Tryliktame „Atviro rato” sezone – trys premjeros, programa užsienio žiūrovams ir kitos naujienos

Teatro laboratorija „Atviras ratas” į naująjį sezoną žengia su daugybe naujų planų ir idėjų, tarp kurių – teatro festivalinė programa užsienio žiūrovams, du nauji spektakliai suaugusiems bei ilgai laukta premjera vaikams. Ir tai – dar ne viskas: aktyviai veikiantys kūrėjai žada toliau plėsti bendradarbiavimą su jaunaisiais menininkais „Atviro rato” studijoje bei vykdyti šią vasarą sėkmingai startavusias kūrybines dirbtuves jaunimui.

„Atviras ratas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
„Atviras ratas“.<br>D.Matvejevo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 19, 2018, 6:35 PM

Pirmą kartą per trylika sezonų „Atviras ratas” naujus veiklos metus pradeda teatrine programa (angl. showcase) „Out of(f) circle”, kurioje rugsėjo 27–28 dienomis užsienio žiūrovams bei teatralams bus pristatyti du spektakliai su vertimu į anglų kalbą – „Apie žmogų, nužudžiusį gulbę” ir „Lietaus žemė” (rež. Aidas Giniotis). Šia programa bus siekiama su teatro laboratorijos kūryba supažindinti ne tik tautiečius, bet ir užsienio valstybių atstovus. 

Pasak „Atviro rato” prodiuserės Giedrės Liugaitės, šie du spektakliai pasirinkti neatsitiktinai: biografinės improvizacijos „Lietaus žemė” jau spėjo apkeliauti keliolika šalių nuo Latvijos iki Jungtinių Amerikos Valstijų, o „Apie žmogų, nužudžiusį gulbę” dėl savo unikalios teatrinės formos turi daug potencialo pakartoti ankstesniojo spektaklio sėkmę už Lietuvos ribų. 

Teatro laboratorijos kūrėjai ketina šią programą tarptautinei publikai tęsti ir toliau – „Out of(f) circle” galėtų tapti pilnaverte alternatyva kitiems tarptautiniams teatro festivaliams Lietuvoje. Pažintį su kitų šalių publika spalio 5 dieną pratęs spektaklio „Identify” (rež. Ieva Stundžytė) pasirodymas Rumunijos festivalyje „Excelsior Teen-Fest 2018”, kuriame teatro laboratorija pakviesta dalyvauti su keliolika kitų paaugliams bei jaunimui kuriančių Europos teatrų.

Tuo tarpu Lietuvos žiūrovams „Atviras ratas” iki žiemos pristatys net tris premjeras. Spalio 6 dieną vieno išskirtiniausių šių dienų rusų dramaturgų Ivano Vyrypajevo pjesę „Saulėtoji linija” apie sudėtingus sutuoktinių santykius eksperimentuodami interpretuos Vesta Šumilovaitė-Tertelienė su Justu Terteliu. 

Spalio 20 dieną pati jauniausia teatro auditorija pasiners į ritmo ir garsų pasaulį – po ilgos petraukos „Atviras ratas” pakvies mažylius bei jų tėvus į ritminį muzikinį spektaklį ne tik vaikams „Gėda pelėda” (rež. Ieva Stundžytė, idėjos autorė – J. Urnikytė).

Tuo tarpu lapkričio 14–15 dienomis į sceną vėl sugrįš Justas Tertelis, režisuojantis spektaklį „CV, arba Kas aš esu” pagal savo paties pjesę. Ši didžioji sezono premjera nagrinės kiekvienam lietuviui aktualius tapatybės ir savęs suvokimo klausimus. Lietuvos kultūros tarybos finansavimą pelnęs spektaklis kiek anksčiau jau buvo pristatytas žiūrovams eskizo pavidalu. 

Teatro laboratorijos kūrėjai teigia, jog „CV, arba Kas aš esu” nemažai keliaus po Lietuvos regionus, dėl to save teatre atpažinti galės ne tik sostinės publika, bet ir kitų miestų bei miestelių žiūrovai.   

„Nuoširdžiai džiaugiamės, kad Justas vėl aktyviai įsitraukė į „Atviro rato” kūrybinę komandą ir labai smagu, kad savo pjesę stato ne kažkur kitur, o čia. Nekantriai laukiame jo dviejų didelių iniciatyvų šį sezoną, taip pat labai džiugu, kad ir Vesta Šumilovaitė-Tertelienė visu pajėgumu įsitraukė į darbus.

