Žurnalistai pristato tyrimą apie Lietuvoje veikiantį judėjimą, prekiaujantį knygomis apie dvasingosios Rusijos idėją

Portalas „Delfi“ pristato specialų tyrimą apie dvasingosios Rusijos idėją platinančias knygas ir iš šių knygų gimusį ekojudėjimą – anastasijiečius. Kaip teigiama „Delfi“ pranešime spaudai, portalo žurnalistai Aistė Meidutė ir Nerijus Povilaitis aiškinosi, kas Lietuvoje prekiauja Kremliui palankius naratyvus skleidžiančiomis knygomis ir kas šiuos asmenis sieja su Rusijoje gimusiu, bet visame pasaulyje išplitusiu anatasijiečių judėjimu. Taip pat – kuo ir kaip gyvena šio judėjimo atstovai Lietuvoje.

Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2024-04-02 15:55

Kaip pasakojo tyrimo iniciatorius N. Povilaitis, gilintis į dvasingosios Rusijos naratyvo plėtrą per knygas ir, konkrečiau, rusų autoriaus Vladimiro Megrė sukurtą knygų ciklą „Skambantys Rusijos kedrai“, paskatino praeitų metų vasaros pabaigoje Lietuvą sukrėtęs įvykis.

„Analizuoti tas idėjas, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo ekologinės, labai progresyvios, labai šiuolaikiškos, tačiau po jomis yra subtiliai pakišamas rusiškasis naratyvas, rusiškasis dvasingumas, paskatino keli įvykiai. Vienas iš jų – pastaruoju metu gana plačiai nuskambėjęs atvejis, kai vienas lietuvis pagrobė savo kūdikį ir su juo pabėgo į Rusiją“, – užsimena N. Povilaitis.

Praeitų metų rugpjūčio mėnesį 37 metų biochemikas, aplinkos inžinierius, ekologijos ir aplinkotyros mokslų daktaras Algirdas Švanys pripučiama valtimi Skirvytės upe į Rusiją nuplukdė savo kelių mėnesių kūdikį, atskirdamas jį nuo motinos.

Nors kūdikis netrukus buvo grąžintas motinai ir kartu su ja grįžo į Lietuvą, žiniasklaidos dėmesį patraukė faktas, kad bėglys tėvas save laikė V. Megrė idėjų sekėju, buvo įsiliejęs į anastasijiečių bendruomenę. Šis įvykis „Delfi“ žurnalistus paskatino atidžiau pažvelgti į tai, kokiomis idėjomis seka ir kuo gyvena ši žmonių grupė.

Pasak tyrimo autorės A. Meidutės, pavyko išsiaiškinti, kad kai kuriose šalyse anastasijiečiai sulaukė didesnio dėmesio naujojo koronaviruso pandemijos metu ir jai pasibaigus. Tuo metu, pavyzdžiui, Austrijoje ir Vokietijoje daugiau žmonių ėmė keltis į vadinamas giminės sodybas, siekdami pabėgti nuo pandemijos metu įvestų apribojimų ir suvaržymų.

V. Megrė įkurto judėjimo pagrindas – giminės sodybų kūrimas, remiantis išmintimi, kurią pasauliui perduoda Sibiro taigoje sutikta mitinė senosios vedrusų rasės atstovė Anastasija. Pasak jos, tam, kad gyvenimas šalyje klestėtų, o žmonės būtų laimingi, kiekvienas turėtų įsikurti 1 ha ploto sklype. Jo turėtų užtekti visai šeimai. Šiame sklype reikėtų įsirengti sodybą, dalį jo skirti miškui, dalį – valgomoms daržovėms ir vaismedžiams auginti.

Anastasijiečių judėjimą Lietuvoje viešai ne kartą pristatė žmonės, kurie aktyviai platina Kremliaus naratyvus. Dalis jų buvo ar yra teisiami už antivalstybinę veiklą. Su šiais žmonėms siejamuose knygynuose platinamos ne tik V. Megrė knygos, bet ir propagandisto, Rusijos antimaidano lyderio Nikolajaus Starikovo leidiniai, kuriuose jis atvirai šlovina Staliną. Knygynų autorių sąrašuose figūruoja ir ezoterines, parapsichologijos idėjas ir sąmokslo teorijas skleidžiantys rusų rašytojai.

Specialus „Delfi“ dokumentinių vaizdo epizodų ir straipsnių ciklas vadinsis „Apgaulingi puslapiai“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: Lietuva atsisveikina su mirusiu buvusiu premjeru G. Kirkilu