J.Budraitis tragikomedijoje „Miestas prie upės“ – meilės trikampis XX a. Latvijos istorijos fone

Lapkričio 18 d. kino teatre „Pasaka“ įvyks bendro lietuvių, latvių ir čekų filmo „Miestas prie upės“ („Pilsēta pi upis“) premjera. Filmas buvo pristatytas Europos kino festivaliuose, o premjera Lietuvoje simbolinę – Latvijos nepriklausomybės paskelbimo dieną. 

Kadras iš filmo „Miestas prie upės“. Kairėje – aktorius J.Budraitis, dešinėje – G.Abuolinis.<br> A.Zeltinos nuotr.
Kadras iš filmo „Miestas prie upės“. Kairėje – aktorius J.Budraitis, dešinėje – G.Abuolinis.<br> A.Zeltinos nuotr.
Kadras iš filmo „Miestas prie upės“. Aktorius A.Jurgaitis.<br> A.Zeltinos nuotr.
Kadras iš filmo „Miestas prie upės“. Aktorius A.Jurgaitis.<br> A.Zeltinos nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 13, 2021, 12:09 PM

„Miestas prie upės“ – tai tragikomedija apie jaunų žmonių santykių ir meilės lengvumą rimtų istorinių įvykių fone.

Ansis užsidirba pragyvenimui kaip ženklų tapytojas – iš pažiūros paprastu amatu, tačiau labai reikalingu 1930-ųjų autoritariniam režimui.

Ansio akimis ir teptuku galima patirti, kaip per porą metų žalia spalva pakeičiama į raudoną, rudą ir vėl raudoną, gatvių pavadinimai nebeturi vertės, nes keičiasi greičiau nei būtų įmanoma juos įsiminti.

Tuo pat metu Ansis yra įstrigęs meilės trikampyje kartu su žydaite Zisla ir latve Naiga. Tačiau dėl politinių pokyčių jo romantiškos svajonės žlunga.

Filmo prodiuseris Kęstutis Drazdauskas pasakojo: „Šio laikotarpio Latvijos istorija bemaž tapati Lietuvos istorijai, todėl bendrų sąsajų filme su mūsų šalimi netrūksta. Džiaugiuosi, kad filme matysite lietuvių aktorius legendinį Juozą Budraitį bei talentingąjį Aidą Jurgaitį.“

Latvijos nacionaliniuose apdovanojimuose filmas pelnė penkiolika nominacijų. Trys iš jų atiteko Lietuvos kino kūrėjams – aktoriui J.Budraičiui, kostiumų dailininkei Agnei Rimkutei bei kompozitorei Justei Janulytei.

J.Budraitis, paklaustas, kaip jaučiasi nominuotas šiuose apdovanojimuose ir su kokiais iššūkiais susidūrė, sakė: „Labai malonu, kad esu vienas iš nominantų, nes ši patirtis man paliko gerą įspūdį. Jokių iššūkių nepatyriau, išskyrus tai, kad pasitaikė labai karšti orai. Temperatūra siekė kone trisdešimt du laipsnius. Su kapitono apranga buvo nelengva atlaikyti.“

Aktorius A.Jurgaitis taip pat pasakojo įspūdžius iš filmavimo aikštelės ir kuriant vaidmenį:  „Aš esu nedainuojantis, o mano personažas yra operos mėgėjas. Labiausiai įsiminė ta scena, kai reikėjo prieš žmonių minią dainuoti, o jie vaidino, kad labai gražus koncertas.

Šioje scenoje teko perlipti per save. Be to, teko vaidinti vokiečių kalba, o aš ja visiškai  nekalbu.“
 
Filmo „Miestas prie upės“ prodiuseris Guntis Trekteris pabrėžė, kad šios kino juostos stilius epinis, nes joje vaizduojama daug Latvijos istorijos įvykių, įskaitant sovietų ir nacių okupaciją, Antrąjį pasaulinį karą, trėmimus ir Holokaustą.

Filmas sukurtas pagal Gunnaro Janowskio to paties pavadinimo romaną.

Režisierius Viesturas Kairišas sumaniai perteikia audringą Latvijos istoriją Antrojo pasaulinio karo metais, pasitelkdamas subtilaus humoro ir tragedijos mišinį. Vaizdai šioje istorijoje vaidina labai svarbų vaidmenį, nes per romantiškus santykius pasakojama ne vien tai, ką teko patirti mažam miesteliui, bet ir visai Latvijai, visoms Baltijos šalims.

Pagrindinį herojų Ansį filme įkūnija Dāvis Suharevskis, o jo partneriai – puikūs latvių aktoriai Agnesė Cyrulė ir Gundaras Ābuolinis. Didžiąją Ansio meilę – žydaitę Zislą – vaidina čekų aktorė Brigita Cmuntova.

Ypatingą vaidmenį kuriant filmo nuotaiką turi ir muzika. Kai kuriose filmo dalyse neapsieinama be gedulą spinduliuojančios muzikos, tačiau kur kas labiau akcentuojama linksmybę ir pozityvumą skleidžianti melodija, kuri savotiškai panaudota suteikiant tragedijai humoro kibirkštį.

Filmas „Miestas prie upės“ Lietuvos kino teatruose nuo lapkričio 19 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.