Lietuvos žydų genocido dieną prezidentūros kieme skambės „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“

Šiandien, minint Lietuvos žydų genocido dieną, LR Prezidento rūmų kieme įvyks kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurtos „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ premjera. Kūrinį atliks Vilniaus miesto Šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei kviestiniai klasikos, džiazo ir folkloro muzikantai.

Yaronas Cherniakas.<br>Oraganizatorių nuotr.
Yaronas Cherniakas.<br>Oraganizatorių nuotr.
Oraganizatorių nuotr.
Oraganizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Sep 23, 2021, 11:08 AM, atnaujinta Sep 23, 2021, 11:41 AM

Ypatingas svečias – Artimųjų Rytų styginiais instrumentais grojantis multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaronas Cherniakas. Jungtiniam kolektyvui diriguos LNOBT vyr. dirigentas Ričardas Šumila.

„Kurdami šią Holokausto 80-mečiui skirtą šiuolaikinę simfoniją, mąstėme apie šimtametį žydų bendruomenės indėlį į Lietuvos kultūrą ir ekonomiką bei tą tragišką netektį, kurią dar savo akimis matė mūsų seneliai. Šiuo muzikiniu projektu siekiame pagerbti Lietuvoje gyvenusių žydų atminimą ir išreikšti solidarumą žydų bendruomenei“, – savo mintimis dalinasi idėjos autorius, senoviniais hebrajų instrumentais šofarais grojantis Tadas Daujotas.

„Kadaise Lietuvos sostinėje gyveno gausi žydų bendruomenė, todėl Vilnius yra vadinamas Šiaurės Jeruzale. Kurdami „Simfoniją iš Šiaurės Jeruzalės“ norime parodyti kaip glaudžiai persipina lietuvių ir žydų istorija, todėl kviečiame visus į muzikinę kelionę, kurios metu, bus galima išvysti svarbiausias Izraelio ir Lietuvos istorijos akimirkas“, – pasakoja kompozitorius Jievaras Jasinskis.

„Labai džiaugiuosi, kad esu pakviestas dalyvauti šiame unikaliame projekte. Jievaras yra labai talentingas kompozitorius ir su juo dirbti be galo įdomu. Man niekada dar neteko nieko panašaus matyti, kuomet klasikinė muzika persipina su Artimųjų Rytų melodijomis bei lietuvių folkloru“, – savo mintimis dalinasi net tris egzotiškus instrumentus į Lietuvą atsivežęs multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaronas Cherniakas.

Apie „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ scenarijų pasakodamas idėjos autorius Tadas Daujotas atskleidžia, kad šis Holokausto 80-mečiui skirtas kūrinys – tai muzikinė kelionė, kurioje pamatysime kaip gimė žydų tauta, susitiksime su Biblijos herojais Abraomu (2000 m. prieš Kristų) ir Dovydu (1000 m. prieš Kristų) bei pamatysime vieną tragiškiausių įvykių Izraelyje – Jeruzalės sugriovimą (70 m. po Kristaus), po kurio žydai turėjo palikti savo gimtinę ir išsibarstė po visas pasaulio tautas.

Toliau muzikiniu greitkeliu skriejantys žiūrovai bus perkelti į kitą pasaulio pakraštį – Lietuvą, kur išgirs Geležinio vilko staugimą (1323 m.), pamatys kaip žydai atkeliavo į Lietuvą (XIV a.), ateis pasiklausyti Vilniaus Gaono išminties (XVIII a.) bei išvys, kaip tamsos jėgos apgaubia Lietuvą ir visą Europą (1941-1944 m.).

Be abejonės, Holokausto tragedija – tai pati jautriausia „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ dalis. Bet tame chaose neužgęsta viltis ir po mirtinos tylos pasigirsta pergalingi senovinio hebrajiško rago – šofaro garsai, skelbiantys džiaugsmingą žinią apie Izraelio valstybės atkūrimą (1948 m.). XX-ame amžiuje muzikinė kelionė suintensyvėja ir žiūrovai turi galimybę pamatyti Jeruzalės suvienijimą (1967 m.), Sovietų Sąjungos griuvimą ir Lietuvos valstybės atkūrimą (1990 m.). Simfonijos pabaiga – tai 2021 metais minimas Holokausto 80-metis.

Premjera iš LR Prezidento rūmų kiemo, rugsėjo 23 d., 19 val. bus tiesiogiai transliuojama per LRT Plius.

Spalio 3 dieną šis unikalus muzikinis projektas aplankys Biržus, o spalio 8 dieną „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“ skambės Didžiosios akcijos Kauno gete 80-mečiui skirtame koncerte, kuris yra įtrauktas į Kaunas 2022 Istorijų festivalio programą.

Šio Holokausto 80-mečiui skirto muzikinio projekto sukūrimui dalinį finansavimą skyrė LATGA fondai, o multiinstrumentalisto iš Izraelio atvykimą į mūsų šalį parėmė Izraelio ambasada Lietuvoje.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.