Aktorius Vytautas Paukštė - kaip paukštis: išskrenda ir vėl sugrįžta

„Nematyti nei pradžios, nei pabaigos. Visur giluma, atkaklūs, net dugną pasiekiantys saulės spinduliai ir žuvys, lyg žmonės, juda iš vienos vietos į kitą“, – taip poetiškai savo gyvenimo jauseną apibūdina vienas garsiausių lietuvių teatro ir kino aktorių Vytautas Paukštė.

Aktorius V.Paukštė su savo talento gerbėjais susitiks vakare „Homage aktoriui (Nusilenkimas aktoriui)“ Klaipėdos dramos teatre. <br> R.Danisevičiaus nuotr.
Aktorius V.Paukštė su savo talento gerbėjais susitiks vakare „Homage aktoriui (Nusilenkimas aktoriui)“ Klaipėdos dramos teatre. <br> R.Danisevičiaus nuotr.
Aktorius V.Paukštė su savo talento gerbėjais susitiks vakare „Homage aktoriui (Nusilenkimas aktoriui)“ Klaipėdos dramos teatre. <br> R.Danisevičiaus nuotr.
Aktorius V.Paukštė su savo talento gerbėjais susitiks vakare „Homage aktoriui (Nusilenkimas aktoriui)“ Klaipėdos dramos teatre. <br> R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Oct 20, 2017, 12:58 PM

Lapkričio 4-ąją Klaipėdos dramos teatre įvyks vakaras, skirtas legendiniam aktoriui Vytautui Paukštei – „Homage aktoriui (Nusilenkimas aktoriui)“. Renginio režisierius – Gintaras Varnas, dailininkas – Gintaras Makarevičius. Vakare dalyvaus Klaipėdos kamerinis orkestras (vadovas Mindaugas Bačkus), Klaipėdos dramos teatro aktoriai, vakaro vedėjai – Nelė Savičenko ir Mikalojus Urbonas.

Nusilenkimas aktoriui – tai susitikimas su teatro ir kino aktoriumi V.Paukšte Klaipėdos dramos teatro scenoje, kurioje jis praleido gražiausius gyvenimo ir kūrybos metus.

Klaipėdos miesto simboliu vadinamas aktorius šiemet švenčia 85 metų sukaktį. Daugiau nei penkis dešimtmečius trunkančią kūrybinę jo biografiją sudaro daugybė įsimintinų vaidmenų, susitikimų su žiūrovais. V.Paukštės darbų svarbą liudija kolegų pagarba, žiūrovų meilė ir garbingi apdovanojimai.

V.Paukštė yra sukūręs daugiau kaip 100 vaidmenų teatre, per 50 – kine. Šių metų birželio viduryje aktorius už viso gyvenimo nuopelnus kine apdovanotas Auksine gerve.

„Man darė įtaką lietus ir jaunas buninas, ir vėjas, ir šventas jonas du kartus, ir tris kartus – šviesos kūrėjas…“ – tokiomis Aido Marčėno eilėraščio „Įtakos“ eilėmis pilnoje Klaipėdos dramos teatro aikštėje į žiūrovus 80-ojo jubiliejaus proga kreipėsi aktorius V.Paukštė.

Prabėgus penkeriems metams aktorius scenoje grįš prie Ekleziasto – Senojo Testamento filosofinių apmąstymų, samprotavimų ir pamokymų knygos, parašytos III a. pr. Kr.

„Dievas yra, bet netikiu nupaišytuoju ikonoje, tik antgamtiška jėga, tvarkančia visatą, likimus. Šventasis Raštas sako: dulke buvai, dulke virsi. O iš jų susidaro kosminiai ūkai, žvaigždžių dulkės. Tokia ta mūsų amžinybė“, - sako aktorius V.Paukštė.

V.Paukštė nuo 1963 m. iki šiol dirba Klaipėdos dramos teatre. Lietuvos teatro istoriją puošia iškiliausi aktoriaus vaidmenys, tarp jų – Mindaugas ir Mažvydas Justino Marcinkevičiaus dramose.

Analizuodama aktoriaus kūrybą, teatrologė Irena Aleksaitė rašė: „Žodis V.Paukštės lūpose – tai pirmiausia minties strėlė, paleista į mus. Jo scenos kalba turėtų gerėtis reiklūs kalbininkai, tokia ji skambi, aiški, garsi, prasminga ir itin taisyklinga. Ir tai visų pirma – artisto pagarba žiūrovui. Vytauto puikus intonavimas stebina plačiu diapazonu, atspalviais, niuansais. Girdi Vytauto ironiškas gaideles, subtilų, švelnų humorą, sarkazmo aštrumą, patyčių smūgiavimą. Vytauto veikėjai turi savo kalbėjimo (ir mąstymo) ritmą, energiją, spalvą, savotiškai „sinkopuoja“, „praretina“ ar pagreitina žodžius. Personažo kalbėjimo būdas V.Paukštei – svarbi jo herojaus charakterio spalva.“

Didelis V.Paukštės vaidmenų aruodas ir kine. Lietuviškame kine V.Paukštė sukūrė apie tris dešimtis vaidmenų režisierių Almanto Grikevičiaus („Jausmai“, „Ave, vita“), Vytauto Žalakevičiaus („Visa teisybė apie Kolumbą“, „Savaitgalis pragare“), Marijono Giedrio („Herkus Mantas“), Algimanto Puipos („Velnio sėkla“, „Arkliavagio duktė“, „Elzė iš Gilijos“, „Moteris ir keturi jos vyrai“, „Elektroninė senelė“, „Edeno sodas“ ir kt.), Raimundo Banionio („Mano mažytė žmona“) bei kitų režisierių filmuose.

Vakaras „Homage aktoriui (Nusilenkimas aktoriui)“, skirtas legendiniam aktoriui V.Paukštei. Lapkričio 4 d. 19 val. Klaipėdos dramos teatras.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.