Aleksandro Livonto 100-mečiui – stygininkų konkursas ir prisiminimų vakaras LMTA

Prieš metus minėjome žymaus Lietuvos smuikininko Aleksandro Livonto (1920–1974) 100-metį. Dėl karantino Lietuvos muzikos ir teatro akademija negalėjo ryškiau pažymėti savo ilgamečio profesoriaus ir vieno ryškiausių Lietuvos smuikininkų jubiliejaus, tačiau jo nepamiršo.

A.Livontas buvo vienas ryškiausių XX a. Lietuvos smuikininkų ir smuiko pedagogų.
A.Livontas buvo vienas ryškiausių XX a. Lietuvos smuikininkų ir smuiko pedagogų.
A.Livontas buvo vienas ryškiausių XX a. Lietuvos smuikininkų ir smuiko pedagogų.
A.Livontas buvo vienas ryškiausių XX a. Lietuvos smuikininkų ir smuiko pedagogų.
A.Livontas ir B.Dvarionas.
A.Livontas ir B.Dvarionas.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Dec 10, 2021, 6:30 PM

Gruodžio 11 d. LMTA vyks Stygininkų konkursas, skirtas prof. A.Livonto 100-mečiui, o gruodžio 15 d. – A.Livonto atminimui skirtas vakaras LMTA Didžiojoje salėje, kurio metu prisiminimais dalysis A.Livonto mokiniai, grieš stygininkų konkurso laureatai.

A.Livontas buvo vienas ryškiausių XX a. Lietuvos smuikininkų ir smuiko pedagogų. Ukrainoje, Charkovo mieste, 1920 m. gimęs A.Livontas drauge su žmona, pianiste ir pedagoge Olga Šteinberg į Lietuvą atvyko 1945 m.

Iš pradžių jis dėstė Kauno (1945, 1947 m.) ir Vilniaus konservatorijose (1946 m.), o nuo 1948 m., šioms konservatorijoms susijungus ir suformavus Lietuvos valstybinę konservatoriją, iki pat mirties 1974 m. dėstė joje.

1948–1974 m. lygiagrečiai A.Livontas mokė Vilniaus dešimtmetėje muzikos mokykloje (dabar – Nacionalinė M.K.Čiurlionio menų mokykla). 

Į Lietuvą A.Livontas atsivežė puikią smuiko mokyklą. Nuo 1937 m. jis mokėsi Odesos konservatorijoje pas žymų pedagogą Piotrą Stoliarskį, išugdžiusį tokius garsius smuikininkus kaip Nathanas Milsteinas ir Davidas Oistrachas. Pas pastarąjį A.Livontas ir baigė studijas, nes dėl II pasaulinio karo jam teko nutraukti mokslus Odesoje; vėliau jas pratęsė Maskvos konservatorijoje, kurioje 1944 m. baigė D.Oistracho klasę.

A.Livonto klasę Lietuvos konservatorijoje baigė tokie ryškūs Lietuvos atlikėjai ir pedagogai kaip Saulius Sondeckis, Raimundas Katilius, Jonas Urba, Dalia Pomerancaitė, Beata Vasiliauskaitė ir daugelis kitų smuiko ir scenos meistrų. 

Be pedagoginės veiklos, A.Livontas buvo vienas aktyviausių Lietuvos koncertuojančių smuikininkų. Greta klasikinio repertuaro jis mielai griežė Lietuvos autorių muziką – jam savo koncertus smuikui ir kitus ryškius kūrinius dedikavo Balys Dvarionas, Stasys Vainiūnas, Eduardas Balsys ir kiti kompozitoriai. Su žmona, pianiste O.Šteinberg A.Livontas surengė daug koncertų Lietuvoje ir svetur. 

A.Livonto atminimui skirtas stygininkų konkursas vyks gruodžio 11 d. LMTA Kongresų rūmų Kamerinėje salėje (Vilniaus g. 6–2) nuo 10 val.

Dalyvaus trylika studentų, dauguma studijuojančių LMTA: smuikininkai Jokūbas Švambaris, Vaigailė Dainavičiūtė (prof. Ingridos Armonaitės-Galinienės kl.), Deimena Petkauskaitė (VDU Muzikos akademija, prof. Raimondo Butvilos kl.), Iveta Janulytė, Klementina Venciūtė, Kristijonas Putys (prof. Rūtos Lipinaitytės kl.), altininkai Dovydas Bulotas (lekt. Jurgio Juozapaičio kl.), Gustavas Betingis, Skirmantas Latvaitis (prof. Petro Radzevičiaus kl.), kontrabosininkai Gediminas Zamulskis, Aušvydas Kriščiūnas (doc. Donato Bagursko kl.), arfininkė Justina Varkulevičiūtė (lekt. Joanos Daunytės kl.) ir violončelininkas Norbertas Veršulis (prof. Rimanto Armono kl.). 

Konkursantus vertins komisija: smuikininkai Gediminas Dalinkevičius (pirmininkas), Dalia Dėdinskaitė, Kristina Domarkienė, altininkė Vitalija Raškevičiūtė-Gelgotė, kontrabosininkas Dainius Rudvalis ir violončelininkas Rokas Vaitkevičius; komisijos sekretorė – prof. Rūta Lipinaitytė. Konkurso rezultatus planuojama skelbti apie 17 val. 15 min. 

Gruodžio 15 d. LMTA Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 42) rengiamame vakare A.Livonto atminimui mintimis ir prisiminimais apie savo mokytoją dalysis K.Domarkienė ir G.Dalinkevičius, gros stygininkų konkurso laureatai. Pradžia 18 val. 
 

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.