Kolekcininkė Olga Prokofjeva: „Aistra ir atsidavimas būdingi visiems kolekcininkams, kad ir kokia būtų epocha“

Prieš daugiau nei dešimt metų „Sotheby‘s“ aukciono namų meno institute specialius kursus baigusios kolekcininkės Olgos Prokofjevos skaitytas kursas Meno istorijos mokykloje (MIM) Vilniuje buvo viena populiariausių per pastaruosius metus. 

Kolekcininkė O.Prokofjeva labai mėgsta antikvarinius daiktus, pagamintus iš porceliano ir sidabro.
Kolekcininkė O.Prokofjeva labai mėgsta antikvarinius daiktus, pagamintus iš porceliano ir sidabro.
Antikvariniai sidabro dirbiniai atsiduria kolekcijose.
Antikvariniai sidabro dirbiniai atsiduria kolekcijose.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Sep 4, 2021, 11:43 PM, atnaujinta Sep 4, 2021, 11:58 PM

Tuomet supažindinusi auditoriją su bendrais kolekcionavimo ypatumais, šįkart lektorė grįžta siekdama atidžiau panagrinėti porceliano ir sidabro kolekcionavimo temą: 2021 m. rugsėjo 8 d. prasidėsiančiame ir tradiciškai trečiadienio vakarais iki lapkričio mėnesio paskaitų cikle bus kalbama apie šių kolekcijų formavimo ypatumus, priežiūrą, dirbinius ir padirbinius, įsigijimo vietas – nuo blusturgių iki aukcionų.

Laukdami paskaitų, pasikalbėjome ir mes: apie porceliano ir sidabro kolekcijų populiarumą, jų investicinę vertę, taip pat tai, kas keičiasi ir nesikeičia kolekcionavimo procesuose.

– Jūsų skaitomų MIM paskaitų tematika tam tikra prasme paprasta, tačiau turite gausų būrį gerbėjų. Kaip jums atrodo, kas juos vilioja tokiais visuotinio šurmulio laikais?

– Jei sąžiningai, iki jūsų klausimo aš ir nežinojau, kad mano paskaitos yra populiarios. (Šypsosi.) Manau, kad, kaip atkreipėte dėmesį klausime, paskaitos populiarios pirmiausia dėl paprastumo. Žmogus jau iš paskaitos temos pavadinimo supranta, ką išgirs, ir nusprendžia, ar ši tema jam įdomi. 

Galėčiau tik pridurti, kad kolekcionavimo tema pati savaime nėra nauja, tačiau labai populiari. Kiekvienas žmogus, besidomintis kolekcionavimu – nesvarbu, pradedantysis ar patyręs kolekcionierius, joje randa savo nišą, o aš tik padedu ką nors nauja sužinoti arba kitu kampu pamatyti tai, kas jau žinoma.

Porcelianas ir sidabras, jų kolekcionavimas – tokia šių jūsų MIM paskaitų teminė linija. Iš kur atkeliavo ši idėja, kuo ji įdomi ir viliojanti, žavinti jus pačią?

– MIM tai viso labo tik antras paskaitų ciklas. Per pirmąjį trumpai paliečiau porceliano ir sidabro temas. Per šį paskaitų ciklą porceliano ir sidabro kolekcionavimo ypatumus panagrinėsiu gerokai atidžiau.

Aš pati labai mėgstu antikvarinius daiktus, pagamintus iš porceliano ir sidabro, todėl mielai pasidalysiu su savo klausytojais įgytomis žinimis ir patirtimi. Kas žino, gal tai tikrai kam nors pravers ir bus naudinga?

– Koks jūsų santykis su kolekcionavimu apskritai? Kaip jūs pradėjote kolekcionuoti ir ką jums tai reiškia?

Kolekcionavimas savaime yra nepaprastai įdomus dalykas. Greičiausiai tarp mūsų nėra žmogaus, kuris nebūtų ko nors kolekcionavęs. Vaikystėje daugelis iš mūsų rinko gražius saldainių popieriukus, pašto ženklus, kalendoriukus, automobilių modeliukus ir t. t. 

