Legendinė riterystės istorija „Laiškas karaliui“ – jau lietuviškai

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido XX a. jaunimo literatūros klasika pripažintą nuotykinės fantastikos knygą – Tonke Dragt „Laiškas karaliui“. Nyderlanduose pasirodęs 1962 metais, kūrinys netrukus tapo tarptautiniu bestseleriu. Trys britų dienraščiai „The Times“, „The Sunday Times“ ir „Metro“ romaną pripažino metų knyga, o gimtojoje šalyje jam suteiktas prestižinis „Griffel der Griffels“ literatūrinis apdovanojimas už geriausią XX a. antrosios pusės Nyderlandų knygą jaunimui. 

Leidėjų nuotr.
Leidėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

Aug 21, 2023, 3:35 PM

Knygos herojus Tijuris – beveik riteris. Nuo įšventinimo į riterius jį skiria tik viena naktis. Jis turi ją praleisti atsiskyręs tyloje prie blyškios liepsnos koplyčioje. Tada pasigirsta beldimas į duris ir suskamba pagalbos šauksmas. Jei Tijuris atsakys, netaps riteriu. Tijuris atidaro duris ir naktinis lankytojas jam pateikia prašymą, kuris pakeis jo gyvenimą. Jaunuolis turi nugabenti laišką karaliui kitoje kalnų pusėje – laišką, nulemsiantį karalystės likimą. 

„Laiškas karaliui“ – tai metaforiška riterystės istorija, kurioje nė vienas žodis nešvaistomas veltui. Šešiolikmetis Tijuris laužydamas riterių tradicijas yra pasiryžęs pristatyti paslaptingą laišką į kaimyninę karalystę – taip jis leidžiasi į pavojų kupiną kelionę ir iš pažeidžiamo jaunuolio tampa vyru. Jo vaidmuo ypatingas – jis negali niekuo pasitikėti, privalo slėpti savo tapatybę ir niekam neatskleisti, kas parašyta laiške. Kelionė jį veda per grėsmingus miškus, klastingas upes, pavojingas pilis ir keistus miestus. Jis susiduria su priešais ir netikėčiausiose vietose suranda išmintingus draugus. 

Rašytoja Tonke Dragt gimė 1930 m. Batavijoje (dabar Džakarta) Indonezijoje. Ten praleido didžiąją dalį vaikystės; trejus metus (1942–1945) gyveno japonų internuotųjų stovykloje, kur buvo laikoma kartu su mama ir dviem seserimis, o tėvas kaip karo belaisvis buvo kalinamas kitoje stovykloje. Nelaisvėje T. Dragt pradėjo rašyti ir piešti paveikslėlius smėlyje. Praėjus karui šeima, padedama Raudonojo Kryžiaus vėl susitiko ir persikėlė gyventi į Nyderlandus. Baigusi mokyklą, T. Dragt buvo priimta į Vaizduojamųjų menų akademiją Hagoje. Po studijų pradėjo dirbti dailės mokytoja. Rašytoja yra prisipažinusi, kad iš pradžių buvo sunku vadovauti mokinių klasėms, bet ji atrado sėkmingą būdą nuraminti vaikus pasakodama jiems įvairias istorijas. „Kartą papasakojau istoriją apie tai, kaip vaikinas atidarė duris išgirdęs pagalbos prašymą. Spontaniškai sugalvojau jam vardą ir „perdaviau“ laišką, bet nė neįsivaizdavau, kas tame laiške ir kuo viskas baigsis. Buvo paskutinė semestro diena ir vaikai klausėsi netekę žado. Tada per atostogas pradėjau šią istoriją užrašinėti ir taip gimė „Laiškas karaliui“, – atskleidė rašytoja. 

Kai kurias istorijas T. Dragt pardavė žurnalams, bet rasti knygų leidėją jai buvo nelengva, mat rašytoja daugiausia kūrė fantastiką ir mokslinę fantastiką, o leidėjai labiau pripažino realistines knygas. Rašytoją įkvėpė J. R. R. Tolkieno Viduržemė ir vaikystė Batavijoje. Keliuose interviu rašytoja yra minėjusi, kad daugelio jos istorijų veiksmas vyksta Indonezijos džiunglėse. Galiausiai, radusi leidėją, T. Dragt debiutavo knyga „Auksakalys ir vagių meistras“ (1961). Antroji knyga „Laiškas karaliui“, iliustruota pačios autorės darbais, pasirodė 1962 m. ir sulaukė didelės sėkmės. 

1976 m. už savo kūrybą rašytoja buvo apdovanota Nyderlandų valstybine vaikų ir jaunimo literatūros premija. Jos kūriniai išversti į 33 kalbas. 2001 m. T. Dragt buvo įšventinta į riterius, o 2004 m. už knygą „Laiškas karaliui“ pelnė „Griffel der Griffels“ – prestižinį šalies literatūrinį apdovanojimą už geriausią XX a. antrosios pusės Nyderlandų knygą jaunimui. 2020 m. kūrinys ekranizuotas – pagal jį sukurtas „Netflix“ serialas „The Letter for the King“. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.