Bus labai įdomu pamatyti Justą trijuose amplua – tiek kaip aktorių, tiek kaip režisierių ir dramaturgą. Taip pat manau, jog tik nedaugelis Lietuvos kūrėjų galėtų taip įtaigiai atskleisti visas I. Vyrypajevo dramaturgijos spalvas, todėl neabejoju, kad laukia labai įdomi „Saulėtosios linijos” interpretacija”, – sako teatro laboratorijos vadovė Ieva Stundžytė. 

Anot kūrėjos, Justas Tertelis nuo pirmųjų „Atviro rato” gyvavimo metų neretai buvo atpažįstamas kaip teatro veidas ir pelnė bene daugiausiai žiūrovų simpatijų; įvairiapusis menininkas teatro laboratorijoje taip pat pastatė ne vieną savo spektaklį ir išgarsėjo ne tik ryškiais vaidmenimis „Atvirame rate”, Keistuolių teatre bei kino filmuose, bet ir pjesėmis, viena iš kurių taps centrine naujojo sezono ašimi.   

Atviras ratas” nepamiršta ir kitų kūrėjų, su kuriais aktyviai bendradarbiauja bei dalinasi nauja kultūrine erdve Vilniaus senamiestyje – „Atviro rato” studija, įsikūrusia Ašmenos gatvėje. Šią studiją siekiama atverti įvairioms kūrybinėms iniciatyvoms iš šalies, o jaukias patalpas skliautuotomis lubomis paversti naujų teatrinių eksperimentų inkubatoriumi. 

Jau rugsėjo 25 dieną „Atviro rato” studijoje bus surengtas aktorių B. Ivanausko ir A. Dubakos „Vakaras P”, spalio 11 d. Apeirono teatras parodys spektaklio eskizą pagal A. Strindbergo pjesę „Pelikanas„ (rež. Eglė Kazickaitė), o spalio 13 dieną savo diplominį darbą – autentiškomis patirtimis paremtą dokumentinį spektaklį „Charonas” – pristatys Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventės Giedrė Kederytė ir Kristina Trinkūnaitė.

„Per dvylika metų mes sėkmingai augome ir toliau progresuojame, o mūsų veiklos ir erdvės plečiasi drauge su patirtimis, kuriomis atsiranda galimybė dalintis. Tai – ir savotiškai naujas etapas, kuriame bendradarbiaujame su jaunais menininkais.

Esame be galo dėkingi Menų spaustuvei, kurioje vaidiname nuo pat pirmųjų mūsų egzistavimo metų, ir tai, kad atsirado „Atviro rato” studija, jokiu būdu nereiškia, jog išsikraustome – mes ir toliau liekame Menų spaustuvės rezidentais, o studijoje kaip Vilniaus miesto teatras norime suteikti jauniems menininkams galimybę pasirodyti”, – pasakoja I. Stundžytė.

„Atviro rato” kūrėjai ir patys ketina pasirodyti už savo įprastų teatrinių namų ribų – neretai teatro laboratorijos vyresniuoju broliu vadinamo Keistuolių teatro koncertų cikle „Skamba keistai” naujai suskambės ir „Atviro rato” komandos atliekamos dainos.

„Atviro rato” kūrėjai sezoną pasitinka žvelgdami dar toliau – teatro laboratorijos planuose jau mezgasi nauji projektai. Vienas iš jų – kūrybinių dirbtuvių su režisieriumi Aidu Giniočiu, pirmą kartą surengtų šią vasarą, tąsa.

I. Stundžytės teigimu, viena iš „Atviro rato” misijų ir svarbiausių veiklų – jaunų žmonių edukacija, todėl po sėkmingai įgyvendintų pirmųjų kūrybinių dirbtuvių tikimasi kitais metais jas dar labiau praplėsti, į mokymo procesą įtraukiant ir likusius teatro laboratorijos kūrėjus. „Atviro rato” vadovė mano, jog ilgainiui kūrybinės dirbtuvės gali atnešti net labai konkrečių rezultatų – pavyzdžiui, tapti jaunų neprofesionalių kūrėjų statomo spektaklio pagrindu. 

 Parengė Agnė Vidugirytė 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.