Lietuvos muziejų kelias kviečia į Suvalkijos dvarų sodus ir parkus pasisemti stiprybės ir įkvėpimo

Nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programos „Tėvynės ieškojimas“ projektas Lietuvos muziejų kelias 2021 m. kviečia į Suvalkiją (Sūduvą). Šių metų tema „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ šiame regione pateiks reikšmingų staigmenų ir supažindins su garsiausiais Suvalkijos (Sūduvos) dvarų parkais ir sodais.

 Zyplių dvaras.<br> Rengėjų nuotr.
 Zyplių dvaras.<br> Rengėjų nuotr.
 Kidulių dvaras. <br> A.Ufarto nuotr.
 Kidulių dvaras. <br> A.Ufarto nuotr.
 Marijampolės mokytojų seminarijos parkas.<br> Rengėjų nuotr.
 Marijampolės mokytojų seminarijos parkas.<br> Rengėjų nuotr.
 Paežerių dvaro parkas.<br> Rengėjų nuotr.
 Paežerių dvaro parkas.<br> Rengėjų nuotr.
 Vytauto Didžiojo parkas Marijampolėje.<br> Rengėjų nuotr.
 Vytauto Didžiojo parkas Marijampolėje.<br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Aug 10, 2021, 4:23 PM, atnaujinta Aug 10, 2021, 4:24 PM

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros ir paveldo saugojimo įstaigos lankytojus kviečia į septynis išskirtinius savo turiniu ir forma renginius visame krašte. Šakių ir Gelgaudiškio kultūros centrai, Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus, Zanavykų muziejus, Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Jono Basanavičiaus gimtinė, Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus, Prienų krašto muziejaus padalinys Veiverių krašto muziejus su pasididžiavimu pristato regiono dvarų parkų ir sodų istoriją, aktualizuoja jų reikšmę šiandienos žmogui.

Tradicinės ir teatralizuotos ekskursijos, plenerai, kūrybinės dirbtuvės, praktinės veiklos, piknikai – visa tai lauks susidomėjusių lankytojų, kvies pažinti Suvalkijos (Sūduvos) žaliajį paveldą, įvertinti jo grožį ir reikšmę, parkus ir sodus sodinusių ir puoselėjusių istorinių asmenybių vardus.

Pirmasis renginys Suvalkijos (Sūduvos) regione įvyks jau rugpjūčio 11 d. Kiduliuose. Šakių kultūros centro organizuojamas renginys vyks Kidulių dvaro sodybos parke. Lankytojų lauks pažintinė ekskursija „Kidulių dvaro sodyba ir parkas“, kurios metu atvykę aplankys dvaro rūmus ir parką, išgirs dvaro sodybos ir parko istoriją.

Garsusis Gelgaudiškio dvaras kviečia atvykti rugpjūčio 13 d.. Renginio organizatoriai didžiuojasi dvaro parku, užimančiu net 118 ha, sudėtinga jo struktūra, o ypač parko pasididžiavimu – ketureile sidabrinių klevų alėja.

Rugpjūčio 14 d. Muziejų kelio dalyviai kviečiami apsilankyti Zypliuose. Čia jų lauks renginys „Parko magija“. Programa sudėliota visai dienai ir visų atvykusių poreikiams: tai ir pleneras vaikams „Parko istorijos spalvos“, ir kūrybinės dirbtuvės mažiesiems renginio dalyviams ir jų tėveliams „Žydintys damų aksesuarai parke“, ir pažintinė ekskursija po Zyplių dvaro parką „Seno parko alėjom...“.

Ištroškusiems meninės veiklos – istorinių šokių pristatymas su Kidulių dvaro istorinių šokių ir teatro kolektyvu „Il ballo della luna“. Išalkusių lauks restoranas „Kuchmistrai“, kuris kvies ragauti iškyloms dvaro parke skirtus patiekalus, užkandžius ir gėrimus.

Teatralizuota ekskursija „Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas: vienas objektas – visa Lietuvos istorija“ lankytojus kviečia susitikti Jono Basanavičiaus gimtinėje esančiame Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyne. Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Jono Basanavičiaus gimtinė renginį rugpjūčio 15 d. skiria unikaliam kultūros paveldo objektui pristatyti ir populiarinti. Ekskursijos metu bus vaikščiojama po Ąžuolyną sudarytu maršrutu, pristatant konkrečias giraites, įamžinančias Lietuvos istorijai svarbius faktus.

Rugpjūčio 20 d. Muziejų kelio keliautojų lauks „Senojo Paežerių dvaro parko istorijos“. Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus čia atvykusiems numato atraktyvias ir įtraukiančias veiklas: pažintį su parko architektūros įdomybėmis; praktinę veiklą „Ką byloja senieji parko medžiai“; fantazijos ir išradingumo išbandymą ieškant dvaro lobių ir net medžiotojų pikniką senojo buko paunksmėje.

