„Geismų tramvajus“ rieda Šiaulių dramos teatro scena

Gruodžio 23-ąją Valstybiniame Šiaulių dramos teatre buvo pristatyta naujausia premjera – Tennessee‘o Williamso dviejų dalių drama „Geismų tramvajus“, kurią režisavo Algirdas Latėnas. Sausio 18-ąją vėl bus galima pamatyti šį spektaklį.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jan 12, 2015, 1:18 PM, atnaujinta Jan 16, 2018, 8:24 AM

Režisieriui A.Latėnui tai buvo debiutas Šiaulių scenoje, o ir atvyko jis specialiai į Šiaulius statyti šios ilgai mintyse nešiotos dramos dėl pagrindinių veikėjų – Blanšos ir Stenlio, kuriuos matė įkūnijant aktorius Moniką Šaltytę ir Rolandą Dovydaitį.

Po premjeros A. Latėnas sakė, kad paprastai ši pjesė statoma teatre, kuriame yra Blanša, o Šiaulių teatre atrado abi seseris – ne tik Blanšą (Monika Šaltytė), bet ir Stelą (Inga Jarkova).

„Geismų tramvajus“ – žmogiškų jausmų ir gyvuliškų aistrų drama, neišsipildžiusių svajonių, meilės, laimės troškimo ir žiaurios tikrovės konfliktas. Į atgrasų darbininkų gyvenamąjį rajoną Naujajame Orleane JAV tramvajus simbolišku pavadinimu „Geismai“ atgabena gražuolę Blanšą Dibua, kuri po dvasinių sukrėtimų virtinės, palaidojusi vyrą, tėvus ir tetas, praradusi gimtąją sodybą (irgi simbolišku pavadinimu „Svajonė“), tikisi rasti užuovėją sesers Stelos ir jos vyro Stenlio Kovalskių namuose.

Deja, iškart tampa aišku, kad alaus ir pokerio kvartale prancūzų imigrantų palikuonė su savo elegantišku garderobu ir rafinuotomis manieromis nepritaps. Susitinka du antipodai: trapi dvasinė būtybė, virš realybės plevenanti vienadienė plaštakė Blanša ir pragmatiškas, bet primityvus Stenlis, kuris „valgo kaip gyvulys, vaikšto kaip gyvulys, šneka, kaip gyvulys“.

Prieš 67-erius metus, kai T.Williamsas rašė pjesę „Geismų tramvajaus“, jo sukurtas amerikietiško didmiesčio kvartalo vaizdas su tautų maišalyne, primityvių neišprususių imigrantų ir romantiškosios viešnios priešprieša buvo to laikmečio permainų aktualija. Šiuolaikiniame migracijos kontekste žiūrovams Stenlis ir jo draugužiai gali pasirodyti visiškai normalūs žmonės, o trapios sielos, nepraktiška Blanša – „ateivė“.

T.Williamso sukurtas Blanšos charakteris – daugiaplanis: viena vertus, ji grakšti aristokratė, jautrios sielos pažeidžiama moteris, kurią norisi globoti, o kita vertus – nuo pat pirmos atvykimo į sesers, pilkos pelytės, namus akimirkos galima pajusti, kad įžengė pavojinga graži grobuonė. Tie skirtingi „prieskoniai“ šį vaidmenį daro vienu sudėtingiausių ir geidžiamiausių pasauliniame moteriškų vaidmenų repertuare.

Blanšą Diubua Šiaulių scenoje vaidina Monika Šaltytė, Stelą Kovalski – Inga Jarkova, Stenlio Kovalskio personažą įkūnija Rolandas Dovydaitis, Haroldo Mičelo (Mičo) – Aurimas Pintulis. Junisę Habel vaidina Danguolė Petraitytė ir Eglė Stanišauskaitė. Stivas Habelas – Romanas Dudnikas, Pablas Gonzalesas – Mindaugas Jurevičius, Slaugė ir Meksikietė – Rimanta Krilavičiūtė, Daktaras ir Jaunas vyriškis – Aidas Matutis.

Spektaklio scenografas Gintaras Makarevičius nuo XX amžiaus vidurio Amerikos stilistikos labai nenutolo, tačiau vietoje glamūrinės pjesės peizažo su šviestuvais, jaukiais mažyčiais kambarėliais ir romantiškais nėriniais jis pasirinko visiškai kitokią, ritmišką scenografiją: laiptai, langai, erdvės per kelis aukštus, net kanalizacijos vamzdžiai tarsi muša dramatišką ritmą, o vaizdo projekcijos scenos gilumoje supina veiksmą į vieną tinklą.

Spektaklyje skamba kompozitoriaus Lino Rimšos muzika – tradicinis džiazas, sujungtas su šiuolaikiniais ritmais. Džiazo intarpus gyvai atlieka saksofonininkas Gediminas Brūzga (teatro bendradarbis).

Veikėjų charakterius pabrėžiančius kostiumus sukūrė dizainerė Sandra Straukaitė. Prabanga ir rafinuota elegancija dvelkia Blanšos kostiumėliai ir stilingos suknelės, net chalatas plazda aistra. Nerūpestinga Stelos apranga atskleidžia vaikišką naivumą, o atsainus ir tik jam patogus Stenlio apsirengimo stilius tiesiog pulsuoja patinišku pasitikėjimu. T.Williamsas – amerikiečių dramaturgas, išgarsėjęs pjesėmis „Geismų tramvajus“, „Katė ant įkaitusio skardinio stogo“ (už šias dvi autorius apdovanotas Pulicerio premijomis), „Stiklinis žvėrynas“ ir kitomis.

Lietuvos teatrų scenose skaičiuojama apie dvi dešimtis šio autoriaus dramų pastatymų. Pasaulinė „Geismų tramvajaus“ premjera įvyko 1948 metais, o Lietuvoje pirmąsyk jis buvo pastatytas 1974-aisiais Kauno damos teatre. 1991 metais pjese susidomėjo teatras „Šiaurės Atėnai“, 2002 metais – Panevėžio Juozo Miltinio teatras.

Po 12 metų pertraukos Valstybinio Šiaulių dramos teatro pastatymas – jau ketvirtasis profesionalioje Lietuvos scenoje. Beje, pats autorius T.Willamsas Šiaulių teatralams – nesvetimas dramaturgas. Čia pastatyti jau trys spektakliai pagal jos pjeses: Reginos Steponavičiūtės režisuota „Ištatuiruotoji rožė“ (1978 m.) ir „Nuostabus sekmadienis iškylai prie Krev Kero“ (1996 m.) bei Gyčio Padegimo – „Iguanos naktis“ (2011 m.).

„Geismų tramvajaus“ spektaklis Valstybiniame Šiaulių dramos teatre – sausio 18 d. 18 val. 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.