningrado A.Vaganovos choreografijos mokyklos absolvenčių Leokadija išsiskyrė idealiu sudėjimu, gracingumu ir moterišku patrauklumu. Pirmasis sezonas – ir Leokadija jau šoka Aurorą „Miegančioje gražuolėje“. Tai buvo nepakartojama, kažkoks stebuklas. Suprantama, kad Lietuvos padangėje iškilo tikra baleto žvaigždutė. Po to Odeta-Odilija, Maša, Drebulytė, Eglė... Tokio staigaus balerinos kūrybinio kilimo pavyzdžių sunku surasti. Beveik trisdešimt metų Leokadija stebino ir džiugino žiūrovų širdis savo nuostabiu šokiu“, – teigė kita garsi praeities balerina Aliodija Ruzgaitė.

Auroros vaidmeniu Piotro Čaikovskio balete „Miegančioji gražuolė“ 1959 m. debiutavusi profesionalioje Lietuvos baleto scenoje, po 28 metų – 1987-aisiais – jį L.Aškelovičiūtė pasirinko ir atsisveikinimui su scena.

Auroros vaidmuo šokėjos karjeroje tapo išskirtinis, žavėjęs įvairių kartų baleto gerbėjus: „Buvo Aškelovičiūtės gerbėjai ar ne, bet kad „Miegančiosios gražuolės“ princesė lyg tyčia jai ar šokėja kaip tik šiam vaidmeniui sukurta, sutiko ir tie, kurie šiaip jau buvo baletui abejingi“, – prieš tris dešimtmečius, minint balerinos 50-mečio sukaktį, sakė daktarė Eugenija Šimkūnaitė.

„Įgimtas muzikalumas, gera koordinacija, gebėjimas judesiu perteikti muzikinės frazės nuotaiką buvo tobulinami daug dėmesio skiriant pozų tikslumui, akademiškumui (ne viena kolegė jai pavydėjo nepriekaištingos „penktosios pozicijos“), judesių sklandumui, muzikalumui, kantilenai, taip pat – gebėjimui bendrauti su partneriu, įkvėpti jį bendrai kūrybai.

Prie talentų priskirtinas ir šokėjos artistiškumas – gebėjimas šokio judesiu suteikti sceniniam charakteriui naują kokybę, apibendrinti personažą be smulkių, nereikšmingų detalių“, – teigė Helmutas Šabasevičius, 2008 m. apie L.Aškelovičiūtės kūrybos kelią išleidęs išsamią monografiją „Šokiu išsakytas gyvenimas“.

1965 m. sukurtas vienintelis Lietuvoje filmas-baletas „Eglė žalčių karalienė“, kuriame L.Aškelovičiūtė įkūnijo pagrindinę veikėją – Eglę. O 1983 m. pasirodęs TV filmas „Šoka Leokadija Aškelovičiūtė“ leidžia ir šiandieniniams baleto žinovams įsitikinti garsiosios primabalerinos talentu.

Ilgame L.Aškelovičiūtės parengtų baleto vaidmenų sąraše buvo ir Kitri iš Ludwigo A.Minkuso baleto „Don Kichotas“. Balandžio 13-osios spektaklyje, minint L.Aškelovičiūtės jubiliejų, šį vaidmenį šoks dabartinė LNOBT trupės primabalerina Kristina Gudžiūnaitė. Kitus pagrindinius „Don Kichoto“ vaidmenis atliks Genadijus Žukovskis, Ernestas Barčaitis, Karolis Šemetas, Olga Konošenko, Stanislavas Semianiura. Spektaklį diriguos maestro Martynas Staškus.

Teatro žiūrovai viename iš Raudonosios fojė stendų gali apžiūrėti L.Aškelovičiūtės jubiliejui skirtą parodą.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.