Klaipėdoje oficialiai atidaromas laivas-muziejus „Sūduvis“ jau lauks lankytojų

Klaipėdoje penktadienį oficialia ceremonija atidaromas laivas-muziejus „Sūduvis“, po jos laivas jau lauks lankytojų.

Laivas-muziejus „Sūduvis“ jau lauks lankytojų.<br>G.Pilaičio nuotr.
Laivas-muziejus „Sūduvis“ jau lauks lankytojų.<br>G.Pilaičio nuotr.
Laivas-muziejus „Sūduvis“ jau lauks lankytojų.<br>LJM nuotr.
Laivas-muziejus „Sūduvis“ jau lauks lankytojų.<br>LJM nuotr.
Laivas-muziejus „Sūduvis“ jau lauks lankytojų.<br>G.Pilaičio nuotr.
Laivas-muziejus „Sūduvis“ jau lauks lankytojų.<br>G.Pilaičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Jurgita Andriejauskaitė, BNS

Jul 29, 2022, 12:37 PM

Į ceremoniją, kuri vyks 15 valandą, pakviesti valstybės, kariuomenės, ministerijų vadovai, Klaipėdos miesto tarybos nariai, uosto įmonių atstovai. Ceremonijos metu Lietuvos jūrų muziejaus vadovei Olgai Žalienei bus perduota Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusio ir muziejui perduoto karinio laivo „Sūduvis“ įrėminta vėliava.

Anot muziejaus atstovų, simboliška, jog laivas-muziejus duris atveria per Jūros šventę, o kartu minint Karinių jūrų pajėgų veiklos atkūrimo 30-metį.

„Su lyg Jūros švente startuojame, pabrėždami, kad reaguojame, girdime, jog kažkas piktinasi, kad karo laivas įplaukė į Dangę, bet prisimename istoriją, kai labai didelis karo laivas „Prezidentas Smetona“, garlaivis, su atitinkamu garsu, dūmais, puškenimu čia įplaukė ir niekam netrukdė“, – BNS sakė muziejaus atstovė Nina Puteikienė.

Pasak jos, kariniai laivai stovi daugelyje pasaulio miestų arba sostinių.

„Pabrėžiame taikią šio laivo misiją. Tai Baltijos išminuotojas minų medžiotojas, laivas, kurio dėka Baltija yra saugesnė. Tai laivas, kuris naikino karo pėdsakus, tad jį galime vadinti ne karo, o taikos laivu“, – teigė N. Puteikienė.

O. Žalienė sako, kad šis eksponatas užpildys muziejaus pristatomos Lietuvos jūrinės istorijos spragą – visuomenė susipažins ir su kariniu laivynu.

Direktorės teigimu, šis laivas nuo šiol tarnaus patriotiniam ugdymui, šiuolaikinės Lietuvos istorijos pažinimui, taip pat leis praplėsti žinias ir jūrinės inžinerijos, technologijų srityse.

„Nors laivas pastatytas daugiau nei prieš 60 metų, tačiau yra puikiai išsilaikęs, tiesiog unikalus: jis yra medinis, nepritraukia metalo, tai jį apsaugo nuo minų. Tai gana retas ir ypatingas inžinerinis statinys“, – muziejaus pranešime spaudai cituojama O. Žalienė.

Muziejaus Laivybos istorijos ir rinkinių apskaitos skyriaus vedėjas Edvino Ubis pasakoja, kad laive yra išlikusios autentiškos detalės – žalvarinės rankenos, raudonmedžio detalės, šešių dešimtmečių senumo įranga, interjeras.

Svarbu patogiai apsirengti

Po atidarymo laivas-muziejus penktadienio pavakarę jau pradės dirbti ir priims lankytojus, vienu metu jų galės lankytis iki 50 dėl ribotos erdvės. Bilietus galima įsigyti prie pat laivo esančiame bilietų pardavimo automate. Suaugusiajam jis kainuoja 4 eurus, vaikui – 2 eurus.

„Iš tiesų, norisi pabrėžti, kad ne su aukštakulniais reikia eiti į karo laivą, pavojinga paslysti, susižaloti, reikia būti apsirengus patogiai“, – sakė N. Puteikienė.

Ateinantį savaitgalį laivo-muziejaus lankymas bus nemokamas.

Karo laivas „Sūduvis“ statytas 1956–1958 Vokietijoje, anot muziejaus, jis yra išskirtinis savo technologiniais požymiais.

Laivas yra medinis, visos jo detalės – iš nemagnetinio metalo, nes laivo paskirtis buvo po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje ieškoti paliktų minų, o pastarosios reaguoja į metalus. Šiuo metu panašaus tipo laivai statomi iš plastiko arba anglies pluošto.

Lankytojai galės išvysti įgulos kajutes, sonarą, kuris skenuoja jūros dugną. Laive-muziejuje bus rengiamos edukacijos.

Paieškos, kur pastatyti šį Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusį laivą, truko kelerius metus. Po ilgų diskusijų nuspręsta, jog tinkamiausia ir saugiausia vieta tam yra Danės upės krantinė.

Liepos pradžioje čia pastačius laivą Klaipėdoje pradėti rinkti parašai po peticija, kurioje vaizdu nusivylę klaipėdiečiai nurodo, jog Danės upėje prišvartuotas karinis laivas-muziejus „Sūduvis“ turėtų būti perkeltas kitur.

Pagal sutartį numatyta, jog nauja vieta laivui gali būti ieškoma po dvejų metų, tačiau naujos krantinės pritaikymo išlaidas turėtų padengti Klaipėdos miesto savivaldybė.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.