Marijampolės gyventojų ir svečių rugpjūčio 21 d. lauks visa ekskursijų diena – „Marijampolės miesto parkai: kelionė laiku“. Turbūt ne kiekvienas žino, kad Marijampolėje yra daugiau kaip 10 parkų, kurtų įvairiais laikotarpiais. Renginio, kurį organizuoja Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus metu lankysime istorinius miesto parkus, susipažinsime su svarbiausiais jų elementais ir klausysimės įvairiausių istorijų.

Kelionę Suvalkijos (Sūduvos) regione rugpjūčio 22 d. užbaigs Prienų krašto muziejaus padalinio Veiverių krašto muziejaus, Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus išvažiuojamoji ekskursija „Tarp Marijampolės ir Veiverių: dviejų parkų istorija“, kviečianti susitikti Marijampolės Mokytojų seminarijos parke ir susipažinti su dviem visuomenei mažiau žinomais objektais: Veiverių ir Marijampolės mokytojų seminarijų parkais.

Visi renginiai Suvalkijoje (Sūduvoje) nemokami. Tad pats laikas planuoti paskutinį vasaros mėnesį praleisti turiningai ir atraktyviai. Lietuvos muziejų kelio 2021 m. programos organizatoriai ir vykdytojai tikisi, kad šių metų programa „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ praturtins tautos istorija ir sukurtais gyvosios gamtos paveldo objektais besidominčių ir poilsio, ramybės ir susikaupimo ieškančių patyrimus.

Galbūt istorinius sodus ir parkus sodinusių asmenybių pavyzdys suteiks jėgų ir stiprybės kasdieniams rūpesčiam įveikti, o gal įkvėps ir pasodinti jei ne parką, tai sodą, ar bent vieną medelį.

Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija. Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir Lietuvos dvarų ir pilių asociacija Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

RENGINIAI SUVALKIJOJE (SŪDUVOJE) rugpjūčio 11–22 d.

Rugpjūčio 11 d. (trečiadienis)

14.00. Pažintinė ekskursija „Kidulių dvaro sodyba ir parkas“.

Renginys skirtas Kidulių dvaro sodybai ir parkui pristatyti ir populiarinti. Ekskursijos metu aplankysime dvaro rūmus ir parką, išgirsime dvaro sodybos ir parko istoriją. Po ekskursijos dvaro terasoje galėsime išgerti arbatos.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Šakių kultūros centro Kidulių laisvalaikio salė, Nemuno g. 66, Kiduliai, Šakių r., mob. tel. 8 601 95 938.

Susitikime Kidulių dvaro sodybos parke (Nemuno g. 66, Kiduliai, Šakių r.). Koordinatės 55°03′57″ š. pl., 22°46′58″ r. ilg.

Rugpjūčio 13 d. (penktadienis)

15.00. Pažintinė ekskursija po Gelgaudiškio dvaro sodybą ir parką.

Gelgaudiškio dvaro parkas, užimantis 118 ha, yra vienas didžiausių Lietuvos parkų. Jis pasižymi sudėtinga struktūra: suformuotos griežtos geometrinės formos pereina į natūralią Nemuno šlaitų girią. Pagrindinė parko ašis – ketureilė sidabrinių klevų alėja. Ekskursijos metu aplankysime Gelgaudiškio dvaro parką ir susipažinsime su jame esančių objektų istorijomis.

Renginys nemokamas.

Organizatoriai: Gelgaudiškio kultūros centras, Taikos g. 76C, Gelgaudiškis, Šakių r., tel. (8 345) 55 279;

Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus, Bažnyčios g. 23, Marijampolė, tel. (8 343) 91 362, mob. tel. 8 646 70 829.

Susitikime Gelgaudiškio dvaro parke (Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių r.). Koordinatės 55°4′43″ š. pl., 22°58′49″ r. ilg.

Rugpjūčio 14 d. (šeštadienis)

Renginys „Parko magija“ Zyplių dvare.

12.00 – 15.00. Pleneras vaikams „Parko istorijos spalvos“ (Zyplių dvaro kieme).

12.00 – 15.00. Kūrybinės dirbtuvės „Žydintys damų aksesuarai parke“ mažiesiems renginio dalyviams ir jų tėveliams (prie Amatininkų namo pastato).

13.00 – 14.00. Pažintinė ekskursija po Zyplių dvaro parką „Seno parko alėjom...“ (Zyplių dvaro parko teritorijoje).

15.00. Istorinių šokių pristatymas su Kidulių dvaro istorinių šokių ir teatro kolektyvu „Il ballo della luna“ (prie centrinių Zyplių dvaro rūmų).

