Publicistui Romualdui Norkui – lietuvių kalbos gynėjo Antano Macijausko premija

Iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, publicisto ir leidėjo Antano Macijausko premija šiemet paskirta publicistui, redaktoriui, leidėjui Romualdui Norkui. Pagal tradiciją ir steigėjų įsipareigojimą laureatui bus įteiktas Stasio Makaraičio sukurtas medalis, 1000 eurų prizas ir A. Macijausko monografija. Tai įvyks per miesto šventę „Biržai – sostinė mano“ rugpjūčio 5 d. , šeštadienį, Biržų pilies kieme.

R.Norkus.<br>LŽS nuotr. 
R.Norkus.<br>LŽS nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

LŽS

Aug 4, 2023, 1:40 PM

Antano Macijausko (1874–1950), iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, asmenybei įprasminti premiją 2008 metais įsteigė Lietuvos žurnalistų sąjunga, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija ir Biržų rajono savivaldybė. Šio konkurso tikslas – apdovanoti žurnalistą už geriausius žurnalistikos darbus (straipsnius, publikacijas, fotografijų ciklus, publicistinius leidinius, televizijos ir radijo laidas, paskelbtas visuomenės informavimo priemonėse per kalendorinius metus) arba iniciatyvas (įvykdytas per kalendorinius metus), atskleidžiančias žmogiškąjį orumą, švietėjiškos veiklos įprasminimą, ugdančias pilietinį patriotizmą, nacionalinio pasididžiavimo jausmą, meilę valstybinei kalbai ir nacionalinei kultūrai, pilietinės visuomenės ugdymą, valstybingumo ir tautinio identiteto įprasminimą (ugdymą), žodžio laisvės įtvirtinimą. 

Su A. Macijausko asmenybe glaudžiai siejasi Spaudos, kalbos ir knygos atgavimo diena. Tai jis 1900 metais Sankt Peterburge išleido lietuvišką žemėlapį „Žemlapis lietuviškai latviško krašto“. Macijauskas rašė Žemlapis – o ne Žemėlapis  Cenzūrai uždraudus jo platinimą, Vyriausiosios spaudos reikalų valdybos viršininkui kunigaikščiui N. V. Šachovskojui A. Macijauskas iškėlė bylą ir ją laimėjo įrodęs, kad lietuviškosios spaudos draudimas yra juridiškai neteisėtas, nes nebuvo išleista jokio įsakymo spaudai lietuviškomis raidėmis drausti. Byla buvo vienas pagrindų baigti spaudos draudimą.

Šiemet vertinimo komisijai vadovavo VDU profesorė, LŽS pirmininko pavaduotoja Audronė Nugaraitė, o pretendentus į premiją vertino dar penki ekspertai – Aurelija Arlauskienė, Janina Bagdonienė, Ruslanas Iržikevičius, Jūratė Laisvūnė Šatienė, Lilija Valatkienė. Komisija balsų dauguma nutarė 2023 metų Antano Macijausko premiją skirti Romualdui Norkui už profesionalią žurnalistiką, ugdančią nacionalinį pasididžiavimą, meilę valstybinei kalbai ir nacionalinei kultūrai.

Romualdas Norkus jau penkis dešimtmečius reiškiasi kaip uolus Lietuvos kultūrinės spaudos puoselėtojas, išleidęs keletą autorinių eseistikos, poezijos, vertimų knygų, įsteigęs ne vieną leidinį, rengęs solidžius Metų knygos konkursus. Didelis R. Norkaus nuopelnas ir sėkmė – žurnalas „Santara“, pasaulį išvydęs dar 1989-aisiais ir vis tebestebinantis, tebedžiuginantis neišsenkančiu gebėjimu jausti Lietuvos kultūrą. Nėra nė vieno reikšmingesnio kultūros įvykio, renginio, jubiliejaus, fakto, kuris liktų nepastebėtas, neatspindėtas šiame žurnale. Miniatiūrinio formato, juodai baltais, tačiau visada meniškais, preciziško dizaino viršeliais „Santara“ ypač išsiskiria begalės šių dienų žurnalų fone ištikimybe savo kokybės standartams.   

A. Macijausko premija iki šiol jau yra apdovanoti žurnalistai Indrė Makaraitytė (2008), Vitalija Morkūnienė (2009), Juozas Šalkauskas (2010), Jūratė Ablačinskaitė (2011), Daiva Grikšienė (2012), Romas Sadauskas-Kvietkevičius (2013), Algirdas Vladislovas Butkevičius (2014), Virginijus Savukynas (2015), Vaiva Lanskoronskytė-Stanienė ir Ignas Stanys (2016), Biržų krašto žmonės (2017), Živilė Kavaliauskaitė (2018),  Lilija Valatkienė ir Vytautas Jonas Juška (2020), Vytautas Žeimantas (2021), Edmundas Ganusauskas (2022).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.