Ateitį nuspėjęs „Trumeno šou“ vienai dienai grįžta į kino ekranus

Praėjus daugiau negu 20 metų po filmo premjeros, „Trumeno šou“ išlieka ne mažiau aktualus negu bet kada anksčiau. Tai, kas dar prieš porą dešimtmečių atrodė nerealu ir absurdiška, tapo mūsų kasdienybe.

Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Kadras iš filmo „Trumeno šou“.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Dec 27, 2019, 11:37 AM

Televizijos kanalai per metus transliuoja daugiau negu 700 įvairaus pobūdžio realybės šou. Patys kasdien kuriame turinį socialiniuose tinkluose. Ar jūsų niekada nebuvo apėmęs jausmas, kad esate paslapčia stebimi? Jeigu taip, „Pamatyk kine“ kviečia susitikti sausio 7 d. vieninteliuose „Trumeno šou“ seansuose Vilniuje ir Kaune.

Išpranašavo realybės šou fenomeną

Televizijos laidos su paslėptomis kameromis, tikrais žmonėmis ir scenarijuose neaprašytomis situacijomis JAV buvo rodomos dar 6-ajame dešimtmetyje, tačiau tikrąjį realybės šou fenomeno atsiradimą žymi XXI a. pradžioje neįtikėtinos sėkmės susilaukę „Big Brother“, „Survivor“ ir „American Idol“ projektai. Taigi, galima teigti, kad 1998 m. pasirodęs „Trumeno šou“ savaip išpranašavo realybės šou fenomeno pradžią.

„Trumeno šou“ vaidinusi aktorė Laura Linney yra sakiusi, kad filmo scenarijus tuo metu jai atrodė absurdiškas: „Negalėjome patikėti, kad žmonės galėtų žiūrėti, kas tuo metu buvo laikoma kasdienybe ir tai vertinti kaip pramogą.“

Įkvėpė „Prieblandos zona“

Mokslinės fantastikos dramos „Gataka“ („Gattaca“, 1997 m.) režisierių Andrew Niccolą parašyti „Trumeno šou“ scenarijų įkvėpė kultinio televizijos serialo „Prieblandos zona“ („The Twilight Zone“, 1959–1964 m.) serija, kurioje vyras, veidrodyje pastebėjęs kameros atspindį, staiga suvokia, kad pats yra televizijos serialo personažas.

Atiteko „Mirusiųjų poetų draugijos“ režisieriui

A.Niccolas pats ketino imtis filmo režisūros, tačiau kino studijos „Paramount Pictures“ prodiuseriai nusprendė atiduoti projektą į daugiau patirties turinčio kūrėjo rankas. Režisuoti „Trumeno šou“ buvo siūlyta Timui Burtonui, Brianui De Palmai, Terry Gilliamui ir netgi Stevenui Spielbergui.

Galų gale buvo pasirinktas australų režisierius Peteris Weiras, pelnęs dvi „Oskarų“ nominacijas už savo ankstesnius filmus „Liudininkas“ („Witness“, 1985 m.) ir „Mirusiųjų poetų draugija“ („Dead Poets Society“, 1989 m.).

Beveik 30 kartų perrašė scenarijų

A.Niccolas norėjo sukurti filmą apie paranojos apimtą Manhatano gyventoją, sužinojusį, kad jį supa vien dekoracijos. Pagrindiniame vaidmenyje jis matė Gary Oldmaną, tačiau projektą perėmęs P.Weiras atėjo turėdamas visiškai kitokią filmo viziją.

Norėjusiam, kad projektas vis dėlto išvystų dienos šviesą A.Niccolui teko sutikti su kardinaliais pokyčiais ir perrašyti filmo scenarijų. Iš viso scenarijus buvo perrašinėjamas beveik 30 kartų.

Sutiko sumažinti honorarą

Kaip ir „Mirusiųjų poetų draugijoje“, P.Weiras nusprendė pakviesti komiką suvaidinti jam neįprastą vaidmenį. Pagrindinis vaidmuo atiteko Jimui Carrey, nepaisant jo užimtumo tuo metu filmuojantis juostoje „Melagi, melagi“ („Melagi, melagi“, 1997 m.).

J.Carrey buvo taip sužavėtas scenarijumi ir suteikta galimybė atsikratyti jam klijuojamos komedijų aktoriaus etiketės, kad netgi sutiko sumažinti savo honorarą 8 mln. dolerių. Jo pastangos buvo įvertintos Auksiniu gaubliu už geriausią pagrindinį vaidmenį.

Tikra vieta

Siheivenas – didelė filmavimo aikštelė, kurioje Trumenas praleido visą savo gyvenimą. Neįtikėtina, kad šiai išgalvotai salai atsirado realus atitikmuo. Sisaido kurortas Floridoje iš tikrųjų primena utopines „Trumeno šou“ dekoracijas, kurių, pasirodo, net nereikėjo kurti.

Suprojektuotas remiantis naujojo urbanizmo principais, siekiant būsto ir darbo vietų įvairovės bei nedidelių, pėstiesiems lengvai įveikiamų nuotolių, Sisaidas atspindi satyrą apie iš 6-ojo deš. JAV situacijų komedijų nužengusio tylaus amerikiečio laimės modelį.

„Trumeno šou“ sindromas

Kodėl buvo pradėtas kurti tokio tipo realybės šou, paaiškina „Trumeno šou“ kūrėjo Kristofo žodžiai: „Nuobodu žiūrėti į netikras aktorių emocijas. Žiūrovai pavargo nuo specialiųjų efektų. Nors Trumenas gyvena suklastotame pasaulyje, jis pats yra tikras. Negyvenantis pagal tam tikrą scenarijų.“

Jo manymu, mes priimame realybę tokią, kokia mums pateikiama. J.Carrey herojui „Trumeno šou“ yra vienintelė jam žinoma tikrovė. Nuo pat gimimo jis buvo supamas televizijos kamerų. Visas jo gyvenimas – nuo ypač svarbių įvykių iki paprasčiausių kasdieninių epizodų – buvo fiksuojamas ir nuolat transliuojamas visam pasauliui.

Verta paminėti, kad yra net neoficialus medicininis terminas. „Trumeno šou“ sindromu vadinamas kliedesys, nuo kurio kenčiantys žmonės tiki, kad jų gyvenimas filmuojamas.

Philipas Glassas – ne tik garso takelyje

Akylesni žiūrovai gali pastebėti, kad epizode, kuriame Kristofas stebi miegantį Trumeną, pianinu groja ne kas kitas, o Philipas Glassas. Žymųjį kompozitorių „Trumeno šou“ galima ne tik išgirsti.

Išskirtiniai „Trumeno šou“ seansai įvyks sausio 7 d. „Forum Cinemas“ kino teatruose Vilniuje, didžiausioje salėje, ir Kaune.

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.