Stasiui Eidrigevičiui atsisakius dovanoti darbus Panevėžiui, savivaldybė neatmeta, kad juos pirks

Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) statybų sutartį po metus trukusių teisinių ir kitų ginčų pasirašiusi Panevėžio savivaldybė tikisi, jog su dailininku pavyks sutarti, kad šis laikytųsi pažado dovanoti centrui darbus.

Senasis Panevėžio kino teatras „Garsas“ bus nugriautas.<br> T.Stasevičiaus nuotr.
Senasis Panevėžio kino teatras „Garsas“ bus nugriautas.<br> T.Stasevičiaus nuotr.
Stasio Eidrigevičiaus menų centro vizualizacija.<br> Vizualizacija.
Stasio Eidrigevičiaus menų centro vizualizacija.<br> Vizualizacija.
Senasis Panevėžio kino teatras „Garsas“ bus nugriautas.<br> T.Stasevičiaus nuotr.
Senasis Panevėžio kino teatras „Garsas“ bus nugriautas.<br> T.Stasevičiaus nuotr.
Stasio Eidrigevičiaus menų centro vizualizacija.<br> Vizualizacija.
Stasio Eidrigevičiaus menų centro vizualizacija.<br> Vizualizacija.
Stasio Eidrigevičiaus menų centro vizualizacija.<br> Vizualizacija.
Stasio Eidrigevičiaus menų centro vizualizacija.<br> Vizualizacija.
Daugiau nuotraukų (5)

Ignas Jačauskas, BNS

Dec 3, 2020, 3:20 PM, atnaujinta Dec 3, 2020, 3:35 PM

Menininkas prieš kelerius metus įsipareigojo leisti naudoti savo vardą menų centrui ir žadėjo padovanoti darbų kolekciją. Tačiau visuomenininkams aktyviai priešinantis „Garso“ kino teatro, vietoje kurio numatytas SEMC, griovimui, taip pat savivaldybei įsivėlus į teisinius ginčus su Statybų inspekcija, S. Eidrigevičius rugpjūtį viešai pareiškė ketinimų atsisakantis.

Kaip BNS teigė savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna, iš Panevėžio kilusio pasaulinio garso menininko pareiškimas netrukdo daugiau nei 9 mln. eurų vertės projekto įgyvendinimui, su juo toliau bus kalbamasi dėl kolekcijos dovanojimo.

„Kliūčių įgyvendinti šiandien projektą nėra“, – tikino T. Jukna.

Nugriovus „Garso“ kino teatrą, naująjį kompleksą statys „Panevėžio statybos trestas“ (PST).

Vis dėlto savivaldybė tikisi su S. Eidrigevičiumi nesutarimus išspręsti iki užbaigiant statybas 2022-ųjų pabaigoje, t.y. jog menininko pažadas perduoti kolekciją centrui bus įgyvendintas. Tačiau neatmetama ir galimybė bent dalį darbų pirkti.

„2022 metų pabaigoje ta kolekcija turi būti perduota. Su Eidrigevičiumi vyksta diskusija, darbas, kad vis dėlto neturėtų atsirasti eigoje kažkokie emociniai raštai, galbūt išprovokuoti tam tikrų šalių (...). Paveikslų klausimas yra sprendžiamas ir vis tiek surasime būdą, kaip išspręsti tą klausimą. Užduotis – turėti kolekciją, o kokiais būdais – spręsime, turime laiko. Galbūt vienas variantų – pirkti, kitas – priimti kaip dovanas iš visokių šalių. Kolekcijos formavimui galimybių yra nemažai“, – sakė T. Jukna.

„Jei tai būtų klausimas trijų milijonų, o kita dalimi – kažkokios kolekcijos dalies įsigijimas, būtų vienas iš variantų. Tačiau pirminiuose pokalbiuose, derybose su maestro aptarta, kad tai bus dovanojama. Klausimas gvildenamas, tam yra dveji metai“, – pridūrė jis.

Sutarties dėl darbų perdavimo nėra

T. Jukna pabrėžė, jog savivaldybė yra pasirašiusi sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra, su kuria pateikti ir S. Edrigevičiaus sutikimai dėl vardo naudojimo, sprendimai dėl SEMC įsteigimo, savivaldybės įsipareigojimų, jog iki menų centro statybų pabaigos šiai įstaigai turi būti perduota S. Eidrigevičiaus darbų kolekcija.

„Įsipareigojimai lieka, nedingo, mes jų laikysimės“, – sakė T. Jukna.

