„Susikalbėjimai Didžiojoje“ – su kompozitoriais Mindaugu Urbaičiu ir Raminta Naujanyte-Bjelle

Kas vienija ir kas skiria skirtingų kartų kompozitorius? Koks galėtų būti mokytojo ir jo vakarykščio studento, o šiandien kolegos, dialogas? Balandžio 18 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademija kviečia į kartų dialogų ciklo „Susikalbėjimai Didžiojoje“ pokalbį su kompozitoriais Mindaugu Urbaičiu ir Raminta Naujanytė-Bjelle. LMTA Didžiojoje salėje rengiamą vakarą ves muzikologė Rasa Murauskaitė-Juškienė. 

Kartų dialogų cikle „Susikalbėjimai Didžiojoje“ dalyvaus kompozitoriai M.Urbaitis ir R.Naujanytė-Bjelle.<br>A.Baltėno ir G.Matkutės nuotr.
Kartų dialogų cikle „Susikalbėjimai Didžiojoje“ dalyvaus kompozitoriai M.Urbaitis ir R.Naujanytė-Bjelle.<br>A.Baltėno ir G.Matkutės nuotr.
LMTA Didžioji salė.<br>LMTA archyvo nuotr.
LMTA Didžioji salė.<br>LMTA archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

LMTA inf.

Apr 14, 2023, 12:47 PM, atnaujinta Apr 14, 2023, 12:51 PM

M.Urbaitis yra LMTA profesorius, R.Naujanytė – LMTA doktorantė. Ji neabejotinai lankė prof. M.Urbaičio paskaitas ir klausėsi jo drauge su kompozitoriumi Šarūnu Naku jau ne vieną dešimtmetį vedamų radijo laidų „Modus“.

Vis dėlto šiandien R.Naujanytė-Bjelle yra ne tik muzikos kūrėja, bet ir atlikėja, besireiškianti ir eksperimentinės popmuzikos srityje, o M.Urbaitis – kompozitorius „akademikas“, kurio scenoje neišvysime (nebent jis yra kalbinamas arba pats veda pokalbį). Tad ar esama „genetinio“ ryšio tarp skirtingų kartų kūrėjų, kurie vis dėlto priklauso tai pačiai – lietuviškai – kompozicinei mokyklai?

M.Urbaitis (g. 1952) yra vienas nuosekliausių ir, anot Lietuvos muzikos informacijos centro, radikaliausių Lietuvos minimalistų, kurio kūrybinį mąstymą kadaise itin stipriai paveikė ankstyvasis Amerikos minimalizmas.

Mic.lt rašoma, kad M.Urbaitis kūrybinio kelio pradžioje net keldavo skandalus savo ištęstomis kompozicijomis, paremtomis nuolatiniu, mažai kintančios medžiagos kartojimu.

9-ojo dešimtmečio pabaigoje šio autoriaus muzikinė kalba tapo mažiau asketiška, kompozitorius savo kompozicijas ėmė konstruoti pasiremdamas tam tikrais atpažįstamais praeities kompozitorių (Johanno Sebastiano Bacho, Wolfgango Amadeaus Mozarto, Johanneso Brahmso, Antono Brucknerio, Richardo Wagnerio, Astoro Piazzolos) muzikos motyvais.

Tarp įvairių žanrų M.Urbaičio kūrinių yra ir baletų („Acid City“, „Procesas“), kurie sulaukė sėkmingų pastatymų nacionalinėje scenoje.

M.Urbaitis 1975 metais baigė anuometinę Lietuvos valstybinę konservatoriją, jo kompozicijos profesorius buvo Julius Juzeliūnas. Šiandien M.Urbaitis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje skaito paskaitas apie Europos muziką po 1945 metų, XX a. JAV muziką ir naująsias kompozicijos technikas.

Beje, 1991–1996 m. jis buvo Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA) viceprezidentas ir prezidentas.

Dabartinė LATGA prezidentė yra R.Naujanytė-Bjelle (g. 1991). Šiuo metu ji studijuoja LMTA doktorantūroje, o į akademiją įstojo 2011 m.

Įdomu, kad Raminta stojo į choro dirigavimo specialybę, bet antrame kurse perėjo į akademinę kompoziciją. Magistro studijoms pasirinko skaitmeninę kūrybą, o šiandien tarp daugelio šios įvairiapusės menininkės kūrybinių sričių yra ir eksperimentė popmuzika.

Pastaruoju metu itin intriguoja Bjelle‘s eksperimentai grojant interaktyviomis pirštinėmis – tai susiję ir su jos tiriamuoju doktorantūros darbu.

Kompoziciją R.Naujanytė studijavo pas dr. Mykolą Natalevičių ir prof. dr. Martiną Vilumą, pas kurį tęsia studijas doktorantūroje. 2018 m. ji buvo išvykusi „Erasmus“ studijoms į Islandiją ir šį laikotarpį prisimena kaip itin inspiruojantį, o kita vertus, leidusį įvertinti visa tai, ką turime gero čia, Lietuvoje.

Beje, LMTA Centrinių rūmų II aukšto fojė veikiančioje parodoje „90 stabtelėjimų. Sugauk sėkmę“ eksponuojami R.Naujanytės ir M.Urbaičio pateikti objektai: Ramintos spalvotas veido antspaudas, stiklinio butelio kaklelis ir žiedai, skirti atlikti interaktyvią muziką, bei M.Urbaičio 1973 metų kovo 3-iąją vykusio muzikologų ir kompozitorių studentų kurso mediumo pusdiplomiai.

„Susikalbėjimai Didžiojoje“ su Mindaugu Urbaičiu ir Raminta Naujanyte-Bjelle. Balandžio 18 d., antradienį, 18 val. 30 min. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžioji salė (Gedimino pr. 42, Vilnius). Įėjimas laisvas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Lietuva tiesiogiai“: gyvenimo įgūdžiai ir realūs pavyzdžiai