„Vilnius Mama Jazz“ sceną sudrebins du septyniasdešimtmečiai

„Muzikantų bendravimas scenoje – tai kaip rankų darbo gobelenas, kur kiekvienas atlikėjas žino piešinį ir įpina savo muzikinį siūlą į bendrą kompoziciją, taip suteikdamas malonumą klausyti ir stebėti, kaip prieš jus kuriamas gobelenas iš garsų“, – aiškino perkusininkas Vladimiras Tarasovas, jau pristatęs „Vilnius Mama Jazz“ ne vieną įspūdingą muzikinį „gobeleną“.

Vladimiras Čekasinas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Vladimiras Čekasinas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
V.Tarasovas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
V.Tarasovas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 14, 2017, 11:47 AM

2014 ir 2015 metais maestro pasirodymai su jo suburtu „Lithuanian Art Orchestra“ tapo emocinėmis festivalio viršūnėmis.  Lapkričio 18-ąją Lietuvos nacionaliniame dramos teatre festivalio publika išgirs intriguojantį projektų tęsinį. Tačiau dabar, be keliolikos žymių šalies džiazo virtuozų, maestro į sceną lydės dar ir jo senas bendražygis saksofonininkas Vladimiras Čekasinas

Projekto svečias specialiai šiam vakarui sukūrė ir kompoziciją. Tad koncerte skambės ne viena pasaulinė premjera. Pirmoje dalyje V.Tarasovas pasirodys su savo scenos partneriais iš JAV – saksofonininku Larry Ochsu ir kontrabosininku Marku Dresseriu. 

Suvesti scenoje dvi Lietuvos džiazo legendas yra svari priežastis – ir V.Tarasovui, ir V.Čekasinui šiemet sukako 70. O kur švęsti geriausia, jei ne scenoje su bendraminčiais ir gerbėjais? Pastarųjų abu menininkai turi galybę. 

Juk juodu  sieja šlovingi kūrybos su klavišininku Viačeslavu Ganelinu metai. 1971–1986-aisiais gyvavęs šių muzikų trio laikomas iki šiol nepralenktu Lietuvos džiazo reiškiniu tiek kūrybingumo, tiek pripažinimo atžvilgiu. 

V.Ganelino, V.Čekasino ir V.Tarasovo trio pelnė vienos geriausių visų laikų neamerikietiško džiazo grupių reputaciją, klojo Vilniaus džiazo mokyklos pagrindus, koncertavo kone visose Europos valstybėse, JAV, Pietų Amerikoje, Kanadoje, Kuboje, įamžino savo palikimą dešimtyse plokštelių. Pernai trijulės nuopelnai Lietuvos džiazui buvo įvertinti Nacionaline kultūros ir meno premija.

Tačiau ne mažiau įspūdinga ir kiekvieno trio nario kūrybinė biografija. V.Tarasovas nuolat keliauja po pasaulį muzikuodamas su iškiliausiais džiazo ir improvizacinės muzikos kūrėjais, dirba taip pat su akademinės muzikos atlikėjais, rašo muziką orkestrams, kino filmams, teatrui.  Be to, jis intensyviai reiškiasi kaip vizualiojo meno kūrėjas – pats, be profesionalių operatorių ir montuotojų pagalbos, kuria audiovizualines instaliacijas, kurioms temų dažnai suranda kelionėse po egzotiškas šalis.

Menininkas rodė savo darbus Čikagos šiuolaikinio meno muziejuje, Paryžiaus „Centre Georges Pompidou“ centre  bei „Galeries nationales du Grand Palais“, Venecijos bienalėje, „EXPO“ parodose, Stokholmo „Kulturhuset“, Valstybinėje Tretjakovo galerijoje bei  kituose meno centruose. Leidykla „Baltos lankos“ yra išleidusi albumą “Vladimiras Tarasovas: tarp garso ir vaizdo“.

V.Tarasovas nuolat pasirodo teatro, džiazo bei vizualiojo meno projektuose Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje, Rusijoje, JAV, kitose šalyse. Jis surengė ne vieną projektą su lietuvių bei užsienio literatais, įgrojo dešimtis įspūdingų solo albumų.

Toks pat visapusiškas kūrėjas yra V.Čekasinas. Kadaise jis išmaišė su savo kvartetu beveik visus žymiausius Europos džiazo festivalius, buvo nuolat renkamas geriausiu Sovietų Sąjungos džiazo muzikantu. 

Saksofonininkas kuria muziką ir kino filmams, teatro spektakliams bei projektams su šokio ir pantomimos atlikėjais, garsėja nežaboto polėkio kolektyvinėmis scenos improvizacijomis, kuriose susipina įvairiausi muzikos stiliai ir meno rūšys. Be to, jis yra legendinis pedagogas, sukūręs originalią džiazo dėstymo metodiką ir išugdęs kelias mūsų džiazo meistrų kartas. Sunku būtų surasti Lietuvoje džiazo atlikėją, nepatyrusį jo mokyklos įtakos.  

Abu menininkai ne kartą yra muzikavę dviese. Tačiau galingas orkestro skambesys – taip pat jų stichija, juolab kad scenoje dabar kartu bus ilgamečiai bendražygiai ir buvę mokiniai – saksofonininkai Vytautas Labutis ir Liudas Mockūnas, trimitininkas Valerijus Ramoška, trombonininkas Skirmantas Sasnauskas, gitaristas Juozas Milašius, būgnininkas Arkadijus Gotesmanas ir daugelis kitų.  Į pasirodymą bus įpinti ir poetiniai tekstai, kuriuos skaitys aktorius Paulius Tamolė.

Nedažnai pasitaiko progų išgirsti tokią muziką ir išvysti viename koncerte beveik visą Lietuvos džiazo žiedą.  

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.