„Trakų fanfarinė savaitė“ – nepaprasta šventė ir muzikantams, ir klausytojams

Liepos 29 – rugpjūčio 4 dienomis Trakuose vyks penkioliktas muzikos festivalis „Trakų fanfarinė savaitė“. 7 dienas truksiantis tarptautinis tęstinis muzikos renginys Lietuvos gyventojams ir turistams kasdien dovanos po vieną-du nemokamus puikios pučiamųjų muzikos koncertus įvairiose Trakų ir Lentvario kultūrinėse erdvėse.

Koncerto Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje akimirkos.<br> Organizatorių nuotr.
Koncerto Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje akimirkos.<br> Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 29, 2019, 5:05 PM, atnaujinta Jul 29, 2019, 5:05 PM

Renginio programoje – įvairių žanrų muzika, kurią atliks pasaulyje pripažinti aukščiausio lygio muzikantai bei gabus jaunimas. Festivalis ypatingas tuo, kad čia muzikos grandai ves jaunimui meistriškumo pamokas, o kultūros ir švietimo specialistai galės tobulinti savo kvalifikaciją.

Festivalio rengėjas – Trakų meno mokykla, partneriai – LMTA pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedra, Trakų švietimo centras, Trakų kultūros rūmai.

Dovanos nemokamus koncertus

Kaip paaiškino Neringa Mišeikienė, festivalio ir Trakų meno mokyklos direktorė, festivalis susijęs ne su fanfarų (iškilmingi trimito signalai) gaudesiu, o fanfariniu orkestru, kurį sudaro saksofonai, variniai pučiamieji ir mušamieji instrumentai.

„Fanfariniai orkestrai yra olandų ir belgų tradicija, o mūsų mokykloje toks orkestras buvo pirmasis Lietuvoje. Todėl ir iš meistriškumo kursų dalyvių suburtas orkestras – fanfarinis, o kursai taip pat skirti būtent išvardintiems instrumentams. Pagaliau sutarėme ir su kalbininkais dėl „fanfarinės savaitės“ teisėtumo“, – su šypsena patikino N. Mišeikienė.

Ji pabrėžė, kad šis projektas – ne tik savaitės trukmės tarptautinis festivalis, bet neįprastas trigubas renginys. Meistriškumo ir kvalifikacijos tobulinimo kursuose šiemet bus 150 dalyvių, 15 lektorių, o festivalis dovanos 13 nemokamų koncertų.

„Meistriškumo kursus ves ir patys atlikėjai. Jie yra ne tik labai aukšto lygio, pasaulinio garso muzikantai, bet ir puikūs muzikos pedagogai. Mūsų projekto esmė – siekti ilgalaikio poveikio jo dalyviams, ypač jaunimui“, – sakė direktorė.

Ji prisiminė, kad šio projekto ištakos siekia net 2003 metus. „Tada suorganizavome tarptautinį pučiamųjų orkestrų festivalį „Mes sveikinam Trakus“. Jis sulaukė puikių atsiliepimų, tačiau panašių festivalių yra daug, o mes norėjome kažko unikalaus, – neslėpė didelių ambicijų direktorė. – Po metų pertraukos meno vadovas Arvydas Mišeikis nusprendė – rengsime festivalį su meistriškumo kursais būtent pūtikams, nes šie, norėdami pasitobulinti, patys turėjo ieškoti galimybių užsienyje.

Labai padėjo pažintis su Stevenu Meadu, pasaulyje garsiu eufonininku iš Didžiosios Britanijos, kuris kartą dar iki projekto pradžios buvo Trakuose. Mūsų mokyklos mokiniai jam pagrojo, ir S. Meadas liko taip sužavėtas, kad pasidalino tuo viešai: „ Buvau nedideliam Lietuvos miestelyje ir esu nustebęs, kaip gerai čia groja vaikai.“

Jis bei ilgametis projekto dirigentas Bertas Langeleris iš Nyderlandų bei lietuviai Liudas Mockūnas, Tomas Gricius ir Marius Balčytis buvo pirmieji „Trakų fanfarinės savaitės“ mokytojai. Dalyvių tada buvo tik 40, o koncertai – 8. Taip 2005 m. gimė „Trakų fanfarinė savaitė“ tokia, kokios siekėme, ir nuo to laiko vis besiplėsdama vyksta kasmet“.

Atvertos ir bažnyčių durys

Festivalio aukštą lygį bei svarumą liudija ir tai, kad sakralias erdves jam patiki bažnyčios. Koncertai vyks ir Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje, ir Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje.

„Su Trakų bazilikos monsinjoru Vytautu Rūku mūsų meno mokyklą dar nuo sovietmečio sieja labai glaudūs ryšiai, kai mokykla buvo prie pat monsinjoro namų, – prisiminė direktorė N. Mišeikienė. – Pats neabejingas muzikai, monsinjoras tada parūpindavo mums sunkiai gaunamų plokštelių bei knygų. Tad įsileisti mūsų festivalio muziką į baziliką jam ir kitiems šios bažnyčios dvasininkams nebuvo problema.