Visą dieną restoranas „Kuchmistrai“ kvies ragauti iškyloms dvaro parke skirtus patiekalus, užkandžius ir gėrimus.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Zanavykų muziejus, Beržų g. 3, Tubelių k., Lukšių sen., Šakių r., tel. (8 345) 45 635, mob. tel. 8 650 85 035.

Susitikime Zyplių dvaro sodybos parke (Beržų g. 3, Tubelių k., Lukšių sen., Šakių r). Koordinatės 54°56′24″ š. pl., 23°11′39″ r. ilg.

Rugpjūčio 15 d. (sekmadienis)

15.00. Teatralizuota ekskursija „Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas: vienas objektas – visa Lietuvos istorija“.

Renginys skirtas Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynui, unikaliam kultūros paveldo objektui, pristatyti ir populiarinti. Ekskursijos metu bus vaikščiojama po Ąžuolyną sudarytu maršrutu, pristatant konkrečias giraites, įamžinančias Lietuvos istorijai svarbius faktus.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Jono Basanavičiaus gimtinė, Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Bartninkų sen.,Vilkaviškio r., tel. (8 342) 69 365.

Susitikime Jono Basanavičiaus gimtinėje esančiame Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyne (Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Bartninkų sen., Vilkaviškio r.). Koordinatės 54°29′16.46″ š. pl., 22°59′51.94″ r. ilg.

Rugpjūčio 20 d. (penktadienis)

17.00. Pažintinė ekskursija „Senojo Paežerių dvaro parko istorijos“.

Renginys skirtas Paežerių parkui pristatyti ir populiarinti. Jo metu bus supažindinama su dvaro sodybos objektais ir jų istorija. Numatomos šios veiklos:

1. Pažintis su parko architektūros įdomybėmis.

2. „Ką byloja senieji parko medžiai“ – praktinė veikla.

3. Fantazijos ir išradingumo išbandymas – dvaro lobių paieška.

4. Medžiotojų piknikas senojo buko paunksmėje.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus, Dvaro g. 6, Paežerių k., Šeimenos sen., Vilkaviškio r., tel.: (8 342) 46 375; (8 342) 46 268.

Susitikime Paežerių dvaro parke (Dvaro g. 6, Paežerių k., Šeimenos sen., Vilkaviškio r.). Koordinatės 54°38′22″ š. pl., 22°58′44″ r. ilg.

Rugpjūčio 21 d. (šeštadienis)

11.00. Ekskursijų diena „Marijampolės miesto parkai: kelionė laiku“.

Marijampolėje yra daugiau kaip 10 parkų, kurtų įvairiais laikotarpiais, pradedant XVIII a. ir baigiant XX a. paskutiniais dešimtmečiais. Per daugiau nei pustrečio šimtmečio keitėsi ne tik miesto veidas, bet ir parkai, jų funkcijos. Renginio metu lankysime istorinius miesto parkus, susipažinsime su svarbiausiais jų elementais ir klausysimės įvairiausių istorijų.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus padalinys Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinis muziejus, Bažnyčios g. 23, Marijampolė, tel. (8 343) 91 362, mob. tel. 8 646 70 829.

Susitikime Kvietiškio dvaro parke (Petro Armino g. 92, Marijampolė). Koordinatės 54°31'58“ š. pl., 23°20'55“ r. ilg.

Rugpjūčio 22 d. (sekmadienis)

10.30. Išvažiuojamoji ekskursija „Tarp Marijampolės ir Veiverių: dviejų parkų istorija“.

Renginiu norima aktualizuoti ir pristatyti du visuomenei mažiau žinomus objektus: Veiverių ir Marijampolės mokytojų seminarijų parkus. Ekskursijos metu ne tik aplankysime šiuos parkus, bet ir sužinosime juose esančių objektų istorijas. Renginį užbaigsime Prienų mieste esančiame Revuonos parke.

Renginys nemokamas.

Organizatoriai: Prienų krašto muziejaus padalinys Veiverių krašto muziejus, Kauno g. 54, Veiverių mstl., Veiverių sen., Prienų r., mob. tel.: 8 614 70 958, 8 652 99 077;

Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus padalinys Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinis muziejus, Bažnyčios g. 23, Marijampolė, tel. (8 343) 91 362, mob. tel. 8 646 70 829.

Susitikime Marijampolės Mokytojų seminarijos parke (Vytauto g. 47, Marijampolė). Koordinatės 54°31'57.97“ š. pl., 23°20'55.12“ r. ilg.

Susitikime Veiverių Mokytojų seminarijos parke (Kauno g. 54, Veiveriai, Prienų r.). Koordinatės 54°45'59“ š. pl., 23°43'35“ r. ilg.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.