Filme „Tvano nebus“ karo belaisvį suvaidinęs S. Račkys: „Karas manęs nepaleidžia, aš skaičiuoju rusų netektis“

„Dievo nėra. Tikėjimas, kad jis egzistuoja – tik iliuzija. Aš esu bedievis, todėl niekaip negaliu kalbėti apie tai, kad kare Dievu reikia pasikliauti“, – sako aktorius Sigitas Račkys. Tampa visiškai aišku, kodėl tokia įtikinama diskusija apie Dievo buvimą ir nebuvimą atsiradusi režisieriaus Marato Sargsyano vaidybiniame ilgametražiame filme „Tvano nebus“.

 S.Račkys „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
 S.Račkys „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
  S.Račkys „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
  S.Račkys „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
 S.Račkys „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
 S.Račkys „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
 S.Račkys „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
 S.Račkys „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
  „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
  „Tvano nebus“ filmavimo aikštelėje.
 S.Račkys.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
 S.Račkys.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Aug 9, 2022, 2:35 PM, atnaujinta Aug 9, 2022, 2:39 PM

Venecijos kino festivalio konkursinėje programoje „Kritikų savaitė“ pristatytas filmas „Tvano nebus“ nuo rugpjūčio 19-osios atkeliauja į Lietuvos kino sales. Filmo kelionę sustabdė pandemija ir karantinas, tačiau šiandien pranašingas, apokaliptinis ir itin poetinis M.Sargsyano kino pasakojimas – kaip niekad aktualus.

„Atrodo, kad filmas laukė, laukė ir sulaukė savo laiko“, – tuo neabejojo ir rūsyje sėdintį karo belaisvį suvaidinęs aktorius S.Račkys. Tuo metu, kai filmas buvo filmuojamas, anot jo, niekas ir tikėtis negalėjo, kad karas šitaip priartės, kad bus tiek daug kalbama apie tai, kas rodoma filme – mirtį, nelaisvę, siaubingą propagandą ir karo nuovargį.

Kiekvieną dieną savo sodyboje kaime aktorius S.Račkys pradeda ir baigia karo žiniomis iš Ukrainos. „Baisiausiame sapne negalėjome susapnuoti to, kas vyksta. Šiandien galvoju: jei Maratas būtų sumanęs savo filme parodyti visus žiaurumus – susprogdintas mokyklas ir teatrus, rūsiuose gimdančias moteris, kastruojamus belaisvius, prievartaujamas moteris ir vaikus, nė už ką nebūtume sutikę – juk tai netikra, taip nebūna, taip negali būti! Tačiau Rusija perrašė etikos ir moralės istoriją kare. Neabejoju, kad istorikai dar šimtus metų nagrinės šitą siaubą, kuris vyksta“, – sakė aktorius.

Kai S.Račkys gimė, po Antrojo pasaulinio karo buvo praėję vos šešeri metai. „Karo nuojauta pasaulio nepaliks tol, kol pasaulis egzistuos“, – jis įsitikinęs. Lygiai taip pat tvirtai jam atrodo, kad po šito karo pasaulis stipriai pasikeis, o Rusijai kruvinos dėmės dar ilgai nepavyks nusiplauti.

Karo nuovargis, kaip pagrindinio filmo herojaus – pulkininko, kurį vaidina aktorius Valentinas Masalskis, S.Račkio nekankina. Tokių stiprių išgyvenimų, kaip pirmosiomis karo dienomis jis, žinoma, nebepatiria – naktimis nebesėdi prie televizoriaus ir nebeverkia, tačiau rusų kariuomenės nuostolius uoliai skaičiuoja.

„Dabar man įdomu, kiek rusų tankų buvo susprogdinta, kokie jų kariuomenės nuostoliai, kiek miestelių išvadavo ukrainiečiai. Tai – elementari matematika ir skaičiai, kurie verčia tikėtis, kad viskas bus gerai“, – savo optimistinėmis mintimis dalijosi aktorius.

Jo atmintyje dar gyvena ir tarnybos sovietų kariuomenėje prisiminimai. Labai gali būti, kad patirtys, kai iš Maskvos į Rygą traukiniais teko vežioti kalinius, nugulė ir vaidmenyje, kurį S.Račkys sukūrė filme „Tvano nebus“.

„Tarp kalinių sutikau įdomių žmonių. Vienus paimdavome į traukinį, kitus išleisdavome. Prieš Naujuosius metus, pamenu, mane paleido iš kariuomenės. Išlipau iš traukinio Rygoje, sniegas sninga, nusipirkau bilietus į Rygos operą, išgėriau taurę „Rygos balzamo“ ir žiūrėjau „Aidą“. Nuostabus jausmas – būti laisvėje“, – pasakojo karo belaisvį filme suvaidinęs aktorius.

M.Sargsyano filmo centre – senstelėjęs, pavargęs Pulkininkas. Pulkininkui reikia parodyti savo gebėjimus, juk jis ne kartą pagal užsakymą arba įsakymą sukėlė karą skirtingose šalyse. Tačiau dabar, kai karas vyksta jo šalyje, jis nebenori kariauti, norėtų garbingai išeiti ir likti didvyriu ateities kartoms.

Kartu su S.Račkiu filme vaidina aktoriai Remigijus Vilkaitis, Albinas Kėleris, Daumantas Ciunis, Viktorija Kuodytė, Mindaugas Ancevičius, Darius Petrovskis, Šarūnas Zenkevičius, Karolis Butvidas, Lukas Malinauskas, Povilas Laurinkus, Vygandas Vadeiša, Vidas Antonovas, Petras Šimonis, Gediminas Rimeika, Karolis Vilkas, Irmantas Precas ir kiti.

Pagrindinį vaidmenį atlieka Valentinas Masalskis. Filmo operatorius Feliksas Abrukauskas, Lac, dailininkas Ramūnas Rastauskas, garso režisieriai Saulius Urbanavičius, Jonas Maksvytis, kostiumų dailininkės Agnė Rimkutė  bei „Emmy“ apdovanojimui už „Černobilį“ nominuota Daiva Petrulytė. Filmo prodiuserė – Ieva Norvilienė.

Filmo „Tvano nebus“ gamybą iš dalies parėmė Lietuvos kino centras, LRT, keli privatūs rėmėjai, pasinaudota mokestine lengvata.

M.Sargsyano kino filmas „Tvano nebus“ šalies kino teatruose – nuo rugpjūčio 19 dienos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.