Su Lentvario nepaprasto grožio ir akustikos šventove nebuvo taip sklandu, tačiau pastaruosius porą metų, sutarus su bažnyčios dvasininkais, parapijiečiams palaikant ir padedant, festivalio koncertai rengiami jau ir čia, puikios akustikos sakralioje erdvėje.

Mums labai svarbu, kad festivalio dalyviai ne tik pakoncertuotų ir pasimokytų, bet kad ir bendrautų neformalioje aplinkoje, pasijustų suvienyta bendruomene. Šiandien ne vienas projekto dalyvis sako, kad „Trakų fanfarinė savaitė“ jiems yra geriausia savaitė metuose“.

Gražia tradicija tapo ir lietuviškos muzikos propagavimas – kasmet arba užsakoma lietuvių kompozitorių kūrinių (jų sukūrė Rimantas Giedraitis, Titas Petrikis, Laurynas Vakaris Lopas, Valdas Stanaitis, Tadas Šileika) specialiai tarptautiniam fanfariniam orkestrui, kurie ir atliekami baigiamajame festivalio koncerte, arba vyksta lietuviškos muzikos koncertas.

Festivalio žvaigždynas

Anot festivalio meno vadovo A.Mišeikio, šiemet šis bus ypatingas muzikos žvaigždyno sudėtimi, o kai kurie pasaulinio garso atlikėjai dar nėra groję Lietuvoje.

„Festivalio atidarymo koncertą Trakų Švč. M. Marijos Apsilankymo bazilikoje liepos 29 d. 20 val. patikėjome lietuviams – seniems mūsų festivalio draugams kanklininkei Aistei Bružaitei ir birbynininkui Egidijui Ališauskui. Tai puikiai žinomas, išskirtinis duetas. Beje, birbynė – irgi pučiamasis instrumentas, tad labai tinka „Trakų fanfarinei savaitei“ atidaryti“, – pasakojo A.Mišeikis.

Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje antradienio vakarą gros „Septura Brass“ septetas (Didžioji Britanija), kurio nariai atvyks tiesiai iš Londono, kur užima pagrindinius pultus Londono, BBC, Karališkajame simfoniniuose orkestruose. Septeto sudėtis labai įdomi: 3 trimitai, 3 trombonai ir tūba, o programa vadinasi „Amerikiečiai Paryžiuje“ – tai M. Ravelio, C. Debussy, G.Gershwino kūriniai.

Keli iš šio septeto narių yra puikūs aranžuotojai, pritaikę fortepijonines siuitas taip, lyg jos būtų parašytos pučiamiesiems.

Rugpjūčio 1 d. koncerte Trakų „Apvalaus stalo klube“ pasirodys Krašto apsaugos KASP bigbendas (vadovas kapitonas Ričardas Čiupkovas), o trimito solo partiją atliks garsus trimitininkas Adamas Rapa. Kilęs iš JAV, dabar gyvenantis Europoje A. Rapa yra grojęs su daugybe „Grammy“ prizininkų, propaguoja muzikos ir teatro sintezę.

„Negaliu nepristatyti ir mūsų festivalio svečio James‘o Thompsono iš JAV – vieno geriausių šių dienų trimitininko, kuriam buvo suteikta garbė atidaryti 1996 m. Atlantos olimpiadą. Šis garsus muzikantas pasirodys su kolektyvu iš Vilniaus „Brasspalvos“ 22 val. „Trakų Galvėje“, – pabrėžė festivalio meno vadovas.

Jis taip pat priminė, kad festivalio metu vyks „Buffet Group“ kompanijos, vienijančios 9 prestižinius prekės ženklus, muzikos instrumentų paroda.

Saksofonininkas ir kompozitorius Kęstutis Vaiginis, festivalio draugas ir dalyvis, pastebėjo, kad dauguma festivalių sužibėję vis dėlto galop nunyksta, tuo metu„Trakų fanfarinė savaitė“, regis, tiktai stiprėja.

„Tai organizatorių nuopelnas: sunku įsivaizduoti, kiek darbo čia įdėta. Galiu paliudyti, kokia puiki šio savaitės trukmės renginio organizacija ir informacijos sklaida. „Trakų fanfarinė savaitė“ ypatinga ne tik pasaulinio lygio klasikinės ir džiazo muzikos atlikėjų koncertais, bet ir savo akademine mokykla – tai išskirtinė proga mūsų mokiniams pasisemti muzikos atlikimo paslapčių iš geriausių meistrų, – neabejojo K. Vaiginis. – Labai kviečiu ir visus muzikos gurmanus nepraleisti šios progos“.

Daugiau informacijos apie festivalio: www.fanfareweek.com

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.