Augant auga ir kolekcionavimo idėjos. Žinoma, tai visai nereiškia, kad visi mes ir tapsime kolekcininkais: daugelis mūsų lieka puikiais daiktų rinkėjais, bet aš čia nematau nieko bloga.

Juk kam nors malonu pirkti ir rinkti magnetus ant šaldytuvo, o kiti į tą patį procesą žiūri rimčiau, sumaniau ir atidžiau, pavyzdžiui, tuos renkamus magentus sistemina. Taip susidaro ne bet koks margas magnetų rinkinys, o kolekcija, kurią jau negėda parodyti ir kitiems.

Galima sakyti, kad panašiai nutiko ir man: vaikystėje žavėjausi antikvariniais daiktais vedama paprasto smalsumo, ilgainiui atsirado supratimas, o papildžiusi žinių bagažą, pradėjau tikslingai formuoti ir savo kolekciją, kuri vis dar pildoma iki šiol.

– Kaip formuojamos būtent, – porceliano ir sidabro kolekcijos? Kas šiame procese svarbiausia?

– Kaip bet kuriame kitame kolekcionavimo procese, kaupiant porceliano ir sidabro kolekcijas svarbios žinios, domėjimasis ir meilė. Be šių savybių neįmanoma įsivaizduoti kolekcionavimo.

Paprastai bet kokios reikšmingos kolekcijos ištakose slypi meilė ir tam tikra idėja, kuri užvaldo kolekcininką, o toliau seka žinios, kuriomis remdamasis ir vadovaudamasis kolekcininkas kuria savo kolekciją.

– Sakoma, kad kolekcionuoti porcelianą ir sidabrą nėra populiaru. Kaip jums atrodo, kodėl esama tokio požiūrio ir kaip jį paneigtumėte? 

– O kas taip sako? Pirmą kartą girdžiu! Tiesą sakant, porceliano ir sidabro kolekcionavimas yra labai populiarus, o galbūt ir vienas populiariausių pasaulyje.

– Ar galima tokias kolekcijas vertinti kaip investicines?

– Žinoma! Nueikite į bet kurį muziejų ir pamatysite kolekcijas, kuriose yra sidabro ir porceliano dirbinių. Reikia nepamiršti, kad apskritai pagrindinis kolekcionavimo siekis – žmogaus noras „išimti“ tam tikrus dalykus iš tikro pasaulio, atimti jų praktinę utilitarinę funkciją ir apsaugoti nuo natūralaus sunaikinimo proceso.

Dėl kolekcionavimo didžia dalimi susiformavo muziejai, paveikslų galerijos ir lobynai. Juk būtent privačios kolekcijos, kurias kažkada pradėjo rinkti plačiajai visuomenei žinomi ir nežinomi monarchai, didikai ir kiti žmonės, sudaro daugelio šiuolaikinių atminties ir paveldo institucijų pagrindą.

– Ką nauja apie porceliano ir sidabro kolekcionavimą sužinos MIM paskaitų dalyviai? Kam rekomenduotumėte šias paskaitas?

– Nors mano kursas skirtas pradedantiesiems kolekcininkams, jis taip pat gali būti įdomus ir naudingas tiems, kurie porceliano ir sidabro kolekcionavimo pasaulyje yra ne pirmus metus. 

Tikras kolekcininkas žino, kad antikvarinių daiktų pasaulis tuo ir įdomus, kad neįmanoma visko žinoti – visada atsiras kas nors nauja, kitoks požiūris, nauja informacija. Ir netgi tas, kuris viską žino, gal būtent mano paskaitose išgirs tą informaciją, kurios jam trūksta esamame kolekcionavimo etape.

– Sakoma, kad bet koks kolekcionavimas padeda pamiršti stresą ir didina savivertę. Ar pritartumėte tam ir kokių kitų naudų kolekcionavimas dar duoda žmogui?

