LNDT skambės į muzikinę kompoziciją įpinta sukrečianti karo statistika Projektą kūrė Lietuvos ir Meksikos menininkai bei mokslininkai

Lietuvos nacionalinis dramos teatras nuo karo Ukrainoje pradžios rengia nemokamų renginių Ukrainai palaikyti ciklą. Naujausias susitikimas vyks karo metinių išvakarėse – vasario 23 d. 18 val. ir vadinsis „Metai karo. Garso kelionė“. Tai bendras Lietuvos ir Meksikos menininkų bei mokslininkų projektas.

 „Pokalbiai NE apie teatrą“ LNDT fojė.<br> LNDT nuotr.
 „Pokalbiai NE apie teatrą“ LNDT fojė.<br> LNDT nuotr.
 Eglė Murauskaitė. <br>A. Rekšytės nuotr.
 Eglė Murauskaitė. <br>A. Rekšytės nuotr.
 Manuel Velázquez. <br>A. Rivera nuotr.
 Manuel Velázquez. <br>A. Rivera nuotr.
 Roberto Becerra.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
 Roberto Becerra.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

LNDT inf.

Feb 21, 2023, 7:40 PM

„Metai karo. Garso kelionė“ – specialiai LNDT sukurta elektroakustinė erdvinė kompozicija. Jos atspirties tašku tapo realūs jau metus vykstančio karo duomenys – prarastos teritorijos, trečiųjų šalių pagalba, civilių žūtys.

Pirminę idėją vis dėlto smarkiai pakoregavo mokslininkės žvilgsnis, leidęs suprasti, kad karo įkarštyje dalies duomenų surinkti yra neįmanoma, arba jie nėra patikimi. Todėl tokie svarbūs, tačiau skaičiais neapskaičiuojami karo padariniai kaip sugriauti miestai, sunaikintos vertybės, patirtos traumos ar išnykusios augalų ir gyvūnų rūšys, sonifikacijoje suskambės kaip kontekstiniai garsai, neleidžiantys pamiršti, kiek daug sričių paveikia karas.

„Projektui naudojome viešus kasmėnesinius 2022 metų duomenis. Norėjosi prie karo temos eiti iš kiek įmanoma įvairiapusiškesnių kampų, geriau suvokti mastelius tiek vykstančios griūties (pvz., sunaikinti pastatai, automobiliai), tiek atkeliaujančios paramos (ekonominės, humanitarinė, karinės).

Dėl savo prigimties karas apskritai leidžia perspektyvą pamatyti tik per galinio vaizdo veidrodėlį: tikslius duomenis rinkti vietoje ir iš karto sudėtinga, užtrunka juos patikrinti ir susisteminti. Normalu, kad pastarojo pusmečio statistikos daug kur dar vis trūksta, tenka nemažai remtis trečių šalių (siunčiančių paramą, priimančių pabėgėlius) šaltiniais.

Kasdien girdint apie karių ir civilių mirčių statistiką, sekinančius mūšius dėl nedidelių teritorijų, sunku susidaryti bendrą vaizdą. Be to, daugybę kritinių aspektų sunku įkainoti – pvz., psichologinių traumų pasekmes, sunaikintą ekosistemą, taigi kai kur naudojome kontekstinius asociatyvius garsus, kurie primena šiuos vykstančius procesus, bet nėra išreikšti statistiniais elementais“, – aiškino renginio „Metai karo. Garso kelionė“ kūrėjai.

Sonifikacijos idėjos autoriai – Roberto Becerra, Manuelis Velázquezas, Eglė Murauskaitė, Agnė Pulokaitė, kompozitoriai – R. Becerra, M. Velázquezas.

R. Becerra – menininkas, technologas, dėstytojas ir kultūros vadybininkas iš Meksikos. Įgijęs mechatronikos inžinerijos bakalauro ir akustikos bei muzikos technologijų magistro laipsnius, nuo garso meno jis perėjo prie kūrybos, muzikos ir dėstymo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Inovacijų centre. Jis – vienas iš menų centro „Ideas Block – Kompresorine“ Vilniuje ir menininkų žemėlapių platformos „Arttice“ įkūrėjų.

M. Velázquezas gimė Meksikoje, kur dar ankstyvoje vaikystėje pradėjo muzikinę veiklą. Studijavo Meksikoje ir Barselonoje, sukūrė muziką daugeliui dokumentinių, animacinių ir teatro filmų, dalyvavo tarpdisciplininiuose projektuose, jungiančiuose meną ir poeziją.

Menininkas yra išleidęs tris albumus: „Into Madness“ (įrašytas Barselonoje 2016 m. pradžioje), „Abstracciones“ (įrašytas 2020 m. Meksikoje) ir „Dvylika“ (įrašytas 2022 m. Vilniuje). Šiuo metu gyvena Vilniuje, kur dirba kompozitoriumi, aranžuotoju ir prodiuseriu.

Eglė E. Murauskaitė yra Marylando Universiteto vyriausioji mokslininkė, dirbanti tarptautinio saugumo srityje daugiau nei 14 metų.

Eglė dirba su krizių scenarijų modeliavimu plačiame geografiniame spektre, reguliariai konsultuoja įvairias Vakarų ginkluotųjų pajėgų struktūras, savo įžvalgas publikuoja mokslinėje spaudoje, yra dviejų monografijų bendraautorė, taip pat NARA tinklalaidžių bendraautorė.

Agnė Pulokaitė yra LNDT Meno vadybos skyriaus vadybininkė, kuruojanti LNDT Renginių Ukrainai palaikyti ciklą, prisidedanti prie renginių formato ir scenarijų idėjų generavimo.

Prieš tai renginius Ukrainai palaikyti LNDT erdvėse jau kūrė Elžbieta Latėnaitė, Oskaras Koršunovas, Birutė Mar, Dainius Liškevičius.

Elektroakustinė erdvinė kompozicija „Metai karo. Garso kelionė“ vyks vasario 23 d., ketvirtadienį, 18 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė. Renginys nemokamas, įėjimas laisvas. Po renginio vyks pokalbis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.