Jau 20-tą kartą Vilniaus muzikos padangę spalvins akordeono garsų pašvaistė

Jubiliejinis akordeono festivalis, Lietuvoje rengiamas nuo 1986 metų, savo 20-ąją sukaktį pažymės vienuolika išskirtinių lapkričio koncertų, pakvies į muzikinius susitikimus su legendiniais scenos meistrais ir su jaunaisiais talentais. 

 J.Juhola. <br> Rengėjų nuotr.
 J.Juhola. <br> Rengėjų nuotr.
 J.Juhola. <br> Rengėjų nuotr.
 J.Juhola. <br> Rengėjų nuotr.
 B.Kolsutas.<br> Rengėjų nuotr.
 B.Kolsutas.<br> Rengėjų nuotr.
 D.di Bonaventura.<br> Rengėjų nuotr.
 D.di Bonaventura.<br> Rengėjų nuotr.
  D.di Bonaventura.<br> Rengėjų nuotr.
  D.di Bonaventura.<br> Rengėjų nuotr.
 J.L.Matinier.<br> Rengėjų nuotr.
 J.L.Matinier.<br> Rengėjų nuotr.
 L.Karlssono ansamblis.<br> Rengėjų nuotr.
 L.Karlssono ansamblis.<br> Rengėjų nuotr.
 L.Karlssonas.<br> Rengėjų nuotr.
 L.Karlssonas.<br> Rengėjų nuotr.
 L.Biondini.<br> Rengėjų nuotr.
 L.Biondini.<br> Rengėjų nuotr.
 T.Motiečius.<br> Rengėjų nuotr.
 T.Motiečius.<br> Rengėjų nuotr.
 A.Dukštaitė.<br> Rengėjų nuotr.
 A.Dukštaitė.<br> Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (11)

Lrytas.lt

Nov 10, 2017, 11:31 AM, atnaujinta Nov 10, 2017, 11:31 AM

Festivalio pradžią lapkričio 10 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje paskelbs žavi akordeono fėja iš Suomijos Johanna Juhola. Kaip ir jos tėvynainis Kimmo Pohjonenas, prieš keletą metų surengęs vieną įsimintiniausių koncertų akordeono festivalio istorijoje, Johanna savo kūrybinius sumanymus išreiškia ne tik įvairiai apdorotais akordeono garsais,  bet ir siurrealistiniais vaizdais, kuriuos vadina įsivaizduojamais draugais (Imaginary friends).

Jos kūrybinė vaizduotė į organišką skambesį sulieja argentinietišką ir suomišką tango, popmuzikos estetiką, šiaurietišką graudulį ir užburiantį vaizdingumą.

Šios atlikėjos charizmą spėjo įvertinti didžiulė Europos auditorija - 2007 metais jai buvo patikėta atidaryti Helsinkyje vykstantį Eurovizijos dainų konkursą  kūriniu „Fantasiatango“.  Johanna Juhola yra įkvepiantis pavyzdys, kaip drąsiai įgyvendinamos net nutrūktgalviškiausios idėjos gali pasiekti milžiniškas auditorijas.

Lapkričio 11 dieną Lietuvos muzikos ir teatro akademijos didžiojoje salėje gros vienas iš jaunųjų šiuolaikinės lenkų akordeono muzikos lyderių. Bartoszas Kolsutas. Savo soliniame pasirodyme jis pasirodys dviem amplua – kaip akademinės muzikos atlikėjas ir kaip pramoginio žanro atstovas. Skirtingus stilius jis perteiks dviem skirtingais instrumentais.  

Pasiilgusių romantiškų tango atodūsių laukia nuostabi programa „Mare Calmo“ (Rami jūra). Lapkričio 14 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje ją atliks įkvepiantis duetas iš Italijos – bandonininkas Daniele di Bonaventura ir pianistas Giovanni Ceccarelli. Autorinėse muzikantų kompozicijose liejasi jausmingos melodijos, aistra ir lyrika – tai, kas vadinama tango ekstraktu.

Tačiau muzikantai peržengia žymiojo tango revoliucionieriaus A.Piazzollos nubrėžtą liniją ir kuria ne kosmopolitinį tango – į savąją muziką jie įlydo itališkumą. Geliantis tango jausmas perteikiamas ne tiek aršiais ritmais, kiek daininga melodija.

Po žymiausių džiazo festivalių scenas klajojantis ir drauge su žvaigždėmis pasirodantis Daniele di Bonaventura išsiskiria būtent dainingu bandonijos garsu. Sunku būtų įsivaizduoti, kas geriau už bandoniją perteiktų žmogaus, žvelgiančio į jūrą, sielos virpesius...

Lapkričio 16 dieną LMTA Didžiojoje salėje  gyvai nuskambės virtualus koncertas, rengiamas kartu su LMTA muzikos inovacijų studijų centru, Danijos Karališkosios muzikos ir Helsinkio J. Sibeliaus muzikos akademijomis. Koncerto metu skambės aktualioji akordeono muzika, nutiesianti virtualų  muzikinį tiltą tarp Lietuvos, Danijos ir Suomijos  aukštųjų muzikos mokyklų.

Šiuolaikinės akordeono muzikos idėjas įkūnys ir lapkričio 19 dienos koncertas Vytauto Kasiulio muziejuje – jame gros ryškiausi jaunosios kartos atlikėjai Tadas Motiečius ir Agnė Dūkštaitė.