Anot jo, S. Eidrigevičius yra pasirašęs sutikimą duoti įstaigai savo vardą ir „siekti bendrų tikslų“, savo ruožtu savivaldybė yra skyrusi apie 6 tūkst. eurų menininko darbų katalogavimui, tikintis suformuoti ir perduoti centrui jo kolekciją. Taip pat sutarta, kad dalį darbų S. Eidrigevičius paskolins ekspozicijai. Tačiau pačios kolekcijos perdavimo sutarties šalys taip ir nepasirašė.

„Yra tik sąlyga sutartyse, kad kataloguojami darbai tam, kad juos būtų galima padovanoti“, – tvirtino T. Jukna.

T. Jukna sako, kad šiuo metu taikos sutartimi išspręsti ir visi su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija buvę ginčai, užsitikrintas europinis ir savivaldybės finansavimas, bus laukiama tik centrinės valdžios sprendimų dėl dalies lėšų iš Valstybės investicijų programos (VIP) vėlesniais metais. Pagal finansavimo ir statybų sutartis 2023-iųjų kovą centras jau turi pradėti veikti.

Savivaldybės administracijos vadovas įsitikinęs, kad S. Eidrigevičius viešai pareiškė atsisakantis suteikti centrui savo vardą dėl visuomenininkų, kovojančių už „Garso“ kino centro išsaugojimą, spaudimo. Anot T. Juknos, su menininku šiuo metu bendraujama, tikimasi, kad šis persigalvos prasidėjus realiems statybos darbams.

„Grupė „Išsaugokime „Garsą“ išsiuntė raštus vos ne grasinančius, feisbuko žinutes Eidrigevičiui, dėl to žmogus paima ir surašo raštą, kad atstokite nuo manęs, aš nieko nebenoriu. Visiems suprantama, kas buvo padaryta ir kad tai ištaisyti sudėtinga, neišsitaiso tokie dalykai per parą. Manau, kad prasidėjus darbams, pradėjus rengti ekspozicines erdves (...), kai žmogus mato, kad iš tikrųjų jo vardas naudojamas taip, kaip jis įsivaizdavo, pasidaro kita kalba“, – tvirtino savivaldybės administracijos vadovas.

Griauti pastatą tikisi vasarį

T. Jukna sako, kad artimiausiomis savaitėmis bus sudarytas darbų grafikas, preliminariai „Garso“ griovimas prasidės po dviejų mėnesių.

„Manau, fiziškai darbai prasidės po kokių dviejų mėnesių, preliminariai skaičiuojant. Jei jau bus pradėta griauti, rangovas dėliosis taip, kad kažką jau pradėtų ir statyti. Nes tam tikros pastato dalys lieka. Požeminė dalis yra gan sudėtinga. Manau, kad metus mažiausiai laiko sudegins rangovas vien tik požemį tvarkydamas – požemine ta aikšte ir panašiai. Manau, per 2021-uosius atsiras požemis ir pamatai o per 2022-uosius bus pastatytas ir pats pastatas“, – svarstė jis.

3,7 tūkst. kv. metrų ploto dabartinio kino centro „Garsas“ pastatą Respublikos gatvėje PST įsipareigojo už daugiau kaip 9 mln. eurų rekonstruoti per 20 mėnesių. Tačiau, pasak T. Juknos, yra numatyta galimybė sutartį ir pratęsti iki 2023-iųjų pavasario.

T. Jukna sako, kad kitąmet darbai bus finansuojami skiriant 3 mln. eurų ES lėšų pagal jau pasirašytą finansavimo sutartį, savivaldybė taip pat yra įsipareigojusi skirti apie 3 mln. eurų. 2022-aisiais tikimasi gauti dar apie 3 mln. iš VIP lėšų.

Pastate planuojama įkurti muziejų, ekspozicijų sales, transformuojamas edukacijų erdves, atsiras ir holai, infocentras, meno knygynas, mediateka, vėliau – antstatas su stogu, pritaikytas apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams.

Sutarta, kad muziejaus nuolatinės ekspozicijos pagrindą sudarys menininko multifunkcionalisto S. Eidrigevičiaus darbų kolekcija. Taip pat bus pristatomi Panevėžyje vykstančių meno bienalių, simpoziumų metu sukurti profesionaliojo meno kūriniai.

Sovietmečiu statytas „Garso“ kino teatras duris atvėrė 1968-aisiais.

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.