Kolekcionavimas atsirado ne šiomis dienomis, jis buvo žinomas nuo seniausių laikų. Senovės Graikijoje šalia viešųjų kolekcijų buvo ir privačių. Be to, kolekcionavimas priklauso ir nuo mados. 

Skirtingais laikais populiarumo sulaukdavo tam tikros kolekcionavimo temos: štai Renesanso epochoje buvo populiaru kolekcionuoti senovines monetas, brangakmenius, statulas, XVII a. pabaigoje – įvairias įdomybes, monetas, XVIII a. atsirado tapybos aistrai. Kai kas į kai ką pažiūrėjo, kai kam patiko tam tikra idėja, naujas žvilgsnis į kolekcijos rinkimo būdus ir viskas prasidėjo. 

Pavyzdžiui, praėjusio šimtmečio dešimtajame dešimtmetyje niekam nerūpėjo sovietiniai eglučių žaisliukai, o šiandien tai jau tapo rimtu kolekcionavimo objektu. Vadinasi, ir anksčiau žmonės jautė tą kolekcionavimo malonumą.

O beje, ar žinojote, kad kolekcininkams aistra kolekcionuoti leidžia patirti ne tik pasitenkinimo jausmą, bet ir padeda suburti išskirtinį draugų ratą? Taip, būtent dėl kolekcionavimo randasi naujos pažintys, naujas gyvenimo tikslas ir, žinoma, naujos žinios.

– Kas kolekcionavime, jūsų nuomone, per pastaruosius dešimtmečius labiausiai pasikeitė, o kas – mažiausiai?

– Mano nuomone, kolekcionavimo srityje per pastaruosius dešimt metų atsirado didesnis žinių ir informacijos prieinamumas ir galimybė įsigyti trokštamų kolekcijos daiktų.

Tereikia įsijungti kompiuterį, į paieškos laukelį įvesti tam tikrus parametrus ir pamatysite kursų reklamas, knygynus, kuriuose parduodamos jums reikalingos knygos bei visų rūšių interneto platformas: aukcionus, parduotuves, prekiautojus. 

Dabar nebereikia sukarti daugybės kilometrų ieškant reikalingos ir retos literatūros, nereikia skristi į užsienio aukcionus, dabar viskas yra tiesiog jūsų kompiuteryje.

Tiesa, kartu su šiais pokyčiais kolekcininkams reikia naujų įgūdžių, – jie turi mokėti, kaip rasti kolekcijai reikalingą daiktą, kaip atpažinti klastotę iš nuotraukos, kaip nepasiduoti interneto sukčių masalui.

O jei kalbėtume apie tai, kas per dešimtmečius pasikeitė mažiausiai, tai tikriausiai – aistra kolekcionuoti. Nes juk aistra ir atsidavimas yra dvasios būsena, būdinga visiems kolekcininkams, kad ir kokia būtų epocha.

DAUGIAU INFORMACIJOS APIE PASKAITAS

MIM lektorės O.Prokofievos skaitomas paskaitų ciklas „Porcelianas ir sidabras mūsų kolekcijose ir gyvenime“ – kiekvieną trečiadienį 18 val. 15 min. nuotoliniu būdu per platformą „Zoom“. Informaciją, kaip prisijungti prie paskaitų, rasite čia: https://www.menorinka.lt/mim

Paskaitų potemės:

Rugsėjo 8 d. – Porcelianas.

Rugsėjo 15 d. – Porceliano dirbiniai mūsų gyvenime ir kolekcijose.

Rugsėjo 22 d. – Porceliano dirbiniai mūsų gyvenime ir kolekcijose (tęsinys).

Rugsėjo 29 d. – Sidabras.

Spalio 6 d. – Sidabro dirbiniai mūsų gyvenime ir kolekcijose.

Spalio 13 d. – Porceliano dirbiniai mūsų gyvenime ir kolekcijose (tęsinys).

Spalio 20 d. – Blusturgiai.

Spalio 27 d. – Internetinės pardavimo platformos.

Lapkričio 3 d. – Aukcionų namai.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.