Panašu, kad vieno įdomiausių lietuvių dailininkų Vytauto Kasiulio meninių ieškojimų dvasia puikiai dera su akordeono muzikos atradimais – jau keleri metai tarp eksponuojamų menininko drobių rengiami akordeono muzikos koncertai sutraukia būrį klausytojų.

Vytauto Kasiulio triumfo miesto Paryžiaus vardas ne kartą bus ištartas lapkričio 20 dienos koncerte Rotušėje. Du muzikai iš Prancūzijos sostinės atvers savųjų muzikinių ieškojimų lobius. 

Akordeonistas  Jean Louis Matinier ir gitaristas Kevin Seddiki drauge bei atskirai pristato „world jazz" projektus įvairiuose pasauliniuose festivaliuose, tad jų pasirodyme Vilniuje reikėtų tikėtis didžiulės puokštės ritmų, sąskambių ir nuotaikų iš egzotiškiausių pasaulio kampelių.

Nors atlikėjų  programa kruopščiai derinama, spontaniškumo jiems tikrai netrūksta – pasirodymus įelektrina netikėtumo jaudulys, lyg pirmąkart susitikus drauge pamuzikuoti ant Senos tilto.  Įspūdingas gitaristo  kelionės daiktų sąrašas leidžia manyti, kad jo instrumentas prabils ne tik gitaros garsu. 

Lapkričio 21 dieną šv. Kotrynos bažnyčioje išgirsime kitą spontaniškai muzikuojantį duetą, tik jau iš Italijos. Po kelerių metų pertraukos į lietuvišką sceną grįžtantis italų džiazo grandas Luciano Biondini su trimitininku Fabrizio Bosso pakvies mėgautis Viduržemio prieskoniais pagardinta itališka improvizacine muzika ir drauge spręsti intriguojančius džiazo standartų rebusus.

Akordeonisto Biondini muzikinis braižas jau pažįstamas lietuviškai publikai, o štai vieno universaliausio džiazo trimitininko kūrybinė biografija verta atskiro dėmesio.

Fabrizio Bosso vardas ryškiai šviečia ir džiazo koncertų afišose, ir puošia tokių superžvaigždžių kaip Zucherro ar Sanremo festivalio atlikėjų pasirodymus. Koncerto Vilniuje programa pagrįsta dueto albume „Face to face“ įrašytais kūriniais.

Lapkričio 22 dieną LMTA Didžiąją salę drebins ansamblio „ContemporACCO“  ir LMTA šiuolaikinės muzikos katedros studentų atliekamos naujų kūrinių premjeros. Tai veržlumo kupinas įvykis, nes jauni žmonės gros jaunų žmonių kūrybą, - nauja bus derinama su sena, žinoma su nežinoma, o tokios priešybės virsta stipriu sprogstamuoju mišiniu!

Klausytojams, mėgstantiems naujoves, bus ką atrasti, - tai garantuoja „ContemporACCO" vadovas Raimondas Sviackevičius, kurio rankose ir šio festivalio vairas. Po studentų šėlsmo akademijoje veiksmas persikels į muzikos klubą „Tamsta", kuriame skambės akordeonisto iš Lenkijos Buttonhacker muzikinės išdaigos.

Ryškus jaunuolis savo instrumento skambesį pritaiko klubinei estetikai – naudoja „loop station" ir įvairius efektus.

Solidumo triumfas XX tarptautiniame akordeono festivalyje – legendinio Vokietijos akordeonisto Stefano Hussongo rečitalis  „Organum" koncertų salėje lapkričio 23 dieną. Pasak kritikų, Hussongas J. S. Bachą interpretuoja geriausiai nuo Gleno Gouldo laikų, o ir viską groja taip, kad akordeoną galima laikyti labiausiai užkrečiančiu instrumentu pasaulyje.

Atlikėjas Vilniuje gros pakeliui į gastroles Pekine, tad jo programoje bus apstu rytietiškų elementų. Stefanas Hussongas atliks J.Cage'o, X a. tradicinės Japonijos Gagaku muzikos pavyzdžius, I. Stravinskio ir šiuolaikinių autorių kūrybą.

Festivalį Šv. Kotrynos bažnyčioje lapkričio 24 dieną uždarys ketveriukė iš Švedijos, grojanti roką, folką ir dar kažką neapsakomo – „Lars Karlsson Band". Jau dvidešimt metų gyvuojanti grupė ne kartą sėkmingai šturmavo Švedijos radijo topų viršūnes, ir nuostabiausia yra tai, kad joje niekas nedainuoja, o pagrindinis balsas yra... diatoninė armonika, savo melodijomis galinti prakalbinti net akmenį.

Iki tol nė vienam instrumentiniam kūriniui  nebuvo pavykę peržengti Švedijos radijo topų barjero. Daugumos grupės kūrinių autorius yra jos lyderis Larsas Karlssonas, ir koncerte Vilniuje skambės muzika iš grupės jubiliejui paminėti ruošiamo naujausio albumo.

Festivalio renginiai įvairiose sostinės koncertinėse erdvėse vyks lapkričio 10-24 d. Bilietus platina bilietai.lt.  Daugiau informacijos – www.akordeonofestivalis.lt

 

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.