Vilniuje – ankstyvajam nebyliajam Vidurio ir Rytų Europos kinui skirtas tarptautinis simpoziumas

Liepos 5 d. „Meno avilio“ sinematekoje (A.Goštauto g. 2, Vilnius) vyks tarptautinis simpoziumas „Kino gimimas imperijų paribiuose Vidurio ir Rytų Europoje“, kurį, bendradarbiaudamas su Lietuvos muzikos ir teatro akademija, rengia medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“. Programos kuratoriai – kino ir medijų tyrinėtoja doc. dr. Lina Kaminskaitė ir kultūros istorikas dr. Juozapas Paškauskas.

Kadras iš filmo „Pavasaris“.
Kadras iš filmo „Pavasaris“.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 25, 2022, 4:03 PM, atnaujinta Jun 25, 2022, 4:10 PM

Pranešimus skaitys mokslininkai ir mokslininkės iš Utrechto (Nyderlandai), Lodzės (Lenkija), Masaryko (Čekijos Respublika) universitetų, Nacionalinio Oleksandro Dovženkos centro (Ukraina), Latvijos kultūros akademijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos.

„Mintis surengti šį simpoziumą kilo tiriant kino ištakas Lietuvoje XIX a. pab.–XX a. pr. Ankstyvasis kinas, iki garso atsiradimo, savo prigimtimi rėmėsi universalia vizualia kalba, buvo ne tik lokalus, bet ir globalus tarptautinių procesų reiškinys.

Todėl tam, kad suprastume mūsų šalyje vykusius ankstyvojo kino procesus, turime gręžtis į kaimyninių šalių istoriją. Be to, visas šias šalis vienija ne tik kinas, bet ir buvimas didžiųjų imperijų (Rusijos, Habsburgų) šešėlyje.

Šiandien gera proga peržvelgti ir pasiūlyti dekolonizuotą žvilgsnį į savą kino istoriją“, – sakė viena simpoziumo rengėjų ir pranešėjų doc. dr. L.Kaminskaitė.

Kino istorijos profesorė iš Utrechto universiteto Judith Thissen, kuri savo kasdieniame moksliniame darbe tyrinėja žydų imigrantų laisvalaikio kultūrą XX a. pradžioje, skaitys įvadinį pranešimą „Rytų Europos žydai, filmai ir transnacionalinė kultūrinė migracija“.

Nebyliojo kino kūrybą Latvijoje apžvelgs Inga Pērkone iš Latvijos kultūros akademijos, o čekų nebylųjį kiną – jį daug metų tyrinėjantis Martinas Kosas.

Pranešimą „Ukrainos dokumentinis kinas XX a. 3 deš.: tarp avangardo ir propagandos“ skaitys didžiausio Ukrainos filmų archyvo – Nacionalinio O.Dovženkos centro – atstovė, kino tyrėja, knygų apie kiną sudarytoja, kuratorė Ana Onufrijienko.

Simpoziumas vyks anglų kalba, įėjimas atviras visiems užsiregistravusiems. Neturintiems galimybės simpoziume dalyvauti gyvai, užsiregistravus bus galima nuotoliniu būdu klausyti pranešimų bei užduoti pranešėjams klausimus. Registracija: https://symposium.zoomtv.lt.

Teorinę simpoziumo dalį papildys „Meno avilio“ renginyje „Gilios upės tyliai plaukia“ vyksiantys Ukrainos avangardinio kino seansai.

Simpoziumo dieną, liepos 5-ąją, bus galima išvysti nebylųjį 1931 m. Mіchailo Kaufmano filmą „Ypatinga kampanija“ („Nebuvalyi Pokhid“), kurį lydės Ukrainos muzikančių ir muzikantų atliekama gyva muzika, sukurta Ukrainos kino kompozitoriaus Antono Baibakovo. Filmą pristatys Vilniuje viešėsiantis A.Baibakovas ir viena simpoziumo pranešėjų, kino tyrėja A.Onufrijienko.

Gyva muzika įgarsintus avangardinio Ukrainos kino seansus tęs liepos 12 d. rodomas Dzigos Vertovo filmas „Vienuoliktieji“ („Odynadtsiatyi“, 1928 m.), o liepos 19 d. – M.Kaufmano filmas „Pavasarį“ („Navesni“, 1929 